Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Miastko stawiają na ekologiczną energię z dotacji

Andrzej Gurba [email protected] Fot. Andrzej Gurba
W gminie Miastko już 300 rodzin ma na dachach kolektory słoneczne z dotacji unijnych.
W gminie Miastko już 300 rodzin ma na dachach kolektory słoneczne z dotacji unijnych.
Siedmiuset mieszkańców gminy Miastko zainteresowanych jest inwestowaniem w odnawialne źródła energia.

Nie chodzi już tylko o solary, ale także o pomocy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne oraz wiatraki.

W ubiegłym roku Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze z powodzeniem zrealizowało w gminie program solarny. Dzięki dużej unijnej dotacji 300 rodzin ma już na dachach kolektory słoneczne i cieszy się z taniej ciepłej wody. MTG zachęcone sukcesem tego projektu przymierza się do kolejnych inicjatyw. Aleksander Szopa, prezes MTG, nie ukrywa, że chciałby, aby gmina Miastko była energetyczną zieloną enklawą.

Kilka miesięcy temu MTG skierowało do mieszkańców ankietę z pytaniem, czy są zainteresowani kolejnym solarnym projektem i innymi odnawialnymi źródłami energii.

Czytaj też: Dębnica Kaszubska inwestuje w solary

- Dostarczono nam około 700 ankiet. To dużo. Ankiety są teraz w opracowaniu, ale już mogę powiedzieć, że poza solarami, mieszkańcy są zainteresowani ogniwami fotowoltaicznymi, przydomowymi wiatrakami oraz pompami ciepła. Tymi ostatnimi zainteresowanych jest około 40 osób - oznajmia Aleksander Szopa.

O ile kolektory słoneczne wykorzystywane są do podgrzania wody użytkowej, o tyle pompy ciepła służą do ogrzania całego budynku. Z kolek ogniwa fotowoltaiczne i wiatraki wytwarzają energię elektryczną.

Prezes MTG mówi, że właśnie finansowo rozliczają program solarny i mają otwartą drogę do realizacji kolejnych projektów. - Mocno liczymy na dotacje z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego - podkreśla Szopa.

Na dofinansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną przeznaczone zostanie z tych mechanizmów aż 75 mln euro. Pieniądze z dotacji mogą pokryć do 90 procent kosztów inwestycji (projekt musi zamknąć się w kwocie 500-400 tys. euro). - Pierwsze nabory mają niedługo ruszyć - dopowiada prezes MTG.

Czytaj też: Drogi w gminie Słupsk oświetlają latarnie solarne

MTG nie tylko zerka w stronę Funduszy Norweskich, ale też liczy na dotacje z Wojewódzkiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Przy solarach korzystaliśmy z preferencyjnego kredytu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Już go spłaciliśmy. Rozmawialiśmy o nowych projektach. Jest szansa, że otrzymamy po 30 procent dotacji, tak z Wojewódzkiego, jak i Narodowego Funduszu - oznajmia Aleksander Szopa.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza