Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie lęborskim stawiają coraz więcej siłowni wiatrowych

Sylwia Lis [email protected]
W powiecie lęborskim stawiają coraz więcej siłowni wiatrowychFarmy wiatrowe stoją już w Wicku. Teraz czas na Nową Wieś Lęborską.
W powiecie lęborskim stawiają coraz więcej siłowni wiatrowychFarmy wiatrowe stoją już w Wicku. Teraz czas na Nową Wieś Lęborską. Sylwia Lis
Już kilka firm zainteresowanych jest budową wiatraków w Nowej Wsi Lęborskiej. W sumie na terenie gminy już w 2013 roku może stanąć 50 takich budowli.

Gmina Nowa Wieś Lęborska chyba pozazdrościła sąsiadowi - gminie Wicko - u której już pojawiły się farmy wiatrowe i postanowiła podobne postawić u siebie.

- Już w przyszłym roku chcielibyśmy uchwalić kilka planów zagospodarowania przestrzennego i wtedy inwestorzy mieliby wolną rękę. Mogliby rozpocząć inwestycje - mówi Ryszard Wittke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborka.

Wiatraki miałyby stanąć w różnych częściach gminy. Plany zakładają, że farmy powstaną między innymi niedaleko Garczegorza, Karlikowa, Tawęcina, Nowej Wsi Lęborskiej, Obliwic, Rekowa Lęborskiego oraz Łebienia. - To jednak nie jest takie pewne - zaznacza wójt. - O tym, gdzie i ile wiatraków stanie, zdecydują specjaliści.

Wójt szacuje, że w gminie Nowa Wieś Lęborska mogłoby stanąć nawet sześćdziesiąt tego typu budowli. Są już pierwsze firmy zainteresowane przeprowadzeniem inwestycji. Jak twierdzi wójt, jedna to spółka Skarbu Państwa, o której można powiedzieć, że na sto procent zrealizuje przedsięwzięcie.

Na razie trudno powiedzieć, ile pieniędzy dzięki wiatrakom trafi do gminy. - Nie chcę w tej chwili spekulować - mówi Ryszard Wittke. - Wszystko zależy od wielkości, mocy i liczby wiatraków. Do kasy gminy powinno trafić dwa procent od wartości budowli.

O jakich więc kwotach mówimy? - Być może będzie to około osiemdziesięciu-stu tysiecy złotych rocznie od wiatraka - mówi wójt. - Byłby to już poważny zastrzyk pieniędzy dla gminy.

Farmy wiatrowe, jak już przekonało się Wicko, dają realne zyski. Tam inwestorzy dosyć mocno angażują się w pomoc lokalnej społeczności. Partycypują w kosztach budowy dróg, wyposażyli pracownie multimedialną w szkole. Na podobne inwestycje liczy też gmina Nowa Wieś Lęborska.

- Mamy dużo dróg, które są w fatalnym stanie - mówią mieszkańcy. - Dzięki wiatrakom może uda się część naprawić. Poza tym mieszkańcom będzie żyło się lepiej, gdy w budżecie będzie więcej pieniędzy, bo to zapewni też inwestycje w służbę zdrowia czy oświatę.

Wicko
Farmy wiatrowe powstają w południowo-wschodniej części gminy, obejmując tereny byłego lotniska wojskowego w Kopaniewie, okolice miejscowości Wojciechowo, Wrzeście, Wrześcienko, Wicko i Białogarda.Pierwsza siłownia wiatrowa już powstaje między Białogardą a Wickiem. Już teraz w miejscu tym pięć wiatraków o mocy 2 MW. Kolejne farmy wiatrowe powstaną niedaleko Wrześcia, Wrześcienka i Wicka, o łącznej mocy 40 MW (20 siłowni o mocy 2 MW) oraz w okolicy Wojciechowa, o łącznej mocy 28 MW (14 siłowni o mocy 2 MW). Farma wiatrowa w okolicy Wrześcia powstanie za kilkanaście miesięcy. Inwestorem jest Tauron Ekoenergia Spółka z o.o. Natomiast największa farma wiatrowa powstanie na obszarze byłego lotniska wojskowego w miejscowości Kopaniewo. Projekt przewiduje budowę trzydziestu siłowni, każda o mocy 3 MW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza