Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lęborku odkryto fragment garbarni

Grzegorz Bryszewski [email protected]
Archeolodzy wysłali już próbki znalezionych w Lęborku kadzi garbarskich do analizy. Wyniki pozwolą ustalić, z jakiego dokładnie okresu jest to znalezisko.
Archeolodzy wysłali już próbki znalezionych w Lęborku kadzi garbarskich do analizy. Wyniki pozwolą ustalić, z jakiego dokładnie okresu jest to znalezisko. Fot. Marta Zochniak
Siedem dużych i dość dobrze zachowanych kadzi garbarskich odkryto w pobliżu ulicy Przymurnej. To znalezisko, prawdopodobnie z XIX wieku, przypomina, że miasto słynęło kiedyś z wyrobów skórzanych.

Kadzie odsłonięto przy południowej ścianie baszty nr 12, blisko rzeki Łeby. To efekt prac archeologicznych, które towarzyszą realizowanemu właśnie w Lęborku dużemu programowi rewitalizacji średniowiecznych murów i ich otoczenia.

Archeolodzy znaleźli dotąd i dokładnie zbadali siedem kadzi i poszukują kolejnych. O tym, że są to na pewno kadzie garbarskie, świadczą ich położenie nad rzeką i zapiski historyczne. Potwierdzają to także wspomnienia mieszkań-ców, z którymi rozmawiali archeolodzy. Bo z takich wywiadów wynika, że właśnie w tym miejscu dawniej działały garbarnie.

- Wysłaliśmy już próbki do analizy. Dopiero po otrzymaniu wyników będziemy mogli stwierdzić z dużą dokładnością, jak bardzo stare jest to znalezisko. Wstępnie i bardzo orientacyjnie szacujemy, że kadzie garbarskie pochodzą z okresu od XVIII do XX wieku - mówi Marta Zochniak, archeolog pracująca przy wykopaliskach towarzyszących rewitalizacji murów.

Na miejscu znaleziska pojawili się już przedstawiciele Lęborskiego Bractwa Historycznego.
- W okolicach dzisiejszej ulicy Przymurnej już od średniowiecza aż do XX wieku działało wiele garbarni
- mówi Zachariasz Frącek z Lęborskiego Bractwa Historycznego. - Jeżeli kadzie znalezione przez archeologów były zbudowane z drewna dębowego i wyłożone gliną, która miała zapobiegać przedostawaniu się zanieczyszczonej wody do gruntu, to można podejrzewać, że pochodzą z XIX wieku.

Później bowiem kadzie garbarskie miały inną konstrukcję i umieszczano je pod zadaszeniem, w fabrykach.
Z materiałów, którymi dysponuje bractwo historyczne, wynika, że na początku XIX wieku w Lęborku działało dziewięć garbarni. W historii miasta można też znaleźć takie okresy, gdy funkcjonowało tutaj aż 12 takich zakładów.

- Miasto było kiedyś słynne z browarów i z produkcji wyrobów skórzanych - dodaje Zachariasz Frącek.
- W rejonie dzisiejszej ulicy Staromiejskiej działało wiele sklepów z ubraniami ze skóry. Lębork był znany także z dobrej jakości butów. Same sklepy z obuwiem zaczęły się jednak pojawiać dopiero w XX wieku, wcześniej bowiem buty naprawiano, ale też i produkowano w zakładach szewskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza