Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek pogrzeb Zdzisława Daczkowskiego

(mmb, krab)
Zdzisław Daczkowski
Zdzisław Daczkowski
Pogrzeb Zdzisława Daczkowskiego, wieloletniego konserwatora zabytków, odbędzie się na Starym Cmentarzu w Słupsku, w najbliższy piątek o godzinie 11.50.

O godzinie 10. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego odbędzie się msza żałobna, wystawienie ciała o godzinie 11.20 w kaplicy na Starym Cmentarzu, pogrzeb rozpocznie się o godzinie 11.50.

Zdzisław Daczkowski miał 70 lat. Z wykształcenia był architektem, a z zamiłowania - humanistą. Słupskimi zabytkami zajmował się nieprzerwanie od 1975 aż do końca 2011 roku. Zaledwie pod koniec grudnia przeszedł na emeryturę.

Tworzył słupską służbę ochrony zabytków od momentu utworzenia województwa słupskiego. Już w 1977 roku, wspólnie ze swoim współpracownikiem, Stanisławem Szpilewskim, rozsławił Słupsk, ratując wydobyte z krypty kościoła św. Jacka cynowe sarkofagi książęce.

Współpracownicy wspominają, że ostatnio bardzo angażował się w organizację zabytkowych kościołów. Przyczynił się m.in. do gruntownych renowacji świątyń w Słupsku, Cetyniu, Kwakowie, Człuchowie, Charnowie, Duninowie, Krzemieniewie, Nadziejewie, Olszanowie, Stowięcinie, Wytownie, Zębowie i Koczale.

Spektakularnym i ważnym z punktu widzenia konserwatorskiego w Słupsku było dokonanie rekonstrukcji wieży kościoła mariackiego w oparciu o przeprowadzone przez niego osobiście badania archiwalne i ikonograficzne.

Dzięki jego wspólnym działaniom z lokalnymi samorządami swoją świetność odzyskał zamek w Bytowie i w Człuchowie. Jego stałe kontakty z właścicielami zespołów pałacowo-parkowych przyczyniły się do właściwego prowadzenia remontów m.in. w Bobrownikach, Wolini, Zajączkowie, Żoruchowie.

Świetnie szkicował. Wspólnie ze Stanisławem Szpilewskim wydał m.in. sześć broszur o najważniejszych zabytkach Słupska, wzbogacając je swoimi ilustracjami. W 2006 roku Urząd Miejski w Słupsku wydał kalendarz z jego szkicami. Artykuły o zabytkach naszego regionu publikował m.in. w "Spotkaniach z zabytkami" i w "Jantarowych Szlakach".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza