Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie powstanie trzeci w Polsce zakład utylizacji osadów

Marzena Sutryk [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Inwestycja jest wielomilionowa i nowatorska.
Inwestycja jest wielomilionowa i nowatorska.
Ma nie śmierdzieć i spółka miejska będzie na tym zarabiać. Wczoraj wodociągi podpisały umowę na dofinansowanie budowy nowatoskiego zakładu utylizacji osadów pościekowych.

Inwestycja jest wielomilionowa i nowatorska. Jedyny taki zakład w kraju funkcjonuje obecnie w Radomiu. Podobny jest też budowany w Toruniu. Ten w Koszalinie będzie trzeci w kraju. W Europie jest ich 30.

Na czym polega fenomen zakładu utylizacji osadów pościekowych? Przerabia w 100 procentach osady pościekowe i przetwarza je na granulat służący jako opał. Dodajmy, że osad jest produktem pozostałym po ściekach, które trafiają do oczyszczalni.

Te do tej pory były suszone i po części składowane, a także wykorzystywane w rolnictwie jako nawóz. - Jednak po 2013 nie będzie wolno tego robić. Stąd konieczność budowy tego rodzaju zakładów - mówił wczoraj Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska, który był jednym ze składających podpis na umowie o dofinansowanie.

Koszt budowy zakładu to aż 36 mln złotych.

Z tego ponad 21 milionów Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie dostały w ramach pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. - Inwestycję w Koszalinie będziemy traktować jako wzorcową i będziemy ją podawać za przykład innym samorządom - stwierdziła Małgorzata Skucha, wiceprezes NFOŚ.

Do tej pory budowa pochłonęła ok. 4 mln złotych. Na początek w pobliżu oczyszczalni ścieków na osiedlu Jamno postawiono halę, gdzie będą składowane osady. Teraz zostanie wybudowana linia technologiczna do przeróbki surowca - m. in. urządzenie służące do odwadniania osadów, piec, w którym surowiec będzie suszony w 130 - 150 stopniach Celsjusza. Całość ma być gotowa z końcem przyszłego roku.

- Dziś odbieramy i przetwarzamy 16 tys. ton odpadów pościekowych z Koszalina, Mścic i Świeszyna. Gdy uruchomimy zakład, będziemy też gotowi je odbierać z pozostałych gmin powiatu koszalińskiego - mówi Janusz Łodziewski, prezes MWiK w Koszalinie.

Czytaj też> Szczecin: Utylizacja w stoczni

 

Czy instalacja nie będzie przeszkadzała mieszkańcom dawnego Jamna? Krótko mówiąc: co z fetorem? - Nie będzie żadnych przykrych zapachów dla otoczenia - przekonywano wczoraj. A czy inwestycja odbije się na kieszeni statystycznego mieszkańca i pociągnie za sobą kolejne podwyżki cen za wodę i ścieki? - Na pewno będą podwyżki, ale nadal będziemy się starali utrzymać nasze opłaty na najniższym poziomie w kraju - zapewnił prezes wodociągów.

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza