Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bytowie nie będzie grobu dzieci nienarodzonych. Dlaczego (zdjęcia)

Sylwia Lis
Groby dzieci na bytowskim cmentarzu.
Groby dzieci na bytowskim cmentarzu. Sylwia Lis
Parafia świętej Katarzyny w Bytowie złożyła wniosek do bytowskiego urzędu w sprawie stworzenia procedur i wyznaczenia miejsca pochówku dzieci nienarodzonych. W mieście nie będzie takiego miejsca. Dlaczego?

Parafia świętej Katarzyny w Bytowie złożyła wniosek do bytowskiego urzędu w sprawie stworzenia procedur i wyznaczenia miejsca pochówku dzieci nienarodzonych. W mieście nie będzie takiego miejsca. Dlaczego?

- Gdy prawa do pochówku zrzekają się najbliżsi i żadna inna osoba nie deklaruje woli sprawowania pogrzebu, obowiązek ten spoczywa na gminie właściwej ze względu na miejsce zgonu - argumentowali księża. - Postępowanie jest tutaj analogiczne do tego, jakie stosuje się w przypadku zmarłych osób bezdomnych o nieustalonej tożsamości. Co jednak z utraconymi dziećmi, których rodzice ani inne bliskie osoby nie decydują się na odebranie ciała i sprawienie pogrzebu? Nie wszyscy wiedzą, że prawo jednoznacznie nakazuje przeprowadzenie godnego pochówku każdego człowieka, także dziecka, które zmarło przed narodzeniem i to bez względu na czas trwania ciąży. Oznacza to, że nawet w przypadku, gdy do poronienia doszło na najwcześniejszym etapie ciąży - zwłoki dziecka należy pochować zgodnie z taką samą procedurą i standardami, jakie stosuje się wobec wszystkich zmarłych. Zgodnie z prawem, w żadnym wypadku nie może dojść do uznania szczątków (zwłok) dziecka za odpady medyczne.
Wnioskiem zajęła się komisja skarg i wniosków. Urząd zwrócił się do bytowskiego szpitala z zapytaniem o liczbę dzieci nienarodzonych, a także o informację dotyczącą procedur pochówków.

- Otrzymaliśmy odpowiedź i pochówki dzieci nienarodzonych odbywają się w Kościerzynie i Lęborku - wyjaśnia Mateusz Oszmaniec, wiceburmistrz Bytowa. - Wszystkie dzieci po poronieniach są wysyłane do zakładu patomorfologii w Kościerzynie celem wykonania badania histopatologicznego do wskazania przyczyn poronienia. Personel szpitala w Bytowie informuje pacjentki, że istnieje możliwość odebrania dziecka z zakładu patomorfologii w Kościerzynie i jeśli płeć dziecka jest nieokreślona mogą na własny koszt zrobić badanie genetyczne i z wynikiem określenia płci dziecka zgłosić się do sekretariatu oddziału w Bytowie, gdzie wypisane zostanie zgłoszenie martwo urodzonego dziecka i z tym zgłoszeniem rodzic udaje się do Urzędu Stanu Cywilnego po akt zgonu i mogą sami dokonać pochówku. Martwo urodzone dzieci po poronieniach, które nie zostały odebrane z zakładu patomorfologii w Kościerzynie przez rodzinę, mają zorganizowany pochówek raz w roku przez kapelana szpitalnego szpitala w Kościerzynie na cmentarzu komunalnym w zbiorowej trumience i mogile. W tym roku taki pochówek odbędzie się 14 października.

Zobacz także: Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza