Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dolinie Słupi policzono lęgi łabędzi krzykliwych

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Łabędzie krzykliwe na jeziorze Krzynia.
Łabędzie krzykliwe na jeziorze Krzynia. PK Dolina Słupi
Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” skontrolowali znane stanowiska lęgowe łabędzi krzykliwych na terenie Parku. Zaobserwowano trzy miejsca, gdzie potomstwo dorosłych par ptaków liczy od trzech do pięciu młodych.

Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” zajmują się liczeniem łabędzi w różnych porach roku. Zimą liczą ich ogólną zimującą populację tych ptaków na terenie Parku, zaś latem liczą stanowiska lęgowe.

Jak informują przyrodnicy, w trzech miejscach na terenie Parku stwierdzono pary dorosłych ptaków z młodymi w liczbie od trzech do pięciu. W Polsce ptaki te składają 5-7 jaj. Spotkane młode łabędzie były w różnym okresie wzrostu, od bardzo małych do wielkości kaczki krzyżówki. W okresie późniejszym zaplanowano kolejne kontrole, aby przekonać się ile z nich osiągnie wiek lotności, a tym samy jaki będzie sukces lęgowy łabędzi krzykliwych gniazdujących w Parku.

Łabędź krzykliwy należy do tej grupy gatunków ptaków, które zwiększają liczebność i rozszerzają areał występowania. Pierwszy lęg tych ptaków w Polsce odnotowano w 1973 roku w dolinie Biebrzy, w Parku gniazduje od 2008 roku. Jest gatunkiem objętym szczególną ochroną i wymieniony został w załączniku I do Dyrektywy Ptasiej.

Na terenie Parku „Dolina Słupi” największe skupiska łabędzie krzykliwych występują na jeziorach Krzynia i Konradowo. Natomiast zimą, jeśli ziemia nie jest przykryta śniegiem, stada tych ptaków można spotkać na polach, na których szukają pozostałości roślin i zbóż.

Łabędzie krzykliwe zakładają gniazda w miejscach trudnodostępnych i najczęściej otoczonych wodą, na torfowiskach lub na śródleśnych oczkach wodnych. Ich gniazdo stanowi kopiec o średnicy od 1,5 metra do 2 m i wysokości do 0,5 m. Na jego budowę wykorzystują części roślin wodnych: pałki, trzciny, turzyc, traw i mchów, które znajdują się w pobliżu.

Jaja zaczynają składać najwcześniej w pierwszej dekadzie kwietnia, ale okres przystępowania do lęgów trwa aż do pierwszej dekady maja. Okres wysiadywania trwa 35 dni, pierwsze pisklęta wykluwają się w połowie maja.

W Polsce łabędzie krzykliwe są objęte całkowitą ochroną.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza