W Bytowie nie chcą energii ze słońca

Andrzej Gurba
Lepiej niż w Bytowie ma być w Miastku. Oferty złożyło siedem firm z cenami od 2,5 do 4,5 miliona złotych. Solary mają tam zostać zainstalowane na 279 budynkach.
Lepiej niż w Bytowie ma być w Miastku. Oferty złożyło siedem firm z cenami od 2,5 do 4,5 miliona złotych. Solary mają tam zostać zainstalowane na 279 budynkach. Fot. archiwum
W Bytowie brakuje chętnych na solary, mimo że czeka unijna dotacja. W piątek zakończono przyjmowanie wniosków. Jest ich za mało, aby rozpocząć projekt.

Kiedy stowarzyszenie "Słoneczny Bytów" i ratusz po raz pierwszy ogłosiły nabór do projektu, zgłosiło się prawie tysiąc chętnych. Po weryfikacji zostało 655 wniosków. O ponad dwieście za dużo, bo Urząd Marszałkowski w Gdańsku gwarantuje unijne fundusze dla 403 budynków jednorodzinnych.

- Będziemy musieli przeprowadzić losowanie wśród chętnych - mówił kilka tygodni temu Leszek Waszkiewicz, prezes stowarzyszenia "Słoneczny Bytów". Teraz wiadomo, że żadne losowanie nie jest potrzebne, bo chętnych jest mniej niż początkowych deklaracji.

- Wpłynęło około dwustu wniosków od osób, które wcześniej przeszły weryfikację - informowała nas w piątek Mariola Wejman z Urzędu Miejskiego w Bytowie. Urzędników to dziwi, bo każda wstępnie zakwalifikowana osoba otrzymała kilka tygodni temu szczegółowe informacje na temat projektu, kwot, terminów itp.

- Nasz wkład własny ma wynieść cztery tysiące złotych. Wcześniej mówiono o około 2,5 tysiąca złotych. Różnica jest duża. Zrezygnuję z solarów - mówi mieszkaniec Bytowa.

Część osób z innych powodów nie przystępuje do projektu. - Przemyślałem sprawę. Mam inne, ważniejsze wydatki - oznajmia inny mieszkaniec.

Leszek Waszkiewicz podkreśla, że cztery tysiące złotych to tylko zaliczka.

- Jeśli po przetargu koszt montażu solarów będzie niższy, niż zakładamy, to część pieniędzy zostanie mieszkańcom zwrócona - oznajmia Waszkiewicz. Ratuszowi urzędnicy dodają, że przed przetargiem tak samo prawdopodobny jest wkład własny w wysokości 4 tysięcy złotych jak 2,5 tysiąca złotych.

- Wyższa zaliczka to dla nas wentyl bezpieczeństwa w przypadku, gdyby zakup i montaż solarów okazał się dosyć drogi. Przy niższej zaliczce trudno byłoby później prosić o dopłaty - wyjaśniają urzędnicy.

Co teraz? - Przedłużymy termin przyjmowania wniosków o dwa - trzy tygodnie. Bardziej nie możemy, bo nie zmieścimy się w terminach. Będziemy przyjmować wnioski od nowych osób, choć to może być problem, bo trzeba od zera dokonać weryfikacji - oznaj­mia Waszkiewicz.

W ratuszu już zaczęto tworzyć listę rezerwową. Na razie jest na niej około 40 osób. Waszkiewicz mówi, że musi być co najmniej 403 chętnych, bo na tyle budynków podpisana jest już umowa z marszałkiem na unijną dotację.

- Gdyby nie udało się zebrać tylu chętnych, będziemy musieli prosić Urząd Marszałkowski w Gdańsku o zmianę umowy - mówi prezes "Słonecznego Bytowa". Gmina Bytów ma zapewnione na zakup i montaż solarów 3,4 miliona złotych.

Takich problemów jak w Bytowie nie ma w Miastku, gdzie pieniądze od chętnych zostały zebrane wcześniej. Teraz jest rozstrzygany przetarg. Oferty złożyło siedem firm z cenami od 2,5 do 4,5 miliona złotych. Solary mają tam zostać zainstalowane na 279 budynkach.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
analityk miastko
Kolektory słoneczne mogą obniżyć koszty ogrzewania wody o dwie trzecie w ciągu roku. W przypadku czteroosobowej rodziny oznacza to oszczędności rzędu tysiąca złotych. Ceny takich urządzeń zaczynają się od 8 tys. zł, chociaż najdroższe mogą kosztować nawet 35 tysięcy. Jeśli zakup kolektorów sfinansujemy kredytem, możemy liczyć na zwrot do kilkunastu procent poniesionych wydatków.

Przez Polskę przetacza się właśnie kolejna fala upałów. Według prognoz naukowców do 2075 roku średnia temperatura w Polsce ma podnieść się o 4 proc. W minionych 250 latach, według pracy dr Bożeny Kicińskiej i dr Krzysztofa Olszewskiego z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, rosła średnio o 0,7 proc. na każde 100 lat.

Upały, a dokładnie towarzyszący im wysoki poziom nasłonecznienia, który ma w tym wypadku kluczowe znaczenie, pozwalają znacznie ograniczyć koszty związane z użytkowaniem domu, jeśli zastosuje się kolektory słoneczne. Mają one za zadanie zbierać energię promieniowania słonecznego i ogrzewać nią na przykład wodę. W Polsce takie wykorzystanie kolektorów słonecznych jest najpopularniejsze. Aby system mógł służyć także do ogrzewania domu, niezbędne byłoby zainstalowanie kolektorów o znacznie większej powierzchni. Jest to droższe, a poza tym generuje też drugi problem - potrzebę znalezienia sposobu na zagospodarowanie nadmiaru ciepła latem.

Ile kosztuje dom z ogródkiem
Czteroosobowa rodzina zaoszczędzi nawet 1,1 tys. zł rocznie

Instalując kolektory słoneczne w domu, w którym mieszka 4-osobowa rodzina można liczyć na roczne oszczędności nawet tysiąca złotych tylko z tytułu ogrzewania wody. Korzyści będą zależały głównie od powierzchni kolektorów, nasłonecznienia i ceny używanego opału (gaz, olej, węgiel). Można szacować, że kolektory o łącznej powierzchni 8 m kw. zainstalowane w domu, w którym mieszka 4-osobowa rodzina, pozwolą w ciągu roku obniżyć zużycie opału o 304- 406 m sześc. w przypadku gazu ziemnego (GZ50) i o 290 -387 l w przypadku oleju opałowego. Przy założeniu, że zużycie gazu spadłoby o 350 m sześc. a zużycie oleju o 340 l, rachunki z tytułu ogrzewania wody w domu wyposażonym w piec gazowy spadłyby z 1167 zł do 467 zł rocznie, a w domu ogrzewanym olejem z 1643 zł do 657 zł.

Założenia:

1. dzienne zużycie wody przez jedną osobę ? 65 litrów,
2. w domu mieszkają 4 osoby,
3. ciepło z kolektorów służy tylko do ogrzania wody,
4. rocznie kolektor zmagazynuje minimum 525 kWh energii,
5. zainstalowano zestaw solarny płaski o powierzchni 6 ? 8 m kw.,
Powierzchnia kolektorów musi być tak dobrana, aby w okresie letnim pokrywała prawie całe zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Zimą niezbędne będzie korzystanie dodatkowo ze źródeł konwencjonalnych. Można przyjąć, że o ile w miesiącach letnich kolektor może zaspokoić ok. 90 proc. zapotrzebowania na ciepło potrzebne do ogrzania wody, to w miesiącach zimowych będzie to nieco ponad 20 proc.

Od 8 tys. zł za instalację

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w Polsce są kolektory płaskie, które instaluje się w ok. 80-90 proc. przypadków. Są one mniej efektywne, ale za to znacznie tańsze od kolektorów próżniowych. Wybór kolektora płaskiego wymaga ok. 60 proc. większej powierzchni, którą zajmie urządzenie absorbujące na dachu. Podobną ilość ciepła dostarczą nam bowiem kolektory płaskie o łącznej powierzchni 10 m kw. i próżniowe o pow. 6 m kw. Z drugiej strony koszt instalacji płaskiej wraz z montażem jest niższy niż próżniowej. Dla czteroosobowej rodziny wynosi on minimum 8 tys. zł w przypadku kolektorów płaskich i 12 tys. zł w przypadku kolektorów próżniowych ? wskazują szacunki Home Broker.

Okres zwrotu kosztów instalacji kolektorów zależy szczególnie od efektywności systemu solarnego, kosztu konwencjonalnego opału oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę generowanego przez użytkowników ? im są one wyższe tym szybciej nastąpi zwrot. Można w uproszczeniu założyć, że potrwa to od kilku do kilkunastu lat.

Zakup kolektorów słonecznych może być współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Instytucja ta podpisała z Bankiem Ochrony Środowiska oraz pięcioma bankami spółdzielczymi umowy o dofinansowanie kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Osoba zaciągająca kredyt na zakup instalacji solarnej może liczyć na dofinansowanie w wysokości do 45 proc. kosztów instalacji netto. Teoretycznie mogłoby to pozwolić na skrócenie czasu potrzebnego na zwrot inwestycji nawet o blisko połowę.

W praktyce jednak, dofinansowanie jest mniejsze niż 45 proc. Kredytobiorca ponosi bowiem dodatkowe koszty związane z oprocentowaniem kredytu (od 7 proc. do 11 proc. ), prowizją bankową (do 5 proc. kwoty kredytu) oraz podatku od udzielonej dotacji. Poza tym, kwota dotacji liczona jest w stosunku do ceny netto zakupu instalacji. Ponadto są ograniczenia dotyczące maksymalnej ceny instalacji.

Ile więc rzeczywiście zyskamy korzystając z preferencyjnego kredytu na 5 lat na kolektor słoneczny o cenie zakupu 10 tys. zł, przy założeniu prowizji banku na poziomie 5 proc. i oprocentowania 9 proc.? Z naszej symulacji wynika, że rzeczywiście możemy liczyć na 16 proc. dofinansowania w przypadku, gdy podatnik przekroczył pierwszy próg podatkowy i 10 proc., jeśli przekroczył drugi próg podatkowy.

Symulacja kosztów zakupu na preferencyjny kredyt kolektora słonecznego

Wyszczególnienie Stawka podatku dochodowego
18% 32%
Koszt zakupu kolektorów z montażem (brutto) ? kwota kredytu 10 000 zł
Koszt zakupu kolektorów z montażem (netto) 9 346 zł
Prowizja banku 500 zł
Koszt oprocentowania 1 350 zł
Dotacja państwa (od kosztu instalacji netto) 4 206 zł
Podatek dochodowy od dotacji 757 zł 1 346 zł
Rzeczywisty zwrot* Kwotowo 1 598 zł 1 010 zł
Procentowo 16% 10%

*zakładamy, że zwrot następuję od razu po wypłacie kredytu

Same kolektory nie podnoszą istotnie ceny nieruchomości

Nie liczmy na to, że instalacja kolektorów słonecznych istotnie zwiększy wartość domu czy mieszkania. Koszt zakupu jest bowiem relatywnie nieduży w stosunku do ceny nieruchomości. Można pokusić się o symulację oszczędności z tytułu tańszego źródła ciepłej wody w dłuższym okresie, jednak w praktyce nie będzie to najistotniejszy czynnik wpływający na wartość nieruchomości. Znacznie ważniejsze to lokalizacja, metraż, standard wykonania, rok budowy, itp.

Na przykład na warszawskim Wawrze szeregowiec z 2008 r. o powierzchni 186 m kw., usytuowany na działce o powierzchni 190 m kw., wyposażony w kolektory, został wystawiony za 1,06 mln zł. W sąsiedztwie stoi nieco większy dom (200 m kw., 300 m kw. działki) bez kolektorów słonecznych, wystawiony za 1,07 mln zł. Doradcy Home Broker sygnalizują, że domów wyposażonych w kolektory słoneczne przybywa i to nie tylko w Warszawie.
a
analityk z miastka
Znajomy budowlaniec, którego poprosiłem o poradę czy to się opłaca powiedział mi że solary są fajne al nie za takie pieniądze. Powiedział że sam się zastanawiał, ale jak przeliczył kasę i zorientował się w kosztach dodatkowych to nie chce nabijać komuś kasy bo można taniej.

..całe zycie polacy przepłacają..czemu nie tutaj,he???
Dzięki temu technologia pójdzie do przodu..lepsze to niż nowe kolorowe LCD telewizory
Czy kupując taki telewizor..liczył ktoś z Was czy się opłaca?? Napewno nie!!
Kupujesz i basta..cieszysz się i oglądasz tv.
A tutaj jakieś kalkulacje..opłaca się czy nie opłaca..od kiedy chodzimy z kalkulatorem w ręku i liczymy czy kupić jajko czy mleko??
b
bertold brecht
Znajomy budowlaniec, którego poprosiłem o poradę czy to się opłaca powiedział mi że solary są fajne al nie za takie pieniądze. Powiedział że sam się zastanawiał, ale jak przeliczył kasę i zorientował się w kosztach dodatkowych to nie chce nabijać komuś kasy bo można taniej.
m
miastko
Jeżeli chcę coś kupić..np.telewizor za 2.5 tysiąca w sklepie..to nie ma takiej możliwości aby sprzedali za 4 tysiące..gdy podejdę z nim do kasy.
Solaria czy telewizor..ceny się nie zmieniają.
Chyba,że chcę kupić droższy markowej firmy..to tak.
Pytanie do szefa calego tego zamieszania..Proszę nie podchodzić do klijentów jak do bogaczy z wypchanym portfelem..obiecaliście że za 2 tysiące to 2 tysiące..nie więcej głupole.
ś
światełko
Po pierwsze dlaczego ludzie rezygnuja:
podniesiony koszt na 4 tys zł w celu zatrudnienia w spółce kolesi tak jak zastępca prezesa główna księgowa zastępca głównej księgowej.... na okres minimum 3 lat ze względu na długość projektu
jedna firma ( zaprzyjaźniona ) będzie mogła tylko wykonywać zadania związane z budową solarów-te 4 tys to całość za wykonanie usługi, koszt rurek + robocizna na rynku 2 tys. złotych
serwis, czyszczenie na okres 5 lat tylko oni ze względu niby na przepisy w gwarncji...
b
bili
Zgłosiłem się do projektu miało to kosztować ok.2tyś a teraz 4tyś czy Waszkiewicz geodeta prezes różnych instytucji musi tyle rąbać kasy z obywateli. Dziękuję temu panu bo dzięki niemu uświadomiłem sobie znowu że mieszkam w Polsce.
S
Solar
1. Warto się zastanowić, ile i dlaczego mniej płaci się za solary w Miastku?!
2. Dlaczego wzrosły w Bytowie koszty z 2,5 do 4 tys zł
3. Na biuro stowarzyszenia każdy musiałby wpłacić ok. 150 zł! (koszt urzędnika)
5. Waszkiewcz solarami chciał sobie zrobić kampanię wyboprczą - chodził sam z umowami, a tu klapa!
6. Taka jest PO - najhpierw obiecuje, a później kombinuje
k
kobieta
Jak pojawia się nazwisko Waszkiewicz to wiadomo, że będa przekręty i mądrzy ludzie się wycofują! mało mu kasy? wszedzie się pcha gdzie tylko czuje kasę! obrzydliwe to jest!
G
Gosc
Ludzie by chcieli ale nie na takich warunkach jak proponuja.
j
jorg
bo w Bytowi potrafią dobrze liczyć.
g
gibon
Kolejny niewypał pana Waszkiewicza!A co ze sprywatyzowanym zabytkiem?Spichlerzem!Wciaz figuruje w rejestrze !!
b
bobek
Również byłem chętny na " solar " w Bytówku, lecz gdy przewidywalny koszt nagle wzrósł prawie o 70% - to co tu mówić co będzie później. Na pewno stały miesięczny abonament, dodatkowe koszty związane z konserwacją itd. itp. W tym kraju tzw. przedsiębiorczy zawsze muszą już w dzień sprzedaży zapewnić sobie i swoim następnym 5 pokoleniom odpowiednie dochody.
W tym kraju wszystko dla jest dla kolesi, którzy już są przy kasie. Aha - nie zapomnijcie w " uczciwy " sposób wyrolować naiwnej UE.
Dodaj ogłoszenie