W czerwcu Akademia Pomorska w Słupsku rozpocznie rekrutację studentów

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Fot. Wojciech Frelichowski
Akademia Pomorska w Słupsku określiła zasady rekrutacji kandydatów na studia w nadchodzącym roku akademickim. Generalnie proces naboru ma się zakończyć do połowy października.

Edukacja, w tym także kształcenie studentów na większości polskich uczelni od prawie dwóch miesięcy odbywa się zdalnie za pośrednictwem internetu. W ten sam sposób dział również Akademia Pomorska w Słupsku. Zajęcia prowadzone są w trybie on line. Zresztą także niemal cała słupska uczelnia przeszłą na zdalny tryb pracy. Nawet niedawne posiedzenie Senatu AP odbyło się - po raz pierwszy w historii uczelni - w formie telekonferencji. Taki tryb pracy i kształcenia ma trać według zarządzenia rektora AP do 21 czerwca. Dla zachowania ciągłości funkcjonowania Akademii wprowadzono harmonogram dyżurów w wybranych jednostkach.

Tymczasem pojawiły się pytania związane z organizacją i terminami rekrutacji kandydatów na studentów Akademii Pomorskiej w roku akademickim 2020/2021. Sytuację komplikuje fakt, że nie wiadomo kiedy zostaną przeprowadzone matury, których pozytywne zaliczenie jest jednym z warunków koniecznych w procesie rekrutacyjnym na uczelnie wyższe.

Co prawda niemal cały proces rekrutacyjny na Akademię Pomorska przebiega już od wielu lat za pośrednictwem internetu, ale pojawiły się wątpliwości dotyczące terminów składania aplikacji.

Z końcem kwietnia prorektor ds. kształcenia dr hab. Andrzej Urbanek, prof. AP wydał zarządzenie określające szczegółowy harmonogram rekrutacji studentów.

Rekrutacja będzie składać z trzech tur. W każdej z nich zawarte są wytyczne dotyczące terminów rejestracji kandydatów i wnoszenia opłat, składania dokumentów oraz postępowań kwalifikacyjnych. Te ostatnie dotyczą terminów ogłoszenia wyników rekrutacji oraz egzaminów wstępnych na kierunki, na które są one wymagane. Egzaminy występują m.in na kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, a także na filologię angielską.

W pierwszej turze rekrutacja na Akademię Pomorską (rejestracja kandydatów i składanie dokumentów) ruszy 22 czerwca i będzie trwać do 21 sierpnia. W przypadku wolnych miejsc przeprowadzona zostanie Druga tura będzie trwać od 22 sierpnia do 18 września. Trzecia tura - od 19 września do 15 października. Ostateczne ogłoszenie wyników rekrutacji nastąpi 17 października.

Choć Akademia Pomorska wywodzi się z uczelni o charakterze nauczycielskim, to jednak obecnie kierunki pedagogiczne i nauczycielskie stanowią niewielką część kierunków kształcenia. Słupska uczelnia przeszła w ostatnich latach dużą zmianę zarówno pod względem organizacyjnym, jak i naukowym . Pojawiły się nowe kierunki studiów bardziej odpowiadające wyzwaniom współczesnego rynku pracy.

Zmiana charakteru uczelni to m.in. efekt realizacji projektu o nazwie Słupski Ośrodek Akademicki, którego zadaniem było wzbogacenie oferty kształcenia i dostosowania jej do rynku pracy i potrzeb firm z regionu. Zadanie realizowano w ramach projektu "Rozwój systemu kształcenia o profilu praktycznym w ramach Słupskiego Ośrodka Akademickiego". Koszt tego projektu przekracza 19 mln zł, z czego ponad 16 mln stanowi dofinansowanie ze środków unijnych. Partnerami AP w tym zadaniu są Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Słupsku.

Zobacz także: Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej na Akademii Pomorskiej w Słupsku

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie