Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na maile z informacjami o pożyczce z wpłatą pierwszej raty na zagraniczne konto. Przekręt nigerysjki

(d-ka)
SXC
To zwykłe oszustwo!

W internecie pojawił się nowy rodzaj tzw. "nigeryjskiego przekrętu".

W treści maili, które otrzymują konsumenci, można przeczytać, że adresat wiadomości jest szczęśliwcem i może wziąć atrakcyjną pożyczkę.

To taka gra psychologiczna

Warunkiem otrzymania pieniędzy jest jednak wpłata pierwszej raty z góry, w wysokości od stu do nawet kilkuset złotych, na rachunek bankowy w którymś z afrykańskich krajów.

- To jawne oszustwo - ostrzega Jarosław Ryba, prezes Związku Firm Pożyczkowych. - Nie należy nawet odpowiadać na takie maile, ani w żadnym przypadku podawać swoich danych osobowych lub skanów dokumentów. Zdobyte w ten sposób informacje mogą bowiem posłużyć do dalszych przestępstw. Jeśli bierzemy kredyt lub pożyczkę i chcemy mieć gwarancję bezpieczeństwa, skorzystajmy z oferty banków, SKOK-ów i renomowanych firm pożyczkowych.

Oszustwo nigeryjskie, znane także jako afrykański szwindel, to proceder przestępczy, który ma na celu wyłudzenie pieniędzy. Najczęściej zapoczątkowany jest kontaktem za pomocą poczty elektronicznej. Polega na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną, a fabuła oparta jest zwykle na fikcyjnym, zagranicznym transferze dużej kwoty pieniędzy lub próbie skłonienia ofiary do przesłania sprzedawanego towaru z aukcji internetowej na podstawie sfałszowanego potwierdzenia przelewu.

Londyńska odmiana nigerysjkiego przekrętu

Portal Komputeriswiat opisuje m.in. przypadek pani Moniki, która wystawiła na Allegro tablet. Kilka dni później odebrała mail od jednej z zainteresowanych osób z pytaniem, czy w razie zakupu przez nią sprzętu, mogłaby go wysłać pocztą do Londynu. Zgodziła się. Po dwóch dniach dostała pocztą elektroniczną powiadomienie, że dokonano dla niej przelewu. Spakowała i nadała przesyłkę na wskazany adres. Później okazało się, że potwierdzenie było fałszywe, czyli dała się nabrać. W banku, z którego nadesłano sfałszowane potwierdzenie przelewu, dowiedziała się, że transakcja nigdy nie została przeprowadzona.

Teraz coraz powszechniejsze stają się próby wyłudzenia oparte na ofertach fikcyjnych pożyczek. - Wszelkie żądania spłaty pożyczki, zgłoszone przed zawarciem umowy, jak również pobieranie opłat wstępnych, które nie gwarantują otrzymania pieniędzy, traktujemy jako czyny niedozwolonej konkurencji i informujemy o nich stosowne organy - podkreśla Paweł Grabowski, dyrektor ds. prawnych ZFP.

Jednak to klient podpisuje umowę, dlatego przed jej zawarciem konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z jej treścią oraz weryfikacja firmy pożyczkowej. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga na maile z informacjami o pożyczce z wpłatą pierwszej raty na zagraniczne konto. Przekręt nigerysjki - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza