MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W kościołach policzyli metry kwadratowe i oznaczają miejsca

Zbigniew Marecki
Krzysztof Piotrkowski
Zgodnie z nowymi przepisami w mszy świętej w Kościele Mariackim w Słupsku może uczestniczyć 69 wiernych. Jednak w praktyce podczas codziennych mszy świętych pojawia się tam od 20 do 45 wiernych.

Od poniedziałku (20 kwietnia) zgodnie z decyzją rządu, zostały złagodzone niektóre obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Jednym z nich jest limit osób, które mogą jednocześnie przebywać w kościele. Dotąd w mszy św. czy nabożeństwie mogło brać udział najwyżej pięciu wiernych. Teraz może to być jedna osoba na 15 metrów kw. powierzchni świątyni, więc każdy kościół, parafia oblicza i podaje własną maksymalna liczbę uczestników.

- Z naszych pomiarów wynika, że mamy ponad tysiąc metrów kwadratowych, z których mogą korzystać wierni. To oznacza, że zgodnie z nowymi przepisami jednorazowo w kościele - poza księżmi - może przebywać 71 osób. Jeśli odliczymy od tego organistę i zakrystianina, to do świątyni na mszę świętą może wejść 69 osób. Oznaczyliśmy miejsca, gdzie mogą usiąść i stanąć wierni, którzy na msze muszą przychodzić w maseczkach. Księża mogą celebrować msze bez maseczek, ale obowiązują one, gdy wierni będą przystępować do komunii świętej - tłumaczy ks. Zbigniew Krawczyk, proboszcz kościoła Mariackiego.

W kościołach policzyli metry kwadratowe i oznaczają miejsca
Krzysztof Piotrkowski

Jednak z codziennych obliczeń wynika, że obecnie na msze święte przychodzi nieco mniej osób. Na mszach porannych pojawia się ok. 20 osób, a na mszy wieczornej - od 40 do 45 osób. - Jednocześnie prowadzimy transmisje mszy świętych, więc wierni mogą w nich uczestniczyć, przebywając w domu. Mam nadzieję, że znajdziemy zrozumienie i że w niedzielę nie będziemy musieli nikogo odsyłać, gdy zamkniemy drzwi świątyni - uważa proboszcz Krawczyk.

Miejsca dla wiernych zostały już także wyznaczone m.in. w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego, gdzie w praktyce są dwa kościoły - dolny i górny. Ks. Lucjan Huszczonek, proboszcz tej parafii, jednak na razie zdecydował, że w dobie epidemii używany będzie tylko górny kościół. W rezultacie na mszę świętą może tam teraz maksymalnie wejść 55 wiernych, a przychodzi w zależności od pory dnia od 15 do 30 wiernych.

Są jednak w Słupsku i kościoły o wiele mniejsze, jak na przykład kościół Parafii Wojskowej pod wezwaniem św. Pawła Apostoła przy ul. Bohaterów Westerplatte 44 , gdzie zgodnie z nowymi przepisami obecnie na msze św. może wejść 18 osób. W dni powszedni przychodzi zwykle kilkanaście osób, a w niedzielę nieco więcej.

- Wierni jednak rozumieją, że nie wszystkich możemy wpuścić, bo jest taki, a nie inny przepis. Dlatego albo przychodzą na kolejne msze, albo uczestniczą w niej stojąc przed kościołem - mówi ks. mjr Krzysztof Szustak, administrator parafii.

Poza tym w związku z przedłużającym się stanem epidemicznym i obostrzeniami z tego wynikającymi od 17 kwietnia w parafii został uruchomiony kanał YouTube, dzięki któremu wierni mogą uczestniczyć on-line w nabożeństwach odprawianych w kościele. Na stronie internetowej parafii ks. Szustak serdecznie dziękuje firmie Agnus z Warszawy i Solcom IT z Pruszkowa za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie technicznej strony tego przedsięwzięcia i wszystkim, którzy wspierają parafię duchowo. -Proszę też serdecznie o duchową łączność i o modlitwę. Transmisje odbywać się będą zgodnie z harmonogramem Mszy świętych i nabożeństw odprawianych w naszym kościele parafialnym. Jednocześnie,jeśli to możliwe,poproszę również o materialne wsparcie - dodał ks. Szustak.

Zobacz także: Rząd wprowadził nowe obostrzenia z powodu koronawirusa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza