W Jarosławcu mikołajkowe bieganie było pod dyktando słupsko-lęborskie (zdjęcia)

Najlepsi biegacze na trasie w Jarosławcu. Od lewej biegną: Paweł Piotraschke (II miejsce), Ryszard Sokołowski (III lokata) i Mateusz Lipiński - zwycięzca Fot. Jacek Wójcik
Po rocznej przerwie pandemicznej Centrum Kultury i Sportu w Postominie powróciło do organizacji imprezy biegowej. Tym razem był to XX Ogólnopolski Bieg Mikołajkowy Powitanie Zimy 2021. Biegano w nadmorskim Jarosławcu. Na listę zwycięzców wpisali się: z grona mężczyzn Mateusz Lipiński (AML Słupsk), a ze stawki kobiet Katarzyna Pobłocka-Głogowska (Ekonomik Maratończyk Lębork). Triumfatorzy skasowali po 500 zł.

W jubileuszowej edycji wystartowały 172 osoby (dotyczy mężczyzn i kobiet). Sporo zawodników i zawodniczek biegało w mikołajkowych czapkach. Na 10-kilometrowej trasie dominowali reprezentanci Słupska i Lęborka. Samotnym i skutecznym finiszem popisał się Mateusz Lipiński. Biegacz z Akademii Młodego Lekkoatlety Słupsk jako pierwszy zameldował się na mecie, która była zlokalizowana w pobliżu latarni morskiej. Czas Lipińskiego wyniósł 32 minuty i 44 sekundy. Za ten wyczyn słupszczanin otrzymał nagrodę pieniężną 500 zł. Na drugim miejscu przybiegł doświadczony Paweł Piotraschke (AML/Szkoła Policji Słupsk). Jego czas to 33.01 min. Piotraschke otrzymał kopertówkę z kwotą pieniężną 300 zł. Trzecią lokatę zajął Ryszard Sokołowski (Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk) - 33.12 min (200 zł). Poza podium na kolejnych miejscach uplasowali się: 4. Piotr Pobłocki (Ekonomik Maratończyk Lębork) - 34.20 min, 5. Jan Hołowienko (AML) - 34.43 min, 6. Krzysztof Rudnik (Słupsk) - 35.45 min, 7. Sylwester Szymański (Szczecineccy Biegacze) - 35.50 min, 8. Adrian Kępka (@kepka_na_trasie) - 36.16 min, 9. Aleksander Burzyński (Stopa Słupsk) - 36.51 min, 10. Mateusz Kula (KOS BnO Szczecin) - 38.00 min.

Rywalizację kobiet wygrała faworytka Katarzyna Pobłocka-Głogowska (Ekonomik Maratończyk). Lęborczanka miała czas 39 minut i 29 sekund. Jej wyczyn doceniono nagrodą finansową w wysokości 500 zł. Za zwyciężczynią jako druga na metę przybiegła Olga Zatoń (Biegaj z Mańkiem Team) - 41.03 min (300 zł). Trzecia była Magdalena Kończak (Szczecineccy Biegacze) - 43.08 min. Dalsza klasyfikacja: 4. Karolina Pałaszewska (Kołobrzeg Maraton Team) - 44.48 min, 5. Bożena Pobłocka (Ekonomik Maratończyk) - 45.51 min, 6. Katarzyna Maciejewska (Drawsko Pomorskie) - 46.31 min.

Warto podkreślić, że Łukasz Właśniak 10 kilometrów pokonał, biegnąc z wózkiem dziecięcym, w którym była pięcioletnia córka Kasia. Słupszczanin w klasyfikacji generalnej zajął 87. miejsce. Na mecie osiągnął czas 50 minut i 20 sekund.
Ze sportowych gości honorowych imprezy obecny był biegacz Jan Huruk (rocznik 1960) ze Słupska. Ten najlepszy polski maratończyk stulecia ukończył bieg główny w Jarosławcu na dwudziestym czwartym miejscu. Dystans 10 kilometrów przebiegł w czasie 40 minut i 31 sekund.

Bardzo interesujący przebieg miały biegi dla dzieci i młodzieży. Łącznie wystartowało ponad 70 młodych uczestników. W poszczególnych kategoriach wiekowych pierwsze miejsca wywalczyli: rocznik 2011 i młodsi (dziewczęta i chłopcy - dystans 600 m)

- Milena Kargul (Kobylnica) i Adam Borek (UKS Traper Złocieniec); roczniki 2009-2010 (800 m) - Julia Szymańska (UKS Traper) i Mateusz Kargul (Kobylnica); 2007-2008 (1000 m) - Alicja Chrypo (MKS Junior Złocieniec) i Kajetan Kosicki (AML Słupsk); rocznik 2006 (1200 m) - bieg dziewcząt nie odbył się, a z grona chłopców zwyciężył Kajetan Kociuba (KOS BnO Szczecin).

Było też maszerowanie pod nazwą XII Mikołajkowe 2 Mile Morskie Nordic Walking Powitanie Zimy 2021. Bezkonkurencyjny był Piotr Brzozowski (Aktywni Postomino), który wygrał rywalizację w czasie 20.57 min. Drugi był Henryk Chudy (KS Olszewski i Synowie Sławsko) - 23.09 min, który po marszu wystartował w biegu głównym na 10 km i był na 55. miejscu z czasem 46.08 min. Trzeci finiszował Cezary Dzik (Sławno) - 23.26 min.

Klasyfikację nordic walking kobiet wygrała Saturnina Wilkołek-Szudarska (Dwa Kije Słupsk) - 25.23 min. Za słupszczanką kolejne lokaty na podium zajęły ustczanki: 2. Katarzyna Szeremet - 25.44 min, 3. Wioletta Rodziewicz - 26.04 min. W rywalizacji marszowej udział wzięło 45 osób. Wszystkie ją ukończyły.

Jak zwykle w Jarosławcu było sporo nagród rzeczowych, pucharów i słodyczy. To dzięki dużej grupie sponsorów, na których zawsze można liczyć i to w każdej imprezie biegowej.

Tradycyjnie już trzeba wysoko ocenić poziom organizacji tego biegowego przedsięwzięcia, które cieszy się już uznaną renomą. Brawa należą się tym wszystkim osobom, które działały w komitecie organizacyjnym. Znakomicie zawody przeprowadził spiker Roman Toboła z Gdańska.