Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

V Słupski Kongres Kobiet. Jubileuszowe debatowanie w Ustce

Zbigniew Marecki
My musimy być w sposób niebezpieczny razem, aby było bezpiecznie - mówiła w sobotę Marta Makuch, zastępczyni prezydentki Słupska, zabierając głos podczas V Słupskiego Kongresu Kobiet, który odbył się w Domu Kultury w Ustce. Na sali pojawiło się blisko 300 kobiet z całego regionu słupskiego i zaproszeni goście, w tym kilku mężczyzn.

Hasłem przewodnim jubileuszowego Kongresu było wyrażenie "Polka wielopokoleniowa", z którym związana była większość paneli dyskusyjnych poruszających różne tematy związane z życiem społecznym z perspektywy kobiet z różnych pokoleń - od babć do wnuczek.

Zanim jednak do tego doszło, Danuta Wawrowska, organizatorka Kongresu powitała wszystkie zebrane panie i odczytała ważne dla słuchaczek listy. Pierwszy pochodził od eurodeputowanej Danuty Hübner, która nie mogła przyjechać na Słupski Kongres Kobiet, ale przypomniała jego uczestniczkom, że polityka coraz częściej ma twarz kobiet, która otwierają oczy ludzi na sprawy często dotąd niedostrzegane. Według niej hasło kongresowe pokazuje, jak ważna jest więź międzypokoleniowa, która nie tylko wzmacnia psychicznie, ale także daje wsparcie podczas różnorodnych działań.

Drugi nadesłała Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska, która zadeklarowała w nim, że będzie kontynuowała dzieło męża, który podczas swojej działalności publicznej dążył do tworzenia w Gdańsku społeczeństwa otwartego, funkcjonującego bez nienawiści między mieszkańcami. Zapowiedziała także, że będzie dążyła do prawnego uregulowania odpowiedzialności za mowę nienawiści.

- Jesteś odpowiedzialny nie tylko za kształt słów, które wypowiadasz, ale i za to, czy one jest właściwie zaadresowane tu i teraz - podsumowała list Adamowicz Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydentka Słupska, a potem pochwaliła się przed zebranymi tym, jak podczas kampanii wyborczej i obsady kadrowej słupskiego ratusza dbała o to, aby był zachowany parytet męsko-kobiecy. Mówiła także o tym, że trzeba pamiętać o przeszłości tak, aby nie przeszkadzała w pracy dla przyszłości.

Ważnym punktem Kongresu było wręczenie po raz pierwszy statuetek Siłaczek, które przyznano kobietom wyróżniającym się w pracy na różnych polach życia społeczno -gospodarczego. W kategorii biznes statuetkę wręczono Annie Ćwigoń, szefowej hotelu Jantar w Ustce, prężnej firmy rodzinnej. Za działalność na rzecz niepełnosprawnych statuetką uhonorowano Renatę Wismont, wieloletnią prezeskę Stowarzyszenia Przyjaciół Niepełnosprawnych "Dajmy im radość " w Słupsku. Natomiast w kategorii kultura wyróżniono Grażynę Bożyk-Szczepłocką, popularyzatorkę kina i twórczynię Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Projekcja", który od
1991 roku działa przy słupskim Emceku.

Kolejne części Kongresu wypełniły panele dyskusyjne. Ich uczestniczki poruszyły m.in. temat "Polki XXI wieku", zastanawiając się nad nowymi wyzwaniami z prof. Magdaleną Środą. Natomiast z Henryką Krzywonos-Stycharską, Ludwiką Wujec czy Martą Lempart. rozmawiano m.in. o tym, dlaczego "Polka wciąż walczy". Ciekawy był także panel poświęcony sytuacji dziecka w trakcie rozwodu". Głos zabrały także uczennice II LO w Słupsku, które opowiadały o "Informatyce na obcasach". Poza tym mówiono o funkcjonowaniu kobiet w tzw. męskim świecie oraz o współczesnym niewolnictwie kobiet. Na koniec zapraszono na "Bukiet Feministów" z udziałem m.in. Krzysztofa Stycharskiego i Henryka Wujca.

Dopełnieniem wydarzenia był Park Zdrowia i Urody, w którym można było zmierzyć ciśnienie tętnicze, zbadać poziom glukozy, sprawdzić skład ciała, uzyskać porady dotyczące zdrowego żywienia i pulmonologii. Dodatkowo dla osób zainteresowanych przygotowano symulację wrażeń optycznych po alkoholu i narkotykach przy użyciu Alko-gogli oraz Alko-dragu. Pracownicy Kliniki Urody Lorenzo Coletti udzielali wszelkich porad w zakresie zdrowia i urody, a Pierre Rene zaprasił na profesjonalny makijaż. Był też akcent artystyczny, bo swoje obrazy poświęcone kobietom zaprezentowała słupszczanka Marta Kiedos.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza