Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W aptekach brakuje wielu leków. Tak źle jeszcze nie było

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W aptekach brakuje wielu leków. Tak źle jeszcze nie było.
W aptekach brakuje wielu leków. Tak źle jeszcze nie było. fot. 123RF
Pacjenci odchodzą z apteki z niczym. Brakuje leków na cukrzycę, astmę, nadciśnienie, padaczkę, choroby tarczycy, a nawet popularnego antybiotyku Augmentin. Zagrożonych dostępnością jest już ponad 300 medykamentów.

Na wczorajszej konferencji prasowej Minister Zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że został powołany specjalny zespół monitorujący dostawy leków i większość brakujących medykamentów trafiła już do aptek. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.

- Nieprawdą jest, że problem zniknął. Sytuacja z lekami jest bardzo skomplikowana. Jedne dawki się pojawiły, innych wciąż nie ma, mimo zapewnień producenta, że będą - mówi Marta Dobrowolska, kierownik apteki Dom Leków w E’Leclercu w Słupsku. - Na infolinii pacjenci otrzymują informację, że leki będą pod koniec czerwca, a mamy drugą połowę lipca.

Wciąż nie ma najbardziej popularnych leków. - Nie ma podstawowych dawek leków na niedoczynność tarczycy. Chodzi o euthyrox w dawce 25, 50, 88, 100 mg. Czasami udaje mi się zdobyć np. 10 opakowań, ale rozchodzą się one w kilka godzin. Ostatnio zdobyłam pięć paczek jednej dawki, ale za chwilę tego już nie było - mówi Dobrowolska. - Pojawiła się Metformina na cukrzycę, ale z Effox long na serce nadal są kłopoty. Mam w tej chwili jedną paczkę, bo w poniedziałek udało mi się kupić dwie, ale to nie pokrywa zapotrzebowania - mówi szefowa apteki. - W międzyczasie zaczęło brakować innych leków, np. popularnego Augmentinu w tabletkach, przepisywanego dorosłej osobie. Nie mogę go nigdzie kupić.

Kiedy problemy z dostępnością leków się skończą? - Nie mam żadnej wiedzy, nie jesteśmy informowani, kiedy dostawy będą - mówi farmaceutka.

Co w takiej sytuacji ma zrobić pacjent? - Jeżeli jest zamiennik przepisanego leku, to proponujemy zamiennik, o ile nie ma adnotacji na recepcie, aby nie zamieniać. Jednak z zamiennikami też jest już problem. Euthyrox możemy zamienić Letroksem, ale nie ma on wszystkich dawek i nie zawsze da się zamienić - mówi Dobrowolska.

O rozwiązanie problemu z dostępnością leków zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia Naczelna Rada Aptekarska. Ministerstwo uruchomiło infolinię.

Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże na chwilę obecną zaczyna również brakować popularnych leków generycznych. Niemal każdy z nich miesięcznie stosuje od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy pacjentów

- czytamy w piśmie NRA do ministerstwa.

Minister zdrowia, profesor nauk medycznych Łukasz Szumowski zapewnia, że problem powinien lada dzień zniknąć, a tymczasem została uruchomiona infolinia dla pacjentów.

Zawsze, kiedy bierzemy leki, powinniśmy uważać, a przeczytanie dokładnie dołączonej do nich ulotki powinno poprzedzać zażycie pierwszej dawki. Niestety, wielu z nas to ignoruje, a potem ponosimy tego konsekwencje. Interakcje leków z żywnością są coraz lepiej zbadane: okazuje się, że pewnych produktów żywnościowych powinniśmy unikać zarówno wtedy, gdy stosujemy niektóre leki na stałe, jak i wtedy, gdy używamy ich doraźnie. Zobacz, czego nie jeść, kiedy bierzesz leki!

Nie jedz tego, kiedy bierzesz leki. Ta żywność wchodzi w int...

Gdzie kupisz lek? Zadzwoń 800 190 590

Dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta - 800 190 590 - dowiesz się, w której aptece kupisz swój lek. Połączenia będą odbierać konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Konsultanci poinformują o dostępności leku, którego szukasz.

Jak połączyć się bezpośrednio z konsultantem od leków?

Wybierz bezpłatny numer 800 190 590. Zgłosi się automatyczna sekretarka, która poprosi cię o wybór tematu rozmowy. Z klawiatury telefonu wybierz cyfrę 3. Wtedy połączysz się z konsultantem, który podpowie, gdzie kupisz lek, którego potrzebujesz.

Ważne! Wybierając cyfrę 3, połączysz się bezpośrednio z konsultantem od leków. Jeśli dzwonisz w innej sprawie, wybierz cyfrę 1 lub 2.

O czym warto wiedzieć, dzwoniąc na infolinię?

Z infolinii dowiesz się, w której aptece znajdziesz swój lek. Przed wizytą w aptece upewnij się, że lek jest na miejscu. Numer telefonu do apteki poda ci konsultant podczas rozmowy.

Pamiętaj, że infolinia informuje o dostępności leków. Nie udziela informacji o dawkowaniu leków, ich zamiennikach oraz nie rezerwuje leków w aptece. O te szczegóły zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę. Infolinia działa od poniedziałku do piątku, od godz. 8 do 18.

W internecie
Informacji o dostępności leków można także szukać na stronach: ktomalek.pl i gdziepolek.pl.

Zobacz także:
Poradnia Leczenia Bólu jest gotowa na przyjęcie pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza