Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kobylnicy nadano ulicy imię Jolanty Szczypińskiej i odsłonięto uroczyście monument poświęcony posłance PiS ze Słupska

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Monument poświęcony posłańce PiS ze Słupska
Monument poświęcony posłańce PiS ze Słupska Krzysztof Piotrkowski
W samo południe (9 grudnia) w podsłupskiej Kobylnicy uroczyście otwarto po remoncie ulicę Jolanty Szczypińskiej i odsłonięto kamień z tablicą upamiętniającą zmarłą cztery lata temu posłankę Prawa i Sprawiedliwości.

Piątkowe uroczystości odbyły się przy rondzie Rzemieślników, obok tabliczki z nazwą ulicy już imienia Jolanty Szczypińskiej (dawniej Transportowej).

Wójt Leszek Kuliński przywitał tłum gości, wśród których byli samorządowcy z regionu słupskiego, na czele ze starostą Pawłem Lisowskim, był zastępca prezydenta Słupska Marek Goliński, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Wojewody Pomorskiego. Gośćmi specjalnymi byli przyjaciele Jolanty Szczypińskiej i poseł PiS ze Słupska, minister Piotr Müller.

Wójt Kuliński powiedział: - Ta ulica przy której jest tyle firm jest ważnym szlakiem komunikacyjnym.Nie tylko łączy dwa punkty na mapie, ale i sprawia, że życie w tym rejonie staje się łatwiejsze. Chcieliśmy by ulica ta miała patrona, który dzięki swoim cechom charakteru i postępowaniu w życiu pozostał w pamięci wielu ludzi. Pani Jolanta Szczypińska bez wątpienia była taką osobą. Ciepłą, otwartą i nigdy nie traciła zapału, by nieść pomoc innym.

- Bardzo się cieszę, że mogę wziąć udział w tej uroczystości. Myślę, że każdy zdaje sobie sprawę, ile dobra zrobiła Jolanta Szczypińska w swoim życiu - powiedziała Barbara Szczepańska, przyjaciółka zmarłej cztery lata temu posłanki.

Poseł Piotr Müller także podkreślił, ile dla jego rodziny wniosła Jolanta Szczypińska, która udzieliła schronienia ojcu obecnego ministra, gdy ten wyszedł z więzienia, w którym był za działalność w antykomunistycznej opozycji w latach 80.

- Bardzo się cieszę, że takie decyzje są podejmowane w naszym regionie, by pamiętać o ludziach, którzy dla tego regionu zrobili wiele. Bez wątpienia świętej pamięci posłanka Jolanta Szczypińska była taką osobą. Ona budowała tę naszą małą ojczyznę. Cieszę się, że inicjatywa mieszkańców została przez samorząd przyjęta. Poseł Szczypińska to była postać nietuzinkowa.Wiele osób tak naprawdę nie znało do końca jej całego życia i trudów, które przechodziła. Ona niewiele o tym mówiła, bo była osobą skromną.Nie mówiła, jak wyglądała trudna działalność w podziemnej Solidarności. Naznaczona wielkim ryzykiem. Dla mnie więc jest to uroczystość osobista. Dobrze wiem, że potem gdy była posłanką zawsze uważała, że jej główny zawód to pielęgniarstwo, stąd tak angażowała się w ochronę zdrowia. A bycie pielęgniarką to służenie innym osobom. I ten zawód dawał jej taką busolę, jak postępować w życiu - powiedział Piotr Müller.

Kulminacyjnym momentem wydarzenia było odsłonięcie kamienia z tablicą upamiętniającą Jolantę Szczypińską. Oficjalne nadanie nowej nazwy ulicy zakończono poświęceniem monumentu przez księdza Marka Konkola, proboszcza parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kobylnicy.

Przebudowa ulicy Jolanty Szczypińskiej kosztowała 7,1 mln złotych z czego 6,7 mln złotych zostało dofinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Zakres prac objął kompleksową przebudowę nawierzchni drogi oraz powstanie ścieżki rowerowej wraz z chodnikiem.

Przypomnijmy, na sesji w październiku radni gminy Kobylnica byli jednogłośni i uchwalili zmianę nazwy ulicy Transportowej. 9 listopada ta uchwała ukazała się w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego, co oznacza, że zmiana tego dnia weszła w życie.

W głosowaniu na sesji wszyscy obecni na sali radni - 13 osób - byli za zmianą nazwy. Jak nam powiedziano, o upamiętnienie słupskiej posłanki PiS wniosły firmy mające siedziby przy tej ulicy. Radni więc się zgodzili. Dodajmy, że w kobylnickim samorządzie, nie ma radnych wystawianych przez partie polityczne, inaczej niż w Słupsku, gdzie mandaty dzierżą radni PiS i PO.

Ulica Jolanty Szczypińskiej łączy się z ulicą Szczecińską w Słupsku. Biegnie niemal równolegle do ulicy Kołobrzeskiej w Słupsku. Przed zmianą nosiła nazwę ulicy Transportowej, a wcześniej profesora Stefana Poznańskiego. Nazwa musiała być zmieniona w 2017 roku ze względu na ustawę zakazującą w nazewnictwie nawiązywania do czasów komunistycznych, a Stefan Poznański był działaczem partyjnym PZPR z Olsztyna, posłem na Sejm PRL VII i VIII kadencji.

Przypomnijmy, Jolanta Szczypińska była słupszczanką. Pracowała jako pielęgniarka w szpitalu. W latach 80. współpracowała z opozycją, była zaangażowana w kolportaż wydawnictw drugiego obiegu. Za działalność opozycyjną w PRL wielokrotnie była zatrzymywana i karana. W 2001 dołączyła do Prawa i Sprawiedliwości (wcześniej była w Porozumieniu Centrum), obejmując stanowisko wiceprezesa zarządu regionu. Była posłanką IV, V, VI i VII kadencji w III RP. Zmarła w warszawskim szpitalu 8 grudnia 2018. Została pochowana na Starym Cmentarzu w Słupsku. Za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, została pośmiertnie odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

8 grudnia była czwarta rocznica śmierci Jolanty Szczypińskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza