Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek wyruszą procesje Bożego Ciała

Zbigniew Marecki
Procesje Bożego Ciała idą do czterech ołtarzy. Pierwsze wyruszyły w XIII wieku
Procesje Bożego Ciała idą do czterech ołtarzy. Pierwsze wyruszyły w XIII wieku Łukasz Capar
W czwartek wierni Kościoła katolickiego obchodzą Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Tego dnia w całym kraju odbywają się procesje z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy.

W Słupsku w tym roku główna procesja, którą poprowadzi bp Krzysztof Zadarko, wyruszy po mszy św. o godz. 10 w sanktuarium św. Józefa przy ul. Szczecińskiej.

Jednocześnie z kościoła Najświętszego Serca Jezusowego po mszy św. o godz. 11 wyruszy największa w mieście procesja Bożego Ciała. Przy tej świątyni usytuowany będzie pierwszy ołtarz. II ołtarz będzie zbudowany przy kościele św. Ottona,
III ołtarz przy kościele św. Jacka, a zakończenie procesji zaplanowano przy kościele Mariackim.

Procesja Bozego CialaProcesja Bozego Ciala

Procesja Bożego Ciała

„Na trasie procesji prosimy o udekorowanie okien. Zapraszamy dzieci w strojach komu-nijnych na procesję w Boże Ciało. Prosimy o przygotowanie chorągwi i feretronów i o aktywne uczestniczenie w procesjach w czasie całej oktawy Bożego Ciała” - czytamy na stronie internetowej parafii kościoła Mariackiego. Proboszcz Zbigniew Krawczyk informuje także, że można uzyskać odpust zupełny za udział w uroczystym śpiewie „Przed tak wielkim Sakramentem”.

Szczegóły dotyczące procesji Bożego Ciała w poszczególnych parafiach można znaleźć na ich stronach internetowych.

Początki święta Bożego Ciała sięgają XIII wieku. Wtedy w Mont-Cornillion niedaleko Liege (Belgia) młoda zakonnica augustiańska Julianna otrzymała w latach 1209-11 objawienia, podczas których Pan Jezus prosił o ustanowienie święta Bożego Ciała. Zwierzyła się z tego objawienia spowiednikowi. Ten jednak odrzucił jej postulat. 20 lat poźniej, gdy Julianna była już przełożoną klasztoru, ponownie przekazała tę prośbę archidiakonowi katedry w Liege. Za jego namową miejscowy biskup Robert w roku 1246 ustanowił święto Bożego Ciała dla swej diecezji. Choć nowa forma pobożności była odrzucana przez część duchownych, to ostatecznie legat papieski - dominikanin Hugon z Saint-Cher - pochwalił pomysł i polecił (1253) wprowadzenie święta w diecezjach podległych jego jurysdykcji. W Polsce pierwsza procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Krakowa w roku 1320. Tworzenie się tej nowej formy eucharystycznego kultu należy widzieć w kontekście zagrożeń nękających ówczesnych ludzi: epidemii i wojen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza