Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kościołach katolickich trwa liczenie wiernych

Zbigniew Marecki
Archiwum
Liczenie wiernych odbywa się w niedzielę zwykłą, czyli wtedy, gdy nie ma świąt i wierni nie mają powodu, aby zmieniać swoje przyzwyczajenia. 

Badanie religijności Polaków od ponad 30 lat prowadzi Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Wielkie liczenie wiernych ma miejsce raz w roku, a ankieterzy odwiedzają wtedy wszystkie parafie w kraju. Ustalają wówczas m.in., ilu spośród parafian uczestniczy w niedzielnej mszy świętej. To wskaźnik „dominicantes”. W ramach badania ustala się także, ilu uczestników mszy przyjęło sakrament komunii. 

Z ostatnich raportów  ISKK wynika, że Polska to wciąż ostoja katolicyzmu. W niedzielnych mszach świętych regularnie uczestniczy blisko 40 proc. Polaków, a komunię przyjmuje 17 proc. wiernych. Z badań wynika również, że w skali  regionalnej do kościoła regularnie uczęszcza najwięcej wiernych . w 2015 roku najliczniej  praktykowali wierni z diecezji tarnowskiej (70,5 proc.). Tuż za nimi sklasyfikowano Podkarpacie . Tam w 2015 roku w czasie liczenia wiernych do kościołów przyszło   64,3 proc. wiernych z diecezji rzeszowskiej i 58,5 proc. z diecezji przemyskiej.

Na Pomorzu przynależność do Kościoła katolickiego deklaruje 87 proc. mieszkańców. 38,6 proc. z nich bierze udział w niedzielnej mszy świętej, a 18 proc. przyjmuje komunię.O tym, że Pomorze jest jednym z najbardziej religijnych regionów Polski, decydują w głównej mierze wierni z diecezji pelplińskiej, która swoim obszarem obejmuje większą część Kaszub. Więcej osób uczestniczących we mszy i przyjmujących komunię jest tylko w kilku diecezjach na południu kraju.

Na drugim biegunie są za to wchodzące w skład naszego województwa dekanaty (np. sztumski, kwidzyński) diecezji elbląskiej. Tutaj poziom religijności jest poniżej średniej krajowej. 

W 2015 roku tylko nieznaczny wzrost praktyk religijnych odnotowano w diecezjach, które od lat w badaniu dominicantes i communicantes wypadają najsłabiej. W archidiecezji łódzkiej liczba chodzących do kościoła wzrosła z 24,8 proc. do 26,6 proc., w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - z 24,9 do 26, a w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - z 25,8 do 26,2.

Zobacz także: Ksiądz wyburzył kościół, który miał zostać zabytkiem. Prawdopodobnie nie miał potrzebnych zezwoleń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza