Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę kościół w Skrzatuszu zostanie bazyliką mniejszą

Zbigniew Marecki
Archiwum GK24
Stanie się to w trakcie tegorocznej Pielgrzymki Diecezjalnej. Tego dnia w obecności prymasa Polski kościół sanktuaryjny w Skrzatuszu zostanie podniesiony do rangi bazyliki mniejszej.

Program wydarzenia:

7.30 - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP w Sanktuarium
8.00 - Msza Święta koncelebrowana w Sanktuarium (parafialna)
9.20 - Modlitwa śpiewem
9.30 - Adoracja Krzyża w łączności z wydarzeniem „Polska pod Krzyżem”
10.30 - Spotkanie z redaktorem „Gościa Niedzielnego”, Koncert Uwielbieniowy – Monika Zytke i zespół "Et in Terra", „Czego dotyczy dzisiejsza uroczystość?” – ks. kustosz W. Grądalski
11.30 - Przygotowanie do Eucharystii (komunikaty, śpiew, wprowadzenie wieńców żniwnych)
12.00 - Eucharystia (przewodniczenie abp Wojciech Polak – Prymas Polski). Ogłoszenie decyzji Watykanu o podniesieniu skrzatuskiego kościoła do rangi bazyliki mniejszej odbędzie się przed odśpiewaniem hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Po zakończeniu Eucharystii - Muzyczne Uwielbienie - Monika Zytke i zespół "Et in Terra"
14.00 - Przerwa na posiłek
15:30 - Nabożeństwo maryjne z zawierzeniem diecezji w opiekę Matki Bożej Bolesnej oraz Pierwsze śluby zakonne Braci Miłosiernego Pana

Jak przypomina "Gość Niedzielny", sanktuarium maryjne w Skrzatuszu zbudowano w latach 1687–1694 jako wotum za odsiecz wiedeńską. W 1945 r. kościół został uratowany przez polskich robotników przymusowych przed wysadzeniem przez żołnierzy radzieckich. Znajduje się w nim XV-wieczna Pieta z wierzbowego drewna, która trafiła do wsi w 1575 r. po dramatycznych wydarzeniach w kościele w Mielęcinie. W 1988 r. prymas Polski kard. Józef Glemp ukoronował ją koronami papieskimi. Miejsce jest znane z licznych uzdrowień. Kroniki podają, że na uroczystości odpustowe w XVII w. przybywało z odległych stron 10 tys. pielgrzymów reprezentujących wszystkie stany. W okresie zaborów na odpust Wniebowzięcia NMP zapraszano polskiego kaznodzieję. Pielgrzymki nie ustały nawet podczas II wojny światowej. Także współcześni pielgrzymi szukają uzdrowienia ze swoich chorób u Bolesnej Królowej. Tysiące odwiedzają to miejsce podczas dorocznej pielgrzymki diecezjalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza