W przyszłym roku samorząd będzie mniej marnotrawić, Ponieważ dochody miasta spadną o miliony złotych

Grzegorz Hilarecki
Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka  nie chce ograniczać wydatków inwestycyjnych
Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka nie chce ograniczać wydatków inwestycyjnych Łukasz Capar
Słupski samorząd czeka w przyszłym roku zaciskanie pasa, gdyż jego udział w podatkach płaconych przez słupszczan mocno się uszczupli. Ale to paradoksalnie dobra wiadomość dla mieszkańców.

Dzisiaj nie sposób precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, o ile mniejsze będą wpływy do budżetu Słupska z tytułu podatku PIT płaconego przez słupszczan w 2020 roku? Urzędnicy robią szacunki.

Sprawa przeprowadzonej przed wyborami przez rząd PiS-u obniżki podatków rozgrzewa głównie te samorządy, których włodarze związani są z Platformą Obywatelską. Ale im bliżej wyborów, tym jakby mniej chyba dotarło, że to słaba broń wyborcza, bowiem tu rząd, zabierając samorządom te pieniądze, skierował do kieszeni mieszkańców.

Tym niemniej Beata Chrzanowska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku, zapytała oficjalnie władze Słupska o to, o ile spadną wpływy do budżetu miasta po zmianach podatkowych wprowadzonych przez PiS.

I tak osób mających 26 lat i mniej, które pracują i płacą w Słupsku podatki, jest w mieście 4.722. W 2018 roku zapłacili oni w ramach PIT - 2,6 mln zł, z czego 48 procent dostało miasto - ponad 1,2 mln zł. Te ponad 1,2 mln zł nie wpłyną więc w 2020 roku do budżetu Słupska.

Tak jak i pieniądze płacone przez pozostałych podatników, po obniżce stawki podatku z 18 na 17 proc. Tu kwota jest już znacząca, rocznie ten jeden procent mniej to - 6,4 mln zł.

W sumie te dwie ulgi to 7,6 mln mniej w budżecie miasta rocznie. A jest jeszcze trzecia, czyli wzrost kwoty wolnej od podatku. Tu samorząd nie jest w stanie dokładnie policzyć zmiany, bowiem zależy ona od pensji słupszczan. Dzięki zwiększeniu kwoty wolnej od podatku zarabiający najniższą krajową zyska ok. 472 zł rocznie. Zarabiający więcej, jeszcze więcej. Zdaniem urzędników wpływy miasta będą z tego powodu mniejsze i to będzie największe umniejszenie „odsetka dochodów w należnym udziale w podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Ja akurat należę do tych, którzy wolą jednak sami dysponować pieniędzmi, niż zostawiać je samorządowcom, bo słupska historia pokazuje najlepiej, jak w majestacie prawa marnotrawione są pieniądze słupszczan.

Ot, choćby pierwszym lepszym z brzegu przykładem jest oddany akwapark. Pamiętam, że prezydent Maciej Kobyliński przedłożył wyliczenia i mówił, że budowa parku wodnego po odliczeniu podatku VAT i dotacji unijnej pochłonie ledwie 27 mln zł z budżetu. Tymczasem pochłonęła ponad 110 milionów złotych, a nieudolność samorządu, kolejnych prezydentów i radnych dwóch kadencji doprowadziła do tego, że za stojący przy ulicy Grunwaldzkiej obiekt przepłaciliśmy ponad trzy razy. Zostawmy akwapark, bo to stare dzieje. Weźmy przykład świeży, czyli budowę ulicy Legionów Polskich.

Samorząd wybrał wykonawcę. W ostatnim przetargu zgłosiły się aż cztery firmy i najniższa oferta była o 1,7 mln zł niższa niż w poprzednim. Marek Goliński, wiceprezydent Słupska: - Inwestycję mamy w budżecie rozpisaną na dwa lata i liczymy, że dostaniemy dotację w wysokości 50 proc. z budżetu państwa. Udało się to załatwić. Droga będzie gotowa do końca lata przyszłego roku.

Przypomnijmy, wcześniej były już trzy przetargi na tę inwestycję w ubiegłym roku i jeden w tym. Wtedy zawsze zgłaszała się jedna firma - Strabag. Za każdym razem podwyższając cenę. W ostatnim dochodząc do astronomicznych - 7,8 mln zł. Podczas gdy samorząd miał w budżecie zapisane na to 4 mln zł. Teraz jednak dzięki dotacji z budżetu państwa finanse pozwoliły na podpisanie umowy. Pokazuje to, że przy odpowiednich staraniach będziemy mieć ulicę za połowę ceny. Czasami mniej pieniędzy w budżecie powoduje, że samorządowcy muszą się postarać. I dają radę!

A wracając do wpływów z PIT od 2015 roku, pieniądze z tego tytułu wpływające do budżetu miasta wzrosły o ponad 16 mln zł. To skutek małego bezrobocia i wzrostu płac. Tak więc samorząd nie straci na PIT.

Słupsk to zamożne miasto, zamożniejsze niż Koszalin

Jest tegoroczny ranking zamożności polskich samorządów. To chyba jedyne zestawienie, w którym Słupsk wypada lepiej od Koszalina. Ale na tle kraju wyróżnia się jeszcze bardziej kilka innych samorządów z naszego regionu. Dwutygodnik „Wspólnota”, który informuje o samorządach, co roku publikuje ranking zamożności. Są w nim województwa, gminy, powiaty i miasta powiatowe oraz miasta mniejsze. Najnowszy pt. „Bogactwo samorządów”, podający dane za 2018 rok, wyróżnia samorządy z naszego regionu.

Okazuje się, że w przeliczeniu dochodów samorządu, podzieliwszy je przez liczbę mieszkańców, wśród miast na prawach powiatu Słupsk znajduje się na 18. miejscu z dochodem 4492,65 zł na osobę. Nasze miasto spadło z 15. miejsca, które zajmowało w tym rankingu przez dwa poprzednie lata.

W tym zestawieniu Słupsk jest przed Koszalinem, który jest na 28. miejscu z dochodem 4271,08 zł.

Zobacz także: Krystyna Danilecka-Wojewódzka o opłatach za grób

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
g

Bardzo zamożne miasto Słupsk wygląda przy Koszalinie jak mały karzełek bardzo wyliniały - niestety. Po co było się chwalić? Chyba po to żeby jeszcze bardziej widzieć nieudolność władz tzw. samorządowych...

G
Gość

POspolici kryminaliści won !!!!

B
Basiak
7 września, 09:04, Gość:

Hilarecki to taki robal śliski co wpełza w dupę pisowi bo nie potrafi pisać tylko powiela przekazy pisu

Towarzyszu Czajęcki.Wreszcie wyjrzałeś z d...Biedronia,nałykałeś się tam oj nałykałeś.Teraz strzykasz na lewo i prawo tym co posiadłeś,opluwając wszystkich wokół.Śmierdzisz,choć trzymasz transparent"Wiosna"-jesteś jak gnój rozrzucony przez rolnika na polu wiosenną porą.

M
Minia
7 września, 12:50, Gość:

Samorządom PO zabrałbym wszystkie pieniądze jakie maja do dyspozycji, wtedy nic nie zmarnują i tym bardziej nie ukradną

7 września, 16:34, Andy:

Słusznie. Będą wtedy fundusze na samoloty dla pisowskich kacyków, i na Twin Towers przydadzą się jakieś fundusze, no i trzeba jakoś finansowo wesprzeć pisowskie farmy trolli, aby je lepiej zabezpieczyć przed węszeniem "polskojęzycznych mediów".

I dobrze,że PIS wsiada do samolotów,aby ludziom szybciej dać to co im się należy.Twoje ukochane PO myślało tylko o sobie.Pańcio latał by pieska wyprowadzić,a tobie jego kupę darował.Wtedy uśmiech szczęścia rozlał się po twej twarzy.

B
Buła
7 września, 8:18, Słupszczanin:

Bardzo dobry artykuł. A ratuszowe szujom trolującym w necie sugeruję zmainę retoryki. Zacznijcie w końcu merytorycznie odnosić się do trści a nie jak za Kobyły, agresja "at persona" i atak na każdego, kto wyraża swoją opinię na temat samorządu. A że są to przeważnie negatywne opinie wynika tylko i wyłącznie z katastrofalnego zarządzania miastem, którego skutki widzą chyba wszyscy - ponad ćwierć miliarda zadłużenia i brak jakichkolwiek prorozwojowych inwestycji!!!

7 września, 09:02, Gość:

Tylko, że Hilarecki prymitywnie dmie w trąbkę pisu. Nie ma w tym merytoryki tylko tępa propaganda. Mógłbym to przyjąć gdyby popełnił taki tekst ktoś na co dzień obiektywny. Tymczasem Hilarecki jest nie tylko subiektywny (powinien opatrywać swoje teksty hasłem: "spod pióra propagatora") ale nawet nie sili próbę obiektywizmu. Dlatego jest propagandystą realizującym program pisu.

Idioto z PO! Najpierw dmuchałeś w trąbkę Biedronia,a teraz grasz na gitarze KDW.Specjalisto od fałszowania.

G
Gość

Większość zwykłych mieszkańców Słupska nawet we śnie nie widzi 4200 zł DOCHODU na rodzinę..no ale Elita nie pracuje poniżej 10 tys na osobę i nie jada mirabelek i szczawiu

k
kazek ad
7 września, 8:17, Mini:

Wina Tuska czy Boreckiego!😂

tusk to mistrz swiata w rozgrabianiu majatku ,,, de best chachmet nr 1

G
Gość
7 września, 12:50, Gość:

Samorządom PO zabrałbym wszystkie pieniądze jakie maja do dyspozycji, wtedy nic nie zmarnują i tym bardziej nie ukradną

to racja i fakt niezaprzeczalny, tylko lat lupali cysterny a teraz raptem maja miec pelowcy chajc na emerytury, wiekszych zlodzieji to tylko komuna miala

G
Gość

oby za rok wszedzie byl napis pelo i koalicje lewakow najwieksza zaraze pokonalismy

W
Wróżka
7 września, 1:42, były sup.......:

Ale jak na razie w chamski i arogancki sposób "NAJBARDZIEJ SZKARADNA CZAROWNICA "RP" STARA SIĘ,

aby z seniorów WYCISNĄĆ JAK CYTRYNĘ( kasę) czarownica - CAŁKOWITE BEZTALĘCIE POLITYCZNE, które nie dba o Słupszczan!!!!!

Przepraszam ale podniesłam opłaty tylko na cmentarzu, na inne szukam pomysłu

G
Gość

Dlaczego pomysłodawca akwaparku

nie siedzi jeszcze w więzieniu.

G
Gość

Samorządom PO zabrałbym wszystkie pieniądze jakie maja do dyspozycji, wtedy nic nie zmarnują i tym bardziej nie ukradną

M
Misiewicz

Ile km ścieżek rowerowych wybudowano w ciągu ostatnich 5 lat w Słupsku? Podpowiedź tylko ok 4 km... stowarzyszenie rowerowe szprycha robi coś w tym kierunku?!

G
Gość

Hilarecki powęsz wokól matek, zon i kochanek zatrudnianych w PARR. To jest temat. Ale ty z pewnych powodów unikasz tego tematu. Dlaczego? Skoro policzyłeś ile ni poza Słupskiem przebywał Biedroń to rozwikłanie układu w PARR nie przekracza twoich możliwości Szerloku.

G
Gość
7 września, 8:18, Słupszczanin:

Bardzo dobry artykuł. A ratuszowe szujom trolującym w necie sugeruję zmainę retoryki. Zacznijcie w końcu merytorycznie odnosić się do trści a nie jak za Kobyły, agresja "at persona" i atak na każdego, kto wyraża swoją opinię na temat samorządu. A że są to przeważnie negatywne opinie wynika tylko i wyłącznie z katastrofalnego zarządzania miastem, którego skutki widzą chyba wszyscy - ponad ćwierć miliarda zadłużenia i brak jakichkolwiek prorozwojowych inwestycji!!!

Tylko, że Hilarecki prymitywnie dmie w trąbkę pisu. Nie ma w tym merytoryki tylko tępa propaganda. Mógłbym to przyjąć gdyby popełnił taki tekst ktoś na co dzień obiektywny. Tymczasem Hilarecki jest nie tylko subiektywny (powinien opatrywać swoje teksty hasłem: "spod pióra propagatora") ale nawet nie sili próbę obiektywizmu. Dlatego jest propagandystą realizującym program pisu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3