Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kolejce po mieszkanie w Słupsku będą mogli stanąć bogatsi

Fot. archiwum
Urząd Miasta planuje zmiany w zasadach wynajmu i zamian lokali komunalnych w Słupsku
Urząd Miasta planuje zmiany w zasadach wynajmu i zamian lokali komunalnych w Słupsku Fot. archiwum
Urząd Miasta planuje rewolucyjne zmiany w zasadach wynajmu i zamian lokali komunalnych w Słupsku. Ostateczną decyzję podejmą radni na sesji w przyszłym tygodniu.

Jak czytamy w projekcie uchwały, jej celem jest "racjonalne gospodarowanie mieszkaniowym zasobem gminy." Zaś efektem - będzie zwiększenie skuteczności gospodarowania nim.

Zakres uchwały jest bardzo duży. Ustala ona m.in. zasady: wynajmowania lokali mieszkalnych, lokali socjalnych oraz lokali zamiennych, a także zamiany lokali, łączenia lokali, pracy Społecznej Komisji Mieszkaniowej, ponownego zawierania umów najmu, postępowania wobec osób ubiegających się o bezpłatne używanie lub podnajem lokalu oraz zawierania umów najmu w zamian za przeprowadzenie remontu.

Radni podchodzą do sprawy sceptycznie. Widać wśród nich dwa obozy. Pierwszy (PiS) chce maksymalnie ograniczyć uprawnienia prezydenta dotyczące np. przesunięć na liście mieszkaniowej na rzecz rady miasta. Inni uważają, że najwyższy organ wykonawczy w mieście powinien mieć możliwość decydowania o przyznawaniu mieszkań w sytuacjach kryzysowych.

- Ja jestem za większą swobodą działania prezydenta i jednocześnie za zwiększeniem jego odpowiedzialności za podejmowane decyzje - stwierdza Bogusław Dobkowski z Platformy Obywatelskiej. - Jednak muszę przyznać, że w tych sprawach nie ma złotego środka. W Słupsku jest to jeszcze bardziej problematyczne, bo tak naprawdę nie ma budownictwa komunalnego. Tak naprawdę od tego trzeba byłoby zacząć.

Zamiana lokalu
Według proponowanych zmian możliwość zamiany lokalu mieszkalnego na lokale w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych w Słupsku będą mieli najemcy, którzy: - posiadają prawo najmu lokalu na czas nieoznaczony w zasobie miasta przez okres co najmniej 1 roku; - górne progi dochodowe wyniosą - 400 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa 1-osobowego i 300 proc. - dla gospodarstwa wieloosobowego.

Kryteria dochodowe upoważniające do ubiegania się o lokale komunalne
Regulacje dotychczasowe:
- Lokale socjalne: gospodarstwo domowe - 1 os. od 0 do 125 procent średniej emerytury (1618,7 zł brutto); 2-4 os. od 0 do 100 proc.; 5 os. i więcej od 0 do 75 proc.
- Lokale mieszkalne: gospodarstwo domowe 1 os. od 125 proc. do 175 proc. średniej emerytury; 2-4 os. od 100 proc. do 150 proc., 5 os. i więcej od 75 proc. do 125 proc.

Proponowane zmiany:
- Lokale socjalne: gospodarstwo domowe 1 os. od 0 do 150 proc.; 2-4 os. od 0 do 125 proc., 5 os. i więcej od 0 do 90 proc.

- Lokale mieszkalne: gospodarstwo domowe 1 os. - od 150 proc. do 200 proc. 2-4 os. od 125 proc. do 175 proc., 5 os. i więcej od 90 proc. do 125 proc.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza