Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W bytowskim Wirelandzie działa superlaser

Andrzej Gurba [email protected]
Przygotowanie lasera do pokazu w firmie Wireland.
Przygotowanie lasera do pokazu w firmie Wireland. Andrzej Gurba
W Bytowie odbyło się Forum Nowoczesnych Technologii zorganizowane przez miejscową firmę Wireland oraz spółkę Trumpf Polska. Głównym akcentem był pokaz możliwości supernowoczesnego lasera.

- W naszej fabryce pokażemy działanie maszyny firmy Trumpf. To urządzenie najnowszej generacji wyprodukowane w Szwajcarii w technologii światłowodowej wraz z urządzeniem RotoLas, na którym można obrabiać rury i profile na maszynie 2D. Chcemy, aby dzięki tej maszynie nasza firma sprzedawała coraz więcej innowacyjnych produktów i usług. Dla naszego regionu jest to znakomita okazja do zapoznania się z możliwościami nowej technologii, jak i możliwość wymiany doświadczeń z zastosowaniem techniki laserowej światłowodowej fiber w obróbce metali - mówił Henryk Recław, prezes firmy Wireland.

Dzięki takiemu laserowi obróbka metali jest szybsza, dokładniejsza i tańsza w eksploatacji. - Możliwości tego lasera są ogromne. To mercedes wśród takich urządzeń. Jesteśmy pierwszym zakładem, który je posiada - dopowiada Recław.

Podczas bytowskiego Forum Nowoczesnych Technologii nie tylko sprawdzano możliwoście nowoczesnego lasera. Andrzej Janiszewski, prezes Trumpf Polska, mówił o kierunkach rozwoju przemysłu maszynowego w latach 2015-2020. Z kolei Włodzimierz Szordykowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, opowiadał o inteligentnych specjalizacjach Pomorza.

Wykłady zaprezentowali też naukowcy z Politechniki Koszalińskiej. Dr Wojciech Musiał mówił o nowoczesnych technikach wytwarzania w inżynierii produkcji, a mgr Paulina Kminkowska o zastosowaniach technologii 3D we wzornictwie. Dr Przemysław Majchrzak ciekawie opowiedział o roli projektanta w procesie tworzenia nowego produktu. Na koniec przedstawił wizję całkowicie zautomatyzowanego świata. Natomiast dr Magdalena Berlińska mówiła o technologiach w pojazdach szynowych.

Prezes Recław podkreśla jak ważna jest współpraca nauki i biznesu. - W naszej fabryce mamy własne biuro projektowe, podobnie jak i obecny na naszym forum prezes zarządu firmy Drutex Leszek Gierszewski. Ciągle szukamy nowych rozwiązań technicznych, technologicznych i wzorniczych - mówi prezes Wirelandu.
Odniósł się także do relacji biznes - urzędy. - Kilka lat temu kontakt urzędnika i przedsiębiorcy był źle odczytywany. Dzisiaj już nie jesteśmy petentami, a jesteśmy partnerami w dobrym tego słowa znaczeniu. Administracja stała się innowacyjna, buduje się partnerstwo - stwierdził Recław.

O firmie
Wireland to dawna Fabryka Wyrobów Gospodarstwa Domowego Zagod. Od początku firma wytwarzała z powodzeniem wyroby z drutu, rurek i blach. W 1990 Zagod przekształcono w przedsiębiorstwo prywatne, które obecnie jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Firma zajmuje się produkcją m.in. ekskluzywnych regałów sklepowych i stojaków reklamowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza