Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj! Słońce plus leki równa się wysypka

Joanna Boroń [email protected]
Kiedy dochodzi do fotouczulenia, zamiast pięknego brązu, mamy na skórze swędzącą wysypkę.
Kiedy dochodzi do fotouczulenia, zamiast pięknego brązu, mamy na skórze swędzącą wysypkę. www.sxc.hu
Słońce w nadmiarze bywa niebezpieczne. O tym wiemy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że także słońce w rozsądnej dawce może przysporzyć wielu problemów.

Substancje fotouczulające

Substancje fotouczulające

Substancje, które mogą wywołać reakcję uczuleniową na promieniowanie UV, występują w:

- pożywieniu - niebezpieczne są niektóre słodziki (cyklamat), barwniki chemiczne (chinony, błękit metylowy, róż bengalski, eozyna);

- ziołach - szczególnie niebezpieczne jest ziele dziurawca (hiperycyna), seler zwyczajny i barszcz zwyczajny (psolareny);

- lekach - bądź czujny, jeśli bierzesz antybiotyki (tetracykliny), barbiturany, leki hormonalne, leki nasercowe, niektóre leki przeciwcukrzycowe, np. tolbutamid, sulfonamidy, tiazydowe środki moczopędne, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), niektóre środki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, niektóre środki uspokajające i przeciwdepresyjne, a także przeciwwymiotne (np. fenotiazyny), pochodne kwasu benzoesowego, pochodne retinoidów, zarówno te zawarte w lekach doustnych, jak i w maściach, tabletki antykoncepcyjne;

- kosmetykach i perfumach - źle reagować ze światłem mogą środki przeciwbakteryjne w mydłach, dezodoranty, niektóre substancje zapachowe (piżmo, olejki: bergamotowy, cedrowy, lawendowy, sandałowy i waniliowy), niektóre barwniki, kwasy AHA i BHA, kwas retinowy i jego pochodne, a nawet filtry przeciwsłoneczne.

Ponad dwa miliony Polaków ma alergię na promienie słoneczne. Niektórzy nawet nie mają o tym pojęcia! Ale nawet ci, którzy na słońce nie są uczuleni, powinni uważać - w połączeniu z niektórymi substancjami, używanymi na przykład do produkcji leków i kosmetyków, słońce może wywołać gwałtowne reakcje skórne.

Reakcje fototoksyczne mogą wystąpić niemal u każdego. W największym skrócie - polegają one na tym, że pewna substancja podwyższa wrażliwość skóry na słońce. Szybciej niż zwykle się opalamy, szybciej też możemy ulec niebezpiecznym i szkodliwym dla skóry poparzeniom słonecznym.

Nieco inny mechanizm działania mają reakcje fotoalergiczne. Angażują one, podobnie jak wszystkie inne alergie (np. na pyłki roślin czy jad owadów), cały system odpornościowy człowieka. Efektem są zmiany wypryskowe i silne, dokuczliwe swędzenie. Reakcje fotoalergiczne występują dużo rzadziej niż fototoksyczne.

Wywołane mogą być przez niektóre leki, na przykład Biseptol czy, ogólnie rzecz biorąc, antybiotyki, przez niektóre lekarstwa na cukrzycę (Diabetol, Chloropropamid), a także środki moczopędne i uspokajające. Również substancje wchodzące w skład kosmetyków mogą być fotouczulające - choćby olejki eteryczne, np. bergamutowy.

Także osoby, które nie zażywają żadnej fotoaktywnej substancji, mogą reagować na słońce alergicznie. Takich ludzi uczulonych na promienie słoneczne jest w Polsce około 2,5 miliona. Naukowcy wciąż nie znają mechanizmu, który sprawia, że ludzie mogą być uczuleni na promienie ultrafioletowe. Nie ma też na tę alergię skutecznego lekarstwa.

Możemy przewidzieć, że określone leki czy kosmetyki, zadziałają pod wpływem słońca drażniąco na skórę i, używając ich, chronić się przed słońcem. Niestety, często nieprzyjemne reakcje w połączeniu ze słońcem wywołują też rośliny z którymi się stykamy. A to trudno przewidzieć. Jedną z nich jest barszcz Sosnowskiego, mogą też być zwykłe trawy.

- Często do przychodni albo na oddział szpitalny trafiają dzieci i dorośli z objawami przypominającymi poparzenia - mówi Lidia Krysztoforska, ordynator oddziału dermatologii koszalińskiego szpitala. - Podczas wywiadu lekarskiego okazuje się, że opalali się na łące. Tymczasem wiele traw oraz rosnących dziko roślin w połączeniu ze słońcem powoduje silne reakcje! Czasem rumień i efekt oparzenia pojawia się dopiero po kilku godzinach i choremu trudno połączyć te dwa fakty, czyli opalanie albo spacer po łące oraz reakcje chorobową.

By być mądrym przed szkodą, powinniśmy uważnie czytać ulotki dołączone do leków, które zażywamy, oraz mieć świadomość, które substancje mogą razem ze słońcem powodować niebezpieczne reakcje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza