Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kępicach ruszył SMOK, czyli system monitorowania odpadów komunalnych [zdjęcia, wideo]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
W Kępicach uruchomiono nowatorski system segregowania i odbioru śmieci. System identyfikuje mieszkańca, waży odpady i zapisuje co kto wyrzuca. I jeszcze do tego punkt odbioru odpadów wygląda estetycznie.

SMOK, czyli System Monitorowania Odpadów Komunalnych – taką nazwę nosi system, który właśnie uruchomiono w Kępicach. To inteligentny schemat odbioru śmieci od mieszkańców, wraz z monitoringiem odpadów pod kątem ich segregacji. Składa się z części podziemnej, w której są umieszczone pojemniki na odpady, naziemnych wrzutni z elektronicznymi czytnikami i wagami oraz panelu obsługi, który służy do identyfikacji mieszkańca. Istotnym elementem całego systemu jest specjalistyczne oprogramowanie.

W powstanie SMOK-u zaangażowanych było kilka podmiotów: Urząd Miejski w Kępicach, Spółdzielnia Socjalna „Zielony Punkt” z Kępic, Stowarzyszenie na Rzecz Miasta i Gminy Kępice oraz Politechnika Gdańska, która stworzyła oprogramowanie i rozwiązania informatyczne.

- W przypadku posesji jednorodzinnych łatwo zidentyfikować mieszkańca oraz to, w jaki sposób jest realizowana segregacja śmieci. W budownictwie wielorodzinnym jest większa anonimowość i nie jesteśmy w stanie sprawdzić, kto i jak dane odpady wyrzucił – mówi Marzena Piszko-Bojaryn, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Strategicznego w Urzędzie Miasta w Kępicach i współautorka projektu SMOK.

Zanim przystąpiono do budowy systemu przeprowadzono ankietę wśród mieszkańców Kępic.

- Zebraliśmy ponad 500 ankiet. Ich analiza pozwoliła na opracowanie założeń systemu oraz jego wdrożenia – dodaje Patryk Żyła ze Stowarzyszenia na Rzecz Miasta i Gminy Kępice „Razem dla Kępic”.

W ramach projektu zbudowano podziemne komory, w których ukryte są pojemniki na odpady. Są one umieszczone na dwóch sterowanych, podnoszących się ponad poziom gruntu platformach. Przy platformach z pojemnikami i wystającymi ponad ziemię kioskami wrzutowymi umieszczono słupek z dotykowym panelem obsługi, na którym mieszkaniec loguje się za pomocą chipa. Po zalogowaniu mieszkaniec pobiera odpowiednią liczbę samoprzylepnych kodów kreskowych na worki z odpadami.

Następnie mieszkaniec skanuje kod kreskowy przy kiosku wrzutowym dla odpowiedniej frakcji i po otwarciu klapy wrzuca worek z odpadami wraz z naklejonym kodem kreskowym. We wrzutni jest również zainstalowana waga do kontroli ilości odpadów dla celów sprawozdawczych. Nad całością czuwa inteligentne oprogramowanie do zarządzania i analizy zebranych danych.

- Są tutaj zastosowane standardowe rozwiązania, a jednocześnie jest kilka elementów innowacyjnych. Kryje się za tym cały system informatycznych w połączeniu z system odbioru odpadów w gminie – wyjaśnia dr inż. Marek Chodnicki z Politechniki Gdańskiej.
System umożliwia pomiar ilości i identyfikację odpadów wrzucanych przez konkretny lokal mieszkalny.

- Co więcej, SMOK pozwala także na zaplanowanie odbioru odpadów. Wiemy, kiedy dany pojemnik jest już pełen i należy go opróżnić – podkreśla Daria Jankowska, prezes Spółdzielni Socjalnej „Zielony Punkt”.

Władze Kępic cieszą się podwójnie. Po pierwsze z samego SMOK-u, a po drugie system podziemny przyczyni się do poprawy estetyki miejskiej przestrzeni, bo zniknęły mało estetyczne pojemniki.

- Na stworzenie tego systemu otrzymaliśmy dotację z Ministerstwa Rozwoju. Zajęliśmy trzecie miejsce w konkursie Human Smart Cities, które ogłosiło ministerstwo. To kwota ponad 1,6 miliona złotych – mówi Magdalena Majewska, burmistrz Kepic.

Na razie w Kępicach działa jeden punkt SMOK. Jednak w planach jest budowa takich punktów na innych osiedlach wielorodzinnych w mieście.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza