Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W budowlance zachęcali do korzystania z energii słonecznej [zdjęcia]

maz
W budowlance zachęcali do korzystania z energii słonecznej.
W budowlance zachęcali do korzystania z energii słonecznej. ZSBi KU Słupsk
W piątek (6 kwietnia) już po raz drugi Zespół Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego zorganizował lokalną konferencję pod hasłem Postaw na Słońce.

Konferencja, której organizatorem był szkolny zespół SUN TEAM (Oliwia Baranowska, Wiktoria Wojewoda, Marcin Laskowski, Anna Adamczyk, Urszula Sosnowska, Rafał Kawka, Wernika Luhm, Kamil Lisek, Anna Skierka, Wiktoria Pruszyńska, Mateusz Sekuła, Patrycja Jarotek), podzielona była na panele tematyczne dotyczące odnawialnych żródeł energii, pozyskiwania prądu ze słońca dzięki mikroinstalacjom fotowoltaicznym. Przy okazji pokazywano, jak słońce może pracować dla nas. Można się też było dowiedzieć, kto jest prosumentem oraz o możliwościach dofinansowania mikroinstalacji. W roli ekspertów wystąpili: Zespół San Team, Monika Lewkowicz z firmy Solar Energy S.A. oraz Beata Maciejewska pełnomocniczka do spraw zrównoważonego rozwoju

i zielonej modernizacji miasta Słupska. Swoją obecnością konferencję zaszczycili prezydent Robert Biedroń oraz Beata Chrzanowska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku. Ponadto pojawili się prezesi spółek miejskich oraz zaproszeni goście.

Po raz pierwszy do udziału w spotkaniu zaproszono też przedstawicieli Fundacji ARMAAG z Gdańska monitorującej i analizującej jakość powietrza.

W konferencji uczestniczyli również uczniowie, słuchacze oraz zaproszeni gimnazjaliści.

Młodzież z zespołu Sun Team zaprezentowała tematykę związaną ze źródłami energii wykorzystywanej przez ludzi, omówiła wpływ produkcji energii ze źródeł nieodnawialnych na środowisko, wskazała na ograniczenie niskiej emisji. Natomiast Krystyna Szymańska,

dyrektor Fundacji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej ARMAAG

z Gdańska Krystyna zaprezentowała wnioski płynące z analizy zanieczyszczeń powietrza w regionie, a Monika Lewkowicz z firmy Solar Energy omówiła

technologie stosowane w walce z niską emisją, podkreślając rolę mikroinstalacji fotowoltaicznych .

Konferencja stanowiła też dobrą okazję do zaprezentowania oferty edukacyjnej ZSBiKU na przyszły rok szkolny. Jak się okazuje, przyszli uczniowie będą zdobywać wiedzę w technikum w zawodach: technik budownictwa z innowacją: komputerowe wspomaganie projektowania, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik geodeta oraz technik renowacji elementów architektury z innowacją:archtektura wnętrz.

W szkole branżowej naukę rozpoczną uczniowie w zawodach: murarz – tynkarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Zostanie też utworzona klasa wielozawodowa (zawody branży budowlanej: dekarz, cieśla, betoniarz zbrojarz). Dodatkową zachętę stanowią płatne praktyki u pracodawców.

Przybyli na Dzień Otwartej Szkoły gimnazjaliści mogli spróbować swoich sił w projektowaniu w programach Sketchup i AutoCad. Nie zabrakło chętnych, aby sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się podstawowymi narzędziami budowlanymi. Były też potyczki matematyczne, gry językowe, zabawy dydaktyczne, porady fryzjersko-kosmetyczne, pyszny żurek, ciasta przygotowane przez słuchaczy teoretycznej nauki zawodu.

A na koniec, jeśli komuś rozładował się smartfon, mógł podładować baterię dzięki sile mięśni nóg na jedynym na Pomorzu energorowerze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza