Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lęborku powstanie specjalna strefa ekonomiczna

Redakcja
W Lęborku powstanie specjalna strefa ekonomicznaTeren przeznaczony pod specjalną strefę ekonomiczną w Lęborku leży w pobliżu drogi nr 6.
W Lęborku powstanie specjalna strefa ekonomicznaTeren przeznaczony pod specjalną strefę ekonomiczną w Lęborku leży w pobliżu drogi nr 6. Sylwia Lis
Specjalna Strefa Ekonomiczna w Słupsku powiększyła o tereny w Lęborku. Samorządowcy liczą, że strefa przyciągnie inwestorów i zredukuje w mieście bezrobocie.

Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przedłożone przez ministra gospodarki. Będzie ona znacznie większa. Zmiana granic strefy obejmuje włączenie do niej 82,5816 ha gruntów. W rezultacie jej powierzchnia obejmie 899,3694 ha. Do strefy zostaną włączone tereny publiczne położone w Lęborku, Darłowie i Koszalinie. W ten sposób są tworzone warunki do realizacji nowych inwestycji w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.

Projekty inwestycyjne zostaną wyłonione w przetargu. Dzięki nowym przedsięwzięciom w perspektywie kilku najbliższych lat powinno powstać 1816 nowych miejsc pracy przy nakładach inwestycyjnych na poziomie 636,70 mln zł. Szacuje się, że w otoczeniu strefy, w wyniku potencjalnej kooperacji, może dojść do utworzenia 363 etatów.

Jak to wygląda w samym Lęborku? - Włączone grunty inwestycyjne w podstrefie Lębork zajmują łącznie powierzchnię ponad 18 hektarów i są własnością gminy - mówi Alicja Zajączkowska, wiceburmistrz Lęborka.

Tereny zlokalizowane są przy drodze krajowej numer 6 i stanowią jeden zwarty kompleks. Lęborscy urzędnicy cieszą się, bo to olbrzymia szansa na zmniejszenie bezrobocia w mieście.

- Utworzenie podstrefy Lębork daje szansę na kontynuację dalszego rozwoju regionu - podkreśla Alicja Zajączkowska. - Objęcie tego terenu statusem specjalnej strefy ekonomicznej może zadecydować o przyciągnięciu do powiatu lęborskiego inwestorów poszukujących dużych, zwartych terenów inwestycyjnych dla własnych przedsięwzięć, jak i dla inwestycji firm z nimi kooperujących. Poszerzenie SSSE to szansa na nowe miejsca pracy i szybszy wzrost gospodarczy naszego regionu.

Dodajmy, że tereny są zlokalizowane w odległości 60 km od portu w Gdyni, do lotniska w Gdańsku Rębiechowie jest 75 km. Bocznica kolejowa znajduje się 2,5 km od terenu. Aktualnie teren ma dostęp do sieci energetycznej o mocy 20 MW. Wymaga natomiast uzbrojenia w sieci: wodociągową, gazową, telekomunikacyjną, kanalizację oraz w drogi dojazdowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza