Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W centrum Słupska będzie mniej kopcących pieców (zdjęcia)

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Na ten rok słupscy urzędnicy zaplanowali przygotowanie dokumentacji na przyłączenie do miejskiej sieci c.o budynków na Poniatowskiego 12-24, Szkolnej i pięciu budynków na Skłodowskiej. Będzie więc mniej kopcących pieców w centrum miasta.

W budżecie na 2021 rok pod hasłem odnowienie zasobu mieszkaniowego miasta Słupska zapisano dwa miliony złotych. Pomorskie Stowarzyszenie Nasze Środowisko zapytało więc, na co zostaną wydane pieniądze, z wyszczególnieniem, które budynki będą podłączane do miejskiej sieci ogrzewania.

Okazuje się, że plan jest ambitny.W odpowiedzi czytamy bowiem, że z zaplanowanej kwoty 2 mln zł wykonane zostaną dokumentacje i kosztorysy przyłączenia do sieci c.o budynku pod adresem Poniatowskiego 12-24, kamienicy nr 6 na Szkolnej oraz budynki nr: 4, 10, 11, 12, 13 przy ulicy Skłodowskiej.

Jednak tylko budynki ze Szkolnej i Poniatowskiego jeszcze w tym roku zostaną też do sieci przyłączone.

ZOBACZ TAKŻE: Zobacz, jak przebiega remont dawnego szpitala na Obrońców Wybrzeża

Miasto pokazało też listę budynków, których jest stuprocentowym właścicielem, a które nie są podłączone do sieci ciepłowniczej. Nie ma jednak dokładnych dat, kiedy to się zmieni.

Przypomnijmy, że jesienią Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyróżniło nasze miasto za czyste powietrze wśród tych, które mają poniżej 100 tys. mieszkańców.Po raz pierwszy mamy twarde dowody na to, że powietrze, którym oddychamy w Słupsku jest coraz lepsze.A w zasadzie, że się poprawia, pod względem mniejszej ilości zanieczyszczeń.

Ocena dokonana została na podstawie danych pozyskanych z Inspekcji Ochrony Środowiska. Analizując zebrane dane uwzględniono dwa wskaźniki – stężenie średnioroczne pyłu zawieszonego PM10 oraz benzo(a)pirenu. Biorąc pod uwagę wskaźniki za 2018 i 2019 miasto Słupsk odnotowało postęp o 50 procent, czyli taki spadek wskaźników zanieczyszczeń w powietrzu.

- Ten nasz sukces jest widoczny.To było miarodajne i obiektywne badanie - zaznaczała Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. - Porównywano miasta w kraju, na podstawie badań w 2018 i 2019 roku. O 50 procent w tym czasie poprawiliśmy jakość powietrza w mieście.Zawsze można zadać pytanie, z czego wynika to, że jesteśmy jednym z tych miast, które mogą się chwalić jakością powietrza.Sprzyja nam samo położenie w strefie nadmorskich wiatrów, ale z kolei samo położenie miasta w dolinie zaprzecza temu, że powietrze może być czyste.Jak nam się udaje? Mamy dobrze zaplanowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Plany mają to do powietrza, że nie stawiamy wysokich budynków na linii wiatrów. Tworzymy korytarze powietrzne, które sprzyjają wywiewaniu zanieczyszczonego powietrza znad centrum. Po drugie, te działania które podjął wydział gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, przynoszą efekt. Wsparcie dla mieszkańców miasta i udział w konkursach dotyczących jakości powietrza i wsparcie dla mieszkańców finansowe przy wymianie źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne.

Tylko w 2020 roku miasto przekazało mieszkańcom 340 tys. zł, jako dofinansowanie do wymiany ogrzewania. Przełożyło się to na likwidację 86 pieców węglowych. - I to będziemy czynili nadal - zapewnia pani prezydent.

Są też działania związane z termomodernizacją budynków, które powodują, że mniej zużywamy energii na ogrzewanie. To co istotne zdaniem władz miasta, to także coraz bardziej ekologiczne autobusy MZK.

Obecna władza deklaruje, że będzie wspierać wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne w mieście. W ubiegłym roku do sieci miejskiego ogrzewania podłączono do miejskiej sieci pięć całych wspólnot w ramach rewitalizacji Długiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza