Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę idź na eurowybory

Zbigniew Marecki
rzysztof Piotrkowski
W niedzielę, 25 maja, w godzinach 7-21 w naszym kraju będziemy wybierać eurodeputowanych. O 51 mandatów walczyć będzie 1282 kandydatów.

O jeden mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego ubiega się średnio 25 kandydatów. Najmłodszy kandydat ma 21 lat, a najstarszy 89. Średnia wieku wynosi 44 lata, choć większość jest w wieku od 50 do 59 lat. Kandyduje 560 kobiet i 722 mężczyzn. Wśród zarejestrowanych kandydatów znajduje się 128 posłów obecnej kadencji i 9 senatorów. W obecnych wyborach w całym kraju utworzono 25 893 stałe obwody głosowania.

- W regionie słupskim generalnie będziemy głosować w tych samych obwodach, które obowiązywały w poprzednich wyborach. Wyjątek będzie w Słupsku, gdzie utworzono jeden nowy obwód wyborczy. Dlatego zainteresowani muszą się przyjrzeć obwieszczeniom wyborczym, które powinny być rozwieszone zgodnie z zarządzeniem prezydenta Słupska, bo to na nim spoczywa ten obowiązek - mówi Krystyna Stanisławska, dyrektor słupskiego oddziału Krajowego Biura Wyborczego.

Część Polaków będzie głosować za granicą. Ma tam być utworzonych 176 lokali wyborczych, czyli mniej niż w 2009 roku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przewiduje bowiem większe zainteresowanie wyborców przebywających poza Polską głosowaniem korespondencyjnym. Do 12 maja osoby przebywające za granicą mogły złożyć wniosek do konsula w sprawie możliwości głosowania korespondencyjnego. Natomiast do 5 maja trzeba było zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego przez osoby niepełnosprawne.

Ci niepełnosprawni, którzy jednak chcą głosować w lokalu wyborczym, najczęściej mogą liczyć na pomoc. Na przykład Urząd Miejski w Słupsku organizuje bezpłatny transport dla osób niepełnosprawnych do obwodowych komisji wyborczych.

Zainteresowanych dowozić będą cztery jednostki posiadające samochody przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych w godzinach 10 - 20. Centrum telefoniczne znajdować się będzie w urzędzie miejskim telefon 59 84 88 346 oraz 59 842 42 20.

Komitety, które zarejestrowały listy wyborcze, mogły do obwodowych komisji wyborczych delegować swoich przedstawicieli. Przewiduje się, że przedstawiciele partii politycznych zasiądą w co dziesiątej obwodowej komisji wyborczej. Komitety mogą też delegować do komisji mężów zaufania.

Na te listy możesz głosować
We wszystkich 13 okręgach wyborczych w naszym regionie listy do eurowyborów zarejestrowało 9 komitetów wyborczych. Wzięły one udział w losowaniu numerów, które przeprowadziła Państwowa Komisja Wyborcza. Te numery zobaczymy na karcie do głosowania:

Lista nr 1 - Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro
Lista nr 2 - Ruch Narodowy
Lista nr 3 - SLD-UP
Lista nr 4 - PiS
Lista nr 5 - Europa Plus Twój Ruch
Lista nr 6 - Polska Razem Jarosława Gowina
Lista nr 7 - Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego
Lista nr 8 - PO
Lista nr 9 - PSL
Lista nr 10 - Demokracja Bezpośrednia
Lista nr 11 - Samoobrona
Lista nr 12 - Partia Zieloni

Trzy ostatnie partie zarejestrowały się tylko w kilku okręgach wyborczych. Partia Zieloni zarejestrowała listy w pię­ciu okręgach: warszawskim, pomorskim, śląskim, łódzkim i obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie, Demokracja Bezpośrednia w sześciu okręgach: lubelskim, małopolskim, śląskim, pomorskim, łódzkim oraz obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie, a Samoobrona w dwóch w okręgu łódzkim oraz obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie.

Jak dobrze zagłosować
Aby w eurowyborach oddać ważny głos, trzeba postawić "X" w kratce po lewej stronie nazwiska kandydata na jednej z list komitetów wyborczych.

Wchodząc do lokalu wyborczego, zostaniemy poproszeni o pokazanie dokumentu poświadczającego naszą tożsamość - najlepiej dowodu osobistego lub paszportu. Od członków komisji dostaniemy (po złożeniu podpisu kwitującego odbiór) kartę do głosowania w formie broszury zawierającej na kolejnych kartkach listy kandydatów zarejestrowane w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami).

Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk kandydatów. Aby oddać ważny głos, musisz wpisać znak "X" w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata.

Każdy symbol inny niż "dwie przecinające się linie, których punkt przecię­cia znajduje się w obrębie kratki" w kratce przy nazwisku kandydata powoduje, że nasz głos będzie nieważny.

Głos będzie nieważny również, jeśli postawisz znak "X" przy nazwisku na wię­cej niż jednej liście. Jeśli jednak "X" postawisz przy więcej niż jednym nazwisku kandydatów na tej samej liście, głos będzie ważny - otrzyma go kandydat na wyższym miejscu na tej liś­cie. W kratkach przy nazwiskach kandydatów nie można dokonywać żadnych korekt. Wszelkie zamazanie w kratkach spowoduje, że głos będzie nieważny. Bo komisja nie ma wówczas pewności co do prawdziwej woli wyborcy.

Żadnego wpływu na ocenę ważności głosu nie mają natomiast dopiski na karcie do głosowania poza kratkami. "Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu" - czytamy w kodeksie wyborczym. Do urny musisz wrzucić całą kompletną kartę do głosowania. Karta, z której część została oderwana i wrzucona osobno lub w ogóle niewrzucona, będzie nieważna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza