Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek w Słupsku mszę świętą poprowadzi biskup Edward Dajczak

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca w Słupsku.
Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca w Słupsku. Łukasz Capar
W piątek, 26 sierpnia, w Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca w Słupsku odbędzie się msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Edwarda Dajczaka. Do kościoła zostaną wprowadzone relikwia m.in. św. Andrzeja Boboli i bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ksiądz biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak będzie przewodniczyć mszy świętej w Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca przy ul. Szczecińskiej 38 w Słupsku, w której będą uczestniczyć kapłani ze słupskich parafii.

Podczas nabożeństwa do Sanktuarium zostaną wprowadzone relikwie: św. Andrzeja Boboli, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. Anieli Salawy i bł. Hanny Chrzanowskiej. Początek mszy o godz. 18.

Św. Andrzej Bobola
Św. Andrzej Bobola był duchownym, jezuitą i misjonarzem. Żył w latach 1591-1657. Poniósł męczeńską śmierć z rąk Kozaków, którzy zemścili się za nawracanie prawosławnej ludności na katolicyzm. Zwłoki Boboli przez długie lata otaczane były czcią w kościele parafialnym w Połocku na terenie obecnej Białorusi. W 1937 r. papież Pius XI kanonizował ks. Andrzeja Bobola.

Bł. Stefan Wyszyński
Ks. Kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981) jest uznawany, obok papieża Jana Pawła II, za jedną z najważniejszych postaci w polskim Kościele. W 1948 r. został prymasem Polski, a w 1952 r. z rąk papieża Piusa XII otrzymał godność kardynalską. W latach 1953 – 1956 był represjonowany przez władze komunistyczne. Odegrał wielką rolę w obchodach Milenium Chrztu Polski, a także w jako duchowy opiekun ludzi wierzących w okresie PRL-u. Stąd nazywany często Prymasem Tysiąclecia. 21 września 2021 r. obyła się beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego.

Bł. Aniela Salawa
Bł. Aniela Salawa urodziła się w 1881 roku. W wieku 18 lata złożyła śluby czystości, a w 1900 r. wstąpiła do Stowarzyszenia Sług Katolickich, a w 1912 roku rozpoczęła nowicjat Trzeciego Zakonu św. Franciszka. W czasie I wojny światowej pomagała rannym żołnierzom i jeńcom wojennym. Po wojnie popadła w nędzę, utrzymywali ją dobroczyńcy. Podupadła też na zdrowiu. Zmarła w 1922 r. 13 sierpnia 1991 r. na Rynku Głównym w Krakowie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne Anieli Salawy, którym przewodniczył Jan Paweł II.

Bł. Hanna Chrzanowska
Bł. Hanna Chrzanowska byłą pielęgniarką, pedagogiem, a także pedagogiem. Urodziła się w 1902 roku w Warszawie. W 1920 r. zainteresowała się pielęgniarstwem, ukończyła kilka kursów i podjęła pracę w Klinice Chirurgicznej w Krakowie. Kolejne lata poświęciła na kolejne etapy zdobywania wiedzy z zakresu pielęgniarstwa, m.in. studiowała w Paryżu w ramach stypendium Rockefellera. W okresie II wojny światowej działała w konspiracji. Po wojnie zaczęła aktywną pracę jako pedagog z zakresu pielęgniarstwa. Była pomysłodawczynią tzw. pielęgniarstwa parafialnego. Zachęcała duchowieństwo do opieki nad chorymi w ich domach. W 1956 r. został oblatką benedyktyńską związaną z Klasztorem Benedyktynów w Tyńcu. Zmarła po ciężkiej chorobie w 1973 r. W 2018 r. podczas mszy świętej w Sanktuarium na Łagiewnikach w Krakowie, której przewodniczył legat papieski kard. Angelo Amato, Hanna Chrzanowska została beatyfikowana.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza