Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lęborku można płacić lewinkami czyli lokalnymi dukatami

Fot. Krzysztof Falcman
Lokalne dukaty Lęborka już są dostępne. Można je kupić w centrum miasta.
Lokalne dukaty Lęborka już są dostępne. Można je kupić w centrum miasta. Fot. Krzysztof Falcman
Wczoraj w Lęborku do obiegu trafiły dukaty lokalne, czyli tzw. lewinki. Monetami można płacić do końca września, albo zostawić je sobie na pamiątkę.

W ubiegłym roku Lębork po raz pierwszy miał swoją monetę wybitą przez mennicę państwową. Do obiegu trafiło 40 tys. lokalnych dukatów o nominale 3 i 7 lewinków. Nawiązywały do Paula Nipkowa, prekursora telewizji. W tym roku motywem wiodącym jest II Międzynarodowy Zlot Jakubów. Projekt monety opracowali wspólnie pracownicy referatu promocji lęborskiego magistratu i organizator akcji firma Amber Future.

- W tym roku nakład wyniósł 23 tys. sztuk. Wyemitowaliśmy monetę o nominale 3 lewinki, bo taka cieszy się największą popularnością. 3 zł to nieduży wydatek, a zostaje nam fajna pamiątka - mówi prezes firmy Amber Future Mirosław Nastały.

Organizatorzy akcji przyznają, że w tamtym roku lewinki cieszyły się ogromnym powodzeniem. Niewiele monet zostało zwróconych. Dzięki temu w tym roku szczęśliwcy mogą jeszcze nabyć ubiegłoroczne lewinki. A przy okazji zaopatrzyć się w nowe.

- Coraz więcej miast jest zainteresowanych wyemitowaniem swoich monet. Stąd też zainteresowanie nimi rośnie. Co ciekawe, lęborskie lewinki można nabyć wszędzie, gdzie pojawimy się ze swoim namiotem, czyli w całym kraju. Lewinki dostaniemy w Łebie, Smołdzinie, Gdyni, Klukach. Planujemy jeszcze wydanie lewinek w ozdobnym, pamiątkowym blistrze - mówi Nastały.

- Trzy złote na dukat lokalny o nominale trzech lewinków można wymienić m.in. w Biurze Informacji Miasta na ul. Reja, w lęborskim muzeum, w siedzibie Informacji Turystycznej. Można je także otrzymać na zasadzie reszty w niektórych ze sklepów - wyjaśnia Janusz Pomorski z referatu promocji lęborskiego magistratu.

Punkty, w których dostępne są lewinki, zostały specjalnie oznaczone naklejką z logo monety i napisem: "Tu honorujemy".

Organizatorzy zapewniają, że ich lista nie jest jeszcze zamknięta. Lewinkami można posługiwać się w tych miejscach jak pełnoprawnym środkiem płatniczym do końca września. Potem można je zwrócić albo zostawić sobie na pamiątkę.

Lewinki dla Jakubów

Jako że motywem przewodnim tegorocznych lewinek jest Zlot Jakubowy, monetę w drewnianym etui wykonanym przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy "Lwiątko" dostaną wszyscy uczestnicy zlotu.

- Każdy Jakub zgłoszony w biurze zlotu dostanie specjalną torbę Jakuba, w której znajdzie się laska Jakuba, czyli bułka, czapeczka, znaczek zlotu oraz moneta. Jakubowie otrzymają też pamiątkowy medal, czyli muszlę - mówi Jarosław Klassa współorganizator Zlotu. - Liczymy na co najmniej 300 Jakubów, choć z naszych informacji wynika, że w samym Lęborku zameldowanych jest 306 - mówi Wojciech Bonemberg, współorganizator Zlotu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza