W mistrzostwach Polski U-20 srebro dla Borzytuchomia, brąz dla Ustki

Tak bardzo cieszył się z brązowego medalu oszczepnik Michał Gnaciński w towarzystwie swojego szkoleniowca Henryka Michalskiego Jantar Ustka
Przez trzy dni młoda lekkoatletyka królowała w Radomiu, gdzie przeprowadzono 76. Mistrzostwa Polski U-20. Dwa medale wywalczyli przedstawiciele naszego regionu. Tymi szczęśliwcami okazali się: biegaczka Regina Piechowska z Borzytuchomia i oszczepnik Michał Gnaciński z Ustki.

Na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu można było zobaczyć prawie 700 młodych dziewcząt i chłopców. Wśród rywalizujących byli lekkoatleci i lekkoatletki z naszego regionu, którzy wywodzili się z: Akademii Młodego Lekkoatlety Słupsk, Taleksu Borysław Borzytuchom, Jantara Ustka i Baszty Bytów. W tegorocznych mistrzostwach Polski znakomicie spisała się Regina Piechowska. Biegaczka Taleksu Borysław wywalczyła srebrny medal w biegu na 2000 m z przeszkodami i poprawiła swój rekord życiowy o 13 sekund do 6.40,08 min (to szósty wynik w historii U-20). Tym samym podopieczna trenera Jarosława Ścigały potwierdziła dobrą formę i dodatkowo otrzymała powołanie na mecz reprezentacji w Mariborze (Węgry, Słowenia, Słowacja, Czechy, Polska). Gratulujemy! Rywalizację wygrała i złoto zdobyła Maja Peryt (Juvenia Cerrad Starachowice) - 6.38,17 min.
Lokaty pozostałych borzytuchomian w innych konkurencjach i ich wyniki: 7. Anna Glazik na 3000 m (9.57,84 min - nowy rekord życiowy), 8. Magdalena Breza na 400 m (57,11 s), na 3000 m - 10. Dawid Janta (8.49,01 min), 14. Bartosz Rusoń (8.55,84 min), 18. Paweł Bukowski (9.16,64 min), na 2000 m z przeszkodami - 17. Stanisław Prądzyński (7.30,73 min).

Tropem medalowym podążył też Michał Gnaciński. Zawodnik Jantara Ustka w rzucie oszczepem (800 g) osiągnął odległość 52.47 m i tym rezultatem zapewnił sobie brązowy medal. Szkoleniowcem M. Gnacińskiego jest Henryk Michalski.

Sześciu przedstawicieli (trzy dziewczęta, trzech chłopców) reprezentowało Akademię Młodego Lekkoatlety Słupsk. Tym razem słupszczanie nie zdobyli medali, ale potwierdzili swoją przynależność do czołówki krajowej. Oto ich osiągnięcia: Jakub Nielub - V miejsce w skoku wzwyż (wynik 206 cm); Adrianna Litwin - VI lokata w skoku wzwyż (162 cm); Katarzyna Nowakowska - IX pozycja w biegu na 1500 m (4.34,62 min - rekord życiowy) i X miejsce w biegu na 800 m (2.14,21 min - r. ż.); Jan Hołowienko - XII lokata w biegu na 3000 m (8.51,60 min - r.ż.); Szymon Depta - XX pozycja w biegu na 200 m - 22,93 s; Oliwia Ludwicka - XXV miejsce w biegu na 200 m - 26,86 s.

Krzysztof Kasprowicz (Baszta Bytów) był trzynasty w biegu na 3000 m (8.54,96 min) i piętnasty w biegu na 1500 m (4.06,14 min).

W klasyfikacji punktowej MP U-20 sklasyfikowanych zostało 161 klubów. Oto miejsca naszych klubów: 39. Talex Borysław Borzytuchom, 43. AML Słupsk, 110. Jantar Ustka, 147. Baszta Bytów.

Obecnie młodsi juniorzy (U-18)przygotowują się do XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, które od 15 do 17 lipca odbywać się będą w Bielsku-Białej. Tradycyjnie już liczymy na kolejne medale naszych reprezentantów w tej grupie wiekowej.

MISTRZOSTWA EUROPY U-18

W Jerozolimie (Izrael) zakończyły się lekkoatletyczne mistrzostwa Europy U-18. Reprezentacja Polski zakończyła zmagania z sześcioma medalami (2 złote, 1 srebrny, 3 brązowe). Najlepsi byli Brytyjczycy. W zestawieniu punktowym biało-czerwoni z dorobkiem zajęli szóste miejsce z dorobkiem 75,5 pkt. Wygrali Niemcy. Przypomnijmy, że mistrzem Europy i złotym medalistą został słupszczanin Marek Zakrzewski (AML) w biegu na 100 m (10,32 s). W rzucie oszczepem z rezultatem 48.50 m Małgorzata Miedziewska (AML) uplasowała się na siódmym miejscu w Europie. Pechowa okazała się Jerozolima dla Hanny Grabowskiej (AML), która w konkursie skoku wzwyż nabawiła się kontuzji i chyba już niestety zakończyła sezon. W ME U-20 startowała też dwójka reprezentantów borzytuchomskiego Taleksu Borysław. Roksana Piechowska była dwudziesta czwarta w biegu na 2000 m z przeszkodami. Jej kolega klubowy Krzysztof Zieliński uplasował się na dwudziestym szóstym miejscu w biegu na 2000 m z przeszkodami. Kolejne edycje mistrzostw Europy U-18 odbędą się w 2024 roku w Bańskiej Bystrzycy i w 2026 r. w Rieti.