Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! "Suszarki" na drogach. Wzmożone kontrole policji

Sylwia Lis
Przed nami długi czerwcowy weekend związany ze Świętem Bożego Ciała. W okresie od 10 do 14 czerwca 2020 roku na drogach drogach powiatu bytowskiego o bezpieczeństwo podróżnych będzie dbała większa liczba policjantów ruchu drogowego.

Jak co roku funkcjonariusze ruchu drogowego będą patrolować wszystkie drogi na terenie powiatu. Tradycyjnie nie zabraknie radiowozów wyposażonych w videorejestratory. Podczas działań policjanci reagować będą na łamanie przepisów ze szczególnym uwzględnieniem nietrzeźwych kierujących, przekroczenia dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowego przewożenia pasażerów. Wszyscy podróżujący muszą korzystać z pasów bezpieczeństwa, a dzieci winne być przewożone w specjalnych fotelikach.
Jednakże należy pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policji nie zapewnią każdemu bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych, w tym od naszej kultury jazdy, stanu psychofizycznego kierowcy, prędkości, zachowania ostrożności oraz stosowania zasady ograniczonego zaufania na drodze.

W tym roku długi czerwcowy weekend ma szczególny charakter. Choć nie ma zakazu podróżowania, pamiętajmy o ograniczeniach wynikających z epidemii. Unikajmy dużych skupisk ludzkich i starajmy się zachować dystans społeczny. Planując podróż pamiętajmy, aby zabrać ze sobą maseczki ochronne oraz środki dezynfekcyjne. Będą potrzebne w sklepach i na stacjach benzynowych. Przypominamy o zakazie poruszania się pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton z wyłączeniem autobusów w dniu: 11 czerwca w godz.8-22.

Pamiętajmy też, że jazda z prędkością niezgodną z przepisami może skończyć się utratą prawa jazdy, a niezatrzymanie się do kontroli to przestępstwo. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 135 ustawy Prawo o ruchu drogowym policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, niezatrzymanie się do kontroli drogowej pomimo wydawanych przez policjanta poleceń, stanowi przestępstwo zagrożone karą nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy po raz kolejny, że pogoda może być zmienna, dlatego też zawsze należy zachowywać czujność. Najważniejsze to nie ulegać, że skoro pogoda jest dobra, to można pojechać szybciej – to główna przyczyna większości wypadków. Trzeba być przygotowanym na nagłe zmiany pogody, bo ona znacznie wpływa na przyczepność opon, co wydłuża m.in drogę hamowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza