Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Utwory Anny Łajming wydane zostaną w formie audiobooka (wideo)

Daniel Klusek
Paulina Pawłuszek, uczennica z I LO w Słupsku, nagrywa bajki Anny Łajming.
Paulina Pawłuszek, uczennica z I LO w Słupsku, nagrywa bajki Anny Łajming. Łukasz Capar
Utwory Anny Łajming wydane zostaną w formie audiobooka. W Słupskim Ośrodku Kultury zakończyły się już nagrania utworów.

Na audiobooku znajdzie się 12 bajek. Każda z nich trwa od trzech do pięciu minut.

- Bajki Anny Łajming zostały napisany w bardzo ciekawy sposób, ponieważ narrator mówi w języku polskim, a dialogi są po kaszubsku - mówi Marcin Łuszkiewicz, prezes słupskiej spółki LiveHome, która jest wydawcą audiobooka, pomysłodawca akcji, a prywatnie prawnuk Anny Łajming. - Chcieliśmy zacho­- wać tę formę.

Dlatego właśnie dialogi kaszubskie czyta Karolina Keler, nauczycielka języka kaszubskiego w jednej ze słupskich szkół, a kwestie polskie Paulina Pawłuszek - uczennica z I LO w Słupsku. Okładkę opracowała Anna Nowacka, grafik z Krakowa.

- Tworzymy to wydawnictwo, bo chcemy promować twórczość Anny Łajming, a także upowszech­- niać wśród dzieci i młodzieży język kaszubski - mówi Marcin Łuszkiewicz.

Pod koniec ubiegłego tygodnia lektorki spotkały się w studiu Słupskiego Ośrodka Kultury na kolejnej sesji nagrań. Audiobook zostanie wydany w serwisie Audioteka.pl jeszcze w kwietniu, prawdopodobnie w okolicach świąt wielkanocnych. Na początek dostępny będzie wyłącznie w internecie. Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztowało to wydawnictwo.

- Część dochodu ze sprzedaży "Bajek Anny Łajming", bo taki tytuł będzie nosił audiobook, zostanie przekazana na rzecz Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci. Zatem im więcej osób dowie się o audiobooku i go kupi, tym bardziej będziemy mogli pomóc chorym dzieciom - mówi Marcin Łuszkiewicz.

Anna Łajming
Pisarka, której utwory (wspomnienia, powieści, sztuki teatralne) poświęcone są Kaszubom z okresu sprzed I i II wojny światowej. Urodziła się w 1904 roku w Przymuszewie w powiecie chojnickim w szlacheckiej rodzinie Żmuda-Trzebiatowskich.

Zaczęła pisać dopiero w 1958. Jej utwory opisują realia życia wiosek południowych Kaszub pod koniec zaboru pruskiego i w latach 30. XX w. Pisała po polsku, wplatając w tekst kaszubskie dialogi. Od 1973 była członkiem Związku Literatów Polskich. Po wojnie mieszkała w Słupsku. Honorowy Obywatel Miasta Słupska od 2000 r. Umarła w roku 2003, a dwa lata później jej imieniem nazwano jedną z ulic w centrum Słupska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza