Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W naszym regionie coraz więcej zachorowań na grypę. Lepiej się zaszczepić

Monika Zacharzewska
Według danych sanepidu we wrześniu tego roku notowanych jest więcej infekcji górnych dróg oddechowych niż przed rokiem. Lekarze uspokajają, że to zwykle przeziębienia.

Pomorska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku opublikowała informacje o grypie i podejrzeniach zachorowań na grypę w województwie pomorskim według stanu na 16 września tego roku. Z danych inspektorów sanitarnych wynika, że w tym roku takich przypadków było nieco więcej niż rok i dwa lata temu w analogicznym okresie.

Tendencja zachorowań jest rosnąca, ale to akurat reguła w okresie wczesnej jesieni. Lekarze jednak uspokajają, że są to zazwyczaj zwykłe przeziębienia.
- Diagnozuję nie zachorowania na grypę, ale przeziębienia. Osób z takimi infekcjami trochę już do lekarza przychodzi - przyznaje lekarz medycyny Elżbieta Jasonek z przychodni Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej przy 11 Listopada w Słupsku.

Na te przeziębienia wpływa dość zdradliwa pogoda za oknem. Jeszcze jest dość ciepło, ale zdarzają się chłodniejsze pory, szczególnie wieczorem i nad ranem.
Pani doktor zaznacza, że z taką infekcją nie trzeba od razu biec do lekarza. - Gdy pojawią się pierwsze objawy trzeba wypocząć, wypić lipową herbatę z miodem, nasmarować się rozgrzewającą maścią - radzi Elżbieta Jasonek.

- Można też zażyć typowe przeciwgrypowe leki dostępne w aptekach bez recepty.
Nasilających się objawów nie należy jednak ignorować. Jeśli utrzymuje się wysoka gorączka przez kilka dni, występują silne bóle głowy trzeba zgłosić się do doktora.

Natomiast osoby o obniżonej odporności już teraz powinny pomyśleć o szczepionce przeciwko grypie. Zaszczepienie się rekomenduje m.in. Państwowy Zakład Higieny.

Szczepionka przeciwko grypie może być podawana każdemu już od szóstego miesiąca życia, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych. PZH rekomenduje szczepienie przede wszystkim dzieciom, osobom po przeszczepach, osobom z przewlekłymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego, w tym z astmą, kobietom w ciąży lub tym, które planują ciążę, pensjonariuszom domów opieki i innych placówek dla osób przewlekle chorych, osobom powyżej 50. roku życia, ponieważ w tej grupie znacznie zwiększa się liczba osób należących do grup wysokiego ryzyka.

Do niej zaliczają się również pracownicy zakładów opieki zdrowotnej, pracownicy służb publicznych, np. szkół, handlu, transportu, budownictwa, policji i wszystkie osoby narażone na kontakty z dużą liczbą ludzi (np. handlowcy, sprzedawcy) i pracujący na otwartej przestrzeni.

Jak informują specjaliści z PZH szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą i najtańszą strategią zapobiegania grypie. Zapobiegają zachorowaniom w grupie 70-90 procent zdrowych osób poniżej 65. roku życia.

Szczepienia chronią również przed powikłaniami pogrypowymi, które mogą
pozostawić zdrowotne konsekwencje do końca życia, a nawet zakończyć się zgonem z powodu wielonarządowych powikłań pogrypowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza