W obliwickim lesie bieg główny wygrał Etiopczyk (zdjęcia)

W powiecie lęborskim od wielu lat sporo mężczyzn i kobiet traktuje bieganie jako formę ruchu zdrowotnego i relaksu. Niektórzy bardzo chętnie biorą udział w biegowych imprezach organizowanych przez Krzysztofa Pruszaka, prezesa Fundacji Ekologiczno-Sportowej im. Tomasza Hopfera.

Do tegorocznej rywalizacji w XXXVII Ogólnopolskim Otwartym Biegu Przełajowym o Puchar Leśny im. Tomasza Hopfera (polski dziennikarz sportowy, popularny komentator TVP, osobowość telewizyjna, a także lekkoatleta, inicjator telewizyjnej akcji „Bieg po zdrowie”, twórca Maratonu Warszawskiego - początkowo pod nazwą Maraton Pokoju, zmarł w grudniu 1982 r., miał 47 lat) w Obliwicach (gmina Nowa Wieś Lęborska) przystąpiło 120 osób (rok temu startowało 112 uczestników). Impreza była przeprowadzona w bardzo dobrych warunkach. Pogoda dopisała. Tradycyjnie już biegano na terenach leśnych przy jeziorku w bardzo miłej i sportowej atmosferze.

Na trasie wynoszącej 6 kilometrów nie było niespodzianki, bo najlepiej czuł się faworyt, a był nim etiopski biegacz Getaye Gelaw, który jako pierwszy zameldował się na mecie. Zwycięzcy zmierzono czas 16 minut i 25 sekund. Za ten wyczyn etiopski biegacz otrzymał nagrodę pieniężną 700 zł. Na drugim miejscu uplasował się Ukrainiec Pawel Olijnyk - 16.33 min (600 zł). Trzeci finiszował Emil Dobrowolski (LŁKS Prefebet Śniadowo) - 16.55 min (500 zł). Kolejne miejsca poza podium zajęli: 4. Patryk Błaszczyk (Jantar Ustka) - 16.58 min (400 zł), 5. Białorusin Alex Sanko - 17.08 min (300 zł), 6. Kenijczyk Boniface Nduva - 17.30 min (200 zł), 7. Dawid Garski (Baszta Bytów) - 17.55 min, 8. Grzegorz Ebel (Baszta) - 18.41 min, 9. Ukrainiec Maks Suschov - 19.00 min, 10. Aleksander Burzyński (Słupsk) - 19.16 min. Ze stawki kobiet najszybciej finiszowała Ukrainka Valentyna Kiliarska. Jej czas to 18.48 min (700 zł). Druga była Sviatlana Kurhanskaya (Białoruś) - 19.11 min (500 zł). Trzecia przybiegła Ewelina Paprocka (Luzino) - 20.14 min (500 zł). Dalsza kolejność na mecie: 4. Natalia Ruchlewicz (Sztum) - 23.31 min (400 zł), 5. Wiktoria Naczk (Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk) - 24.47 min (300 zł), 6. Agnieszka Glinka (Lębork) - 24.49 min (200 zł).

XVIII Ogólnopolski Bieg Sołtysów pamięci Jana Pawła II odbył się na 600 m. Zwyciężyła Krystyna Nawatkowska z Lędziechowa. Rywalizację VIP-ów wygrał Marcin Grudziński (Lębork).

XII Międzynarodowa Mila Rol Land Obliwice, która poświęcona była pamięci olimpijczyka Piotra Gładkiego, zakończyła się triumfem P. Olijnyka. Dystans 1609 m ukraiński biegacz pokonał w czasie 4 minuty i 22 sekundy. Drugi był G. Gelaw. Etiopczyk miał wynik 4.25 min. Trzecią lokatę zajął E. Dobrowolski - 4.26 min.

Sporo emocji było też w biegach młodzieżowych z udziałem 60 młodych osób. Czołowe miejsca wywalczyli: roczniki 2006 i młodsi (600 m) - dziewczęta: 1. Natalia Kęsik (Słupsk), 2. Marcelina Wenta (Rokity), chłopcy: 1. Filip Skorb (Nowa Wieś Lęborska), 2. Artur Przepiórka (Lębork); roczniki 2003-2005 (1200 m) - dziewczęta: 1. Oliwia Gołąbowicz, 2. Marcelina Glezman (obydwie Lębork), chłopcy z tej grupy wiekowej nie wystartowali, bo zabrakło chętnych. Za rok kolejne zawody.