Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lęborku będą pieniądze na dotacje dla przedsiębiorczych

Grzegorz Bryszewski [email protected] fot. sxc.hu
Przedsiębiorcy z powiatu lęborskiego mają szanse na spore dotacje.
Przedsiębiorcy z powiatu lęborskiego mają szanse na spore dotacje.
Pulę aż 845 tysięcy złotych dotacji przydzieli w najbliższych miesiącach Stowarzyszenie Bursztynowy Pasaż w Lęborku. Szanse na pieniądze mają m.in. właściciele małych firm.

By dostać pieniądze trzeba zgłosić się do jednego z konkursów. Chodzi o projekt "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" i tzw. "Małe Projekty". Chociaż oba przedsięwzięcia mają inny charakter to łączy je natomiast termin zbierania wniosków (od 28 lutego do 20 marca) a także fakt iż kierowane są do podmiotów z obszaru działania stowarzyszenia (gminy: Choczewo, Gniewino, Krokowa, Nowa Wieś Lęborska, Wicko oraz miasto Łeba).

Głównym celem pierwszego z projektów, czyli "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" jest wzrost konkurencyjności podmiotów gospodarczych, rozwój przedsiębiorczości na terenach wiejskich a w konsekwencji wzrost zatrudnienia.

Czytaj też: W gminie Miastko stawiają na ekologiczną energię z dotacji

- Dofinansowanie może otrzymać osoba, która chce rozpocząć działalność gospodarczą lub mikroprzedsiębiorca, który taką działalność chce poszerzyć, rozwinąć. Dodatkowym kryterium jest to, żeby prowadziła taki zakres działalności, który znajduje się w specjalnym katalogu gospodarczym finansowanym przez Ministerstwo Rozwoju Wsi i Rolnictwa - tłumaczy Aleksandra Aftewicz z "Bursztynowego Pasażu".

Najczęściej o takie dofinansowanie starają się wnioskodawcy działający w branży turystycznej i budowlanej. Przedstawiciele stowarzyszenia podkreślają, że wnioskodawcy starający się otrzymanie dofinansowania powinni też mieć dobry pomysł z punktu widzenia ekonomicznego, który będzie w stanie generować dochód, pozwoli utrzymać się na rynku i stworzy w przyszłości nowe miejsca pracy. Maksymalny poziom dofinansowania to 50 proc. kosztów, ale nie więcej niż 300 000 zł dla jednego wnioskodawcy.

Drugi konkurs to tzw. "Małe projekty", których realizacja ma przyczynić się do poprawy jakości życia na wsi. O pieniądze wnioskować mogą mieszkańcy a także samorządy i kościoły.

- Zakres tematyczny "Małych projektów" także został określony przez ustawodawcę i jest szeroki: można podnosić jakość życia mieszkańców poprzez organizację szkoleń i innych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i warsztatowym, organizację imprez kulturalnych, promocyjnych, rekreacyjnych lub sportowych związanych z promocją lokalnych walorów. Można także rozwijać aktywność mieszkańców dzięki remontom połączonym z modernizacją lub wyposażeniem istniejących świetlic wiejskich oraz innych obiektów pełniących ich funkcję - podpowiada Aleksandra Aftewicz.

Dofinansowanie maksymalnie może wynieść 70 procent i i nie może przekroczyć 25 tysięcy złotych.

Czytaj też: Przedsiębiorcy podsumowują rok 2011 i prognozują 2012

Kiedy można otrzymać dofinansowanie?

Przedstawiciele LGD podkreślają, że w przypadku obu działań obowiązuje zasada refundacji. Oznacza ona, że wnioskodawca po napisaniu i zaakceptowaniu projektu musi zebrać samodzielnie pieniądze na realizację pomysłu a dopiero po jego wykonaniu dostanie zwrot wydatków, zgodnie z założonym planem.

- W przypadku projektów inwestycyjnych możliwe jest otrzymanie zaliczki ale może ona pokryć tylko 20 procent kwoty dofinansowania - uzupełnia Aleksandra Aftewicz.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza