Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W PIKBAZIE rusza grupa wsparcia dla osób współuzależnionych. Zajęcia są bezpłatne

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W Punkcie Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie PIKBAZA rusza grupa wsparcia dla osób współuzależnionych od alkoholu. Pierwsze zajęcia odbędą się 1 lutego. Są dostępne dla każdego i bezpłatne.
W Punkcie Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie PIKBAZA rusza grupa wsparcia dla osób współuzależnionych od alkoholu. Pierwsze zajęcia odbędą się 1 lutego. Są dostępne dla każdego i bezpłatne. Fot.Materiały organizatora
W Punkcie Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie PIKBAZA rusza grupa wsparcia dla osób współuzależnionych od alkoholu. Pierwsze zajęcia odbędą się 1 lutego. Są dostępne dla każdego i bezpłatne.

Począwszy od 1 lutego 2023 r. (środa) rusza w PIKBAZIE grupa wsparcia dla osób współuzależnionych. Spotkania odbywać się będą w każdą środę od godziny 16. Zajęcia prowadzi specjalista psychoterapii uzależnień Agnieszka Ciechanowska.

Miejsce spotkań: Punkt Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie PIKBAZA ul. Jana Pawła II 1 lok. 605 (VI piętro) . Szczegółowe informacje pod nr telefonu 59 841 40 46.

Czym jest współuzależenienie?

Nadużywanie alkoholu przez jednego z członków rodziny destabilizuje funkcjonowanie całego systemu rodzinnego, rodzi poważne problemy, jest przyczyną cierpienia dorosłych i dzieci. Narastanie problemu alkoholowego skłania niepijących członków rodziny do szukania sposobów pozwalających im przetrwać w sytuacji permanentnego stresu, braku poczucia bezpieczeństwa
i stabilizacji, niemożności zaspokojenia elementarnych potrzeb psychologicznych, a czasami również biologicznych. Osoba pijąca z biegiem czasu coraz silniej koncentruje się na alkoholu, wycofuje się z pełnienia ról życiowych, przestaje świadczyć na rzecz rodziny, a czasem nawet interesować się swoimi bliskimi. Wymaga opieki i obsługi.

Konsekwencją życia z partnerem nadużywającym alkoholu może być współuzależnienie. Osoba współuzależniona:

  • · Przejawia silną koncentrację myśli, uczuć i zachowań na zachowaniach alkoholowych osoby pijącej
  • · Szuka usprawiedliwień sytuacji picia, zaprzeczania problemowi
  • · Ukrywa problem picia przed innymi
  • · Przejmuje kontrolę nad piciem osoby bliskiej (ogranicza sytuacje alkoholowe, wylewa alkohol, odmierza ilości, kupuje alkohol, aby pijący nie wychodził z domu itp.)
  • · Przejmuje odpowiedzialność za zachowania pijącego partnera, łagodzi konsekwencje picia: kłamie, płaci długi, dba o higienę pijącego, o jego wizerunek itp.
  • · Przejmuje za osobę pijącą obowiązki domowe, które ona zaniedbuje.

Życie w długotrwałym stresie spowodowanym piciem osoby bliskiej i brak skuteczności własnych działań nakierowanych na rozwiązanie problemu picia powodują poważne konsekwencje psychologiczne:

  • · Zaburzenia psychosomatyczne:
  • Nerwice
  • Zaburzenia życia emocjonalnego (chaos emocjonalny, huśtawka nastrojów, stany lękowe i depresyjne, napięcie i stan ciągłego pogotowia emocjonalnego)
  • Zakłócenia czynności poznawczych (zagubienie, chaos poznawczy, brak poczucia sensu i celu, zakłócenie wzorców normy i zdrowia, nierealistyczne oczekiwania)
  • Pustkę duchową i brak nadziei
  • Samotność
  • Poczucie niemożności rozstania się
  • Czasami nadużywanie substancji psychoaktywnych (zwłaszcza leków nasennych i uspokajających)
  • Trudności w rozpoznawaniu własnych potrzeb, w realizacji własnych pragnień, ambicji i celów
  • Wyraźnie odczuwane obniżenie jakości życia.

Współuzależnienie nie jest chorobą - jest zespołem nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji problemowej. Koncentrując się na szukaniu sposobu ograniczenia picia partnera, osoba współuzależniona nieświadomie przejmuje odpowiedzialność i kontrolę za jego funkcjonowanie, co w efekcie ułatwia pijącemu dalsze spożywanie alkoholu. U części osób współuzależnionych rozpoznaje się ostrą reakcję na stres, zaburzenia stresowe pourazowe lub zaburzenia adaptacyjne. Współuzależnienie diagnozuje się wyłącznie u osób dorosłych, które formalnie mogą wybrać inną drogę poradzenia sobie z problemem picia partnera. Dzieci nie mają żadnego wyboru. Są skazane na życie w takich warunkach, jakie stwarzają dla nich dorośli.

Osoby współuzależnione wymagają pomocy i mogą uzyskać poprawę stanu zdrowia psychosomatycznego, jeśli skorzystają z bezpłatnej pomocy terapeutycznej i medycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza