Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lęborskiej cegielni powstała największa ręcznie wyrabiana cegła na świecie

Grzegorz Bryszewski [email protected]
Oto rekordowa cegła
Oto rekordowa cegła
Kilkadziesiąt prób, pieczołowite tworzenie odpowiedniej mieszanki, różne sposoby suszenia, wciąż zaciśnięte kciuki i... udało się!

W lęborskiej cegielni powstała największa ręcznie wyrabiana cegła na świecie. W niedzielę będzie ona największą sensacją majówki w Wilkowie.

Pierwsze przymiarki do stworzenia największej ręcznie wyrabianej cegły na świecie miały miejsce już w styczniu i lutym bieżącego roku. Pomysłodawcą był Leszek Wrzesień, sołtys Wilkowa i organizator majówki.

- Pomysł potraktowałem jako ciekawe wyzwanie i przygodę - wspomina Mirosław Dawidziuk, właściciel lęborskiej cegielni Dawia. - Wiedziałem, że nie będzie to łatwe wyzwanie, nie chciałem jednak szukać inspiracji czy też podpowiedzi na przykład u rekordzistów z Kraśnika. Bo raczej by mi nie pomogli i dlatego, że chciałem wykorzystać swoje ponad 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu cegielni i ponad 35 lat w tej branży mojego ojca. Potraktowałem to wiec jako wyzwanie ambicjonalne.

Cegła nie może powstać bez gliny. A dobra glina to taka, która będzie miała odpowiednie domieszki.
- Mieszaliśmy tłustą glinę z chudą, dodawaliśmy różne domieszki, trochę trocin, trochę słomy, żeby to wszystko odchudzić - opowiada właściciel cegielni.

Aby powstała ta jedna, rekordowa cegła stworzono aż 60 cegieł próbnych. Niektóre jednak popękały jeszcze przed wsadzeniem do pieca i zostały odrzucone. Do pieca trafiło 36 cegieł - tę rekordową udało się wyciągnąć pod koniec ubiegłego tygodnia. Suszono ją powoli i w sposób naturalny - w suchym pomieszczeniu bez dostępu światła i bez mechanicznego wspomagania.

Być może właśnie to spowodowało, że cegła nie pokruszyła się po osuszeniu. Pozostałe, które suszono mechanicznie albo w tempie ekspresowym, czyli na przykład dwa dni - wyjmowano z pieca w kawałkach.

Próba bicia rekordu sprawiła, że właściciel cegielni w Lęborku stał się przez chwilę najbardziej popularną postacią w mieście.
- Wszyscy mnie witali pytaniem: Jak idzie wypalanie? To było bardzo sympatyczne dowiedzieć się w taki sposób, że mieszkańcy kibicują naszym staraniom. Czułem też jednak, że to poważna sprawa i nie mogę zawieść tak wielu ludzi, którzy czekali na rekord. Gdyby się nie udało, to byłby przecież straszny obciach - opowiada nasz rozmówca.

Cały proces wyrabiania największej cegły na świecie był dokumentowany przez organizatorów majówki. Powstał specjalny film na ten temat.

Na majówce w Wilkowie pojawi się przedstawiciel polskiej edycji Księgi Rekordów Guinnessa.
- Dostaniemy więc dwa certyfikaty: największa ręcznie wyrabiana cegła na świecie i największa ręcznie wyrabiana cegła w Polsce - cieszy się Leszek Wrzesień, sołtys Wilkowa.

Nieoficjalna nazwa największej cegły ręcznie wyrabianej na świecie to Bartek. Tak właśnie nazywa się półtoraroczny syn właściciela cegielni.

Chociaż na takie zapowiedzi jest trochę za wcześnie, obecny właściciel liczy na to, że syn będzie trzecim pokoleniem zajmującym się tym rodzinnym interesem.
Cegła, która trafi do Księgi Rekordów Guinnessa, to pierwszy taki produkt cegielni w Lęborku. Ale nie ostatni.

- Stworzenie największej cegły na świecie było świetną przygodą. Za rok spróbujemy zrobić jeszcze większą - zapowiada Mirosław Dawidziuk.

Przepis na stworzenie idealnej mieszkanki, która będzie podstawą do stworzenia największej cegły na świecie na razie pozostaje w głowie naszego rozmówcy. Później być może trafi do sejfu.
W piecu lęborskiej cegielni wciąż wypala się kilka cegieł aspirujących do roli największych na świecie.
Jeśli po wyjęciu z niego i osuszeniu nie rozpadną się na kawałki, być może uczestnicy wilkowskiej majówki zobaczą rekord Guinnesa w liczbie mnogiej.

Gratulacje. Cegła dołączy do deski.

Największa ręcznie wyrabiana cegła na świecie będzie już drugim rekordem Guinnessa zaprezentowanym podczas majówki w Wilkowie. Spektakularnym rekordem z ubiegłego roku jest największa na świecie deska, stworzona w lokalnym tartatu Hryn-bud. Ta ponad 40-metrowa deska została wykonana z drzewa daglezji, które rosło jakieś 10 km od tartaku. Adam Hrycyk, właściciel tartatku, nazwał rekordową deskę Victor, po swoim synu Victorze, który urodził się 5 maja ubiegłego roku.

Od 2 maja najdłuższa deska świata jest dostępna do oglądania przez 24 godziny na dobę. Umieszczono ją pod wiatą w miejscu organizacji majówki w Wilkowie. Towarzyszy jej długi stół. Prawdopodobnie jest to najdłuższy stół na świecie, ale jego twórcy nie występowali oficjalnie o potwierdzenie rekordu.

d Kraśnik gratuluje. O sukcesie lęborskiej cegielni poinformowaliśmy dotychczasowych twórców największej cegły na świecie z Kraśnika. Feliks Trojanowski, właściciel cegielni Trojanowscy i jednocześnie twórca kilku rekordowych cegieł ręcznie wyrabianych, zapytał nas najpierw o to ile cegieł zostało zmarnowanych, aby powstała ta jedna - rekordowa?
- 36 cegieł się nie udało? Ha! Mówiłem, że to nie będzie łatwe. To prawidłowa liczba - komentuje nasz rozmówca.

Trojanowski podkreśla także, że cieszy się z naszego sukcesu. - To dobrze, że się Wam udało. Gratuluję. Osobiście nie zamierzam pobijać waszego rekordu, bo jakoś przestało mnie to bawić. Takie cegły w moim przypadku, to były właściwie tylko chwytami marketingowymi - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza