Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W marcu bezrobocie na Pomorzu spadło. Procentowo najwięcej w Słupsku

Wojciech Frelichowski
W dalszym ciągu na Pomorzu najbardziej poszukiwani są kierowcy pojazdów ciężarowych.
W dalszym ciągu na Pomorzu najbardziej poszukiwani są kierowcy pojazdów ciężarowych. pixabay
W marcu w województwie pomorskim nastąpił dalszy spadek bezrobocie. Bez pracy pozostaje 50,8 tys. osób, o 1700 mniej niż w lutym. Największy spadek bezrobocia zanotowano w Słupsku.

Jak informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, spadek liczby bezrobotnych w województwie pomorskim w marcu odnotowano w dziewiętnastu powiatach powiatach województwa pomorskiego. W stosunku do lutego spadek zarejestrowanych bezrobotnych wyniósł 3,3 proc., tj. o 1700 osób. Liczba bezrobotnych na koniec marca br. była o 17,8 proc. niższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku (o 11 tys. osób).

Największy spadek nastąpił w Słupsku o 7,5 proc. (tj. o 127 osób) oraz w powiecie malborskim - o 171 osób (tj. o 171 osób). Warto przypomnieć, że także lutym Słupsk przewodził wśród pomorskich powiatów jeśli chodzi o spadek liczby bezrobotnych (o 2,7 proc., czyli o 48 osób).

Stopa bezrobocia w Pomorskiem w marcu wyniosła 5,6 proc.. To o 0,1 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej oraz o 1,2 proc. niższa niż w marcu 2017 roku.

W kraju bezrobocie spadło we wszystkich województwach Największy spadek odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim - o 04 proc. Stopa bezrobocia w mierzona skali całego kraju wyniosła w marcu 6,6 proc., o 0,2 proc. mniej niż w lutym.

W marcu na pomorskich urzędach pracy zgłoszono 10,1 tys. ofert pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. W porównaniu do lutego 2018 r. odnotowano wzrost o 10,6 proc., czyli o 967 ofert. Największy wzrost ofert pracy odnotowano w Sopocie o 62,7 proc. (tj. o 32 oferty). W tym samym mieście zanotowano też największy procentowy wzrost bezrobocia w Pomorskiem - o 1,3 proc., tj o... pięć osób. Dodajmy, że Sopot od lat jest jednym z przodujących miast jeśli chodzi o niską liczbę bezrobotnych. Obecnie jest tak zarejestrowanych tylko 398 bezrobotnych. Dla porównania: w Słupsku są zarejestrowane 1573 osoby.

Przypomnijmy, że ubiegły rok był rekordowy jeśli chodzi o powstawanie nowych miejsc pracy. Stopa bezrobocia w województwie wyniosła 5,5 proc, czyli mniej niż średnia ogólnopolska.

Według badania Barometr Zawodów na 2018 rok, w Słupsku prognozowany jest duży deficyt takich zawodów, jak: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, lakiernicy, masarze i przetwórcy ryb, operatorzy obrabiarek skrawających, pomoce kuchenne, robotnicy budowlani, stolarze, spawacze.

Natomiast trudności ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie w 2018 roku mogą mieć: filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, pedagodzy, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, rolnicy i hodowcy, specjaliści technologii żywności i żywienia, technicy budownictwa, technicy mechanicy.

Zobacz także: Rozmowa z Pawłem Kądzielą, dyrektorem PUP w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza