Wnioski o dofinansowanie z programu składać mogły gminy, ale też podmioty prywatne. Nadrzędnym celem rządowego przedsięwzięcia jest likwidacja tzw. „białych plam”, czyli gmin, w których do tej pory nie funkcjonowały miejsca opieki dla dzieci do lat trzech. Takie założenie udaje się sukcesywnie realizować – w latach 2016 – 2021 (czyli od początku istnienia programu) udało się utworzyć łącznie aż 7693 nowych miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Dzięki kolejnej edycji programu, tę liczbę uda się niemal podwoić (budżet nowej edycji to 5,5 mld złotych).
- Poprzez programy społeczne takie jak Maluch Plus inwestujemy w polskie rodziny pomagając im w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym i ułatwiając wychowanie dziecka. Wymazujemy białe plamy na mapie, czyli miejsca gdzie nie ma dostępu do miejsc opieki nad małymi dziećmi – powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich podczas konferencji prasowej poświęconej rozstrzygnięciom w kolejnej edycji programu „Maluch+”.
Środki przeznaczone na realizację założeń programu trafią już po raz kolejny również do samorządów z regionu. I tak, Słupsk ma otrzymać około trzech milionów złotych na stworzenie i kilkuletnie utrzymanie dodatkowych 72 miejsc opieki dla dzieci w Żłobku nr 1 przy ul. Andersa 4 (tym samym, liczba miejsc w placówce zwiększy się do 177).
- Miasto Słupsk jest na etapie składania oświadczenia o przyjęciu dofinansowania – przekazuje Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy słupskiego ratusza.
W ramach poprzednich edycji resortowego programu „Maluch+”, w Słupsku były tworzone już dodatkowe miejsca w żłobkach – w 2016 r. dofinansowanie pomogło na utworzenie 10 miejsc w Żłobku nr 3 przy ul. Łukasiewicza, w 2018 r. otrzymane środki przeznaczono, by zwiększyć o 30 liczbę miejsc w Żłobku nr 1 i Żłobku nr 3. W 2019 roku natomiast przybyło 40 miejsc w Żłobku nr 2 przy ul. 3 Maja.
Oświadczenie o przyjęciu dofinansowania złożyła już gmina Dębnica Kaszubska. Do samorządu trafią ponad trzy miliony złotych – taka kwota pomoże w sfinansowaniu budowy żłobka przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębnicy Kaszubskiej i stworzeniu w nim aż 80 miejsc opieki dla dzieci. To będzie ważna inwestycja dla gminy, bowiem jest ona jedną z wspomnianych wcześniej „białych plam” na mapie Polski. Samorząd planuje uruchomienie żłobka w 2026 roku i zakłada, że liczba miejsc dla najmłodszych zaspokoi potrzeby mieszkańców.
„Maluch+” ma szansę być realizowany także w gminie Kobylnica. Przyznane samorządowi dofinansowanie pozwoli na utworzenie 32 miejsc opieki dla dzieci do lat trzech.
- Gmina Kobylnica nie prowadzi gminnych placówek żłobkowych, obecnie analizujemy swoje możliwości pod względem utworzenia żłobka na naszym terenie w ramach programu „Maluch+” - przekazała „Głosowi” Iga Bekiesza, kierownik Działu Oświaty i Sportu w Centrum Usług Wspólnych w Kobylnicy. - Na terenie gminy Kobylnica funkcjonują dwa żłobki niepubliczne: Żłobek Kraina Malucha w Bolesławicach oraz Niepubliczny Żłobek Junior w Kobylnicy, z czego miejsca opieki dzięki dofinansowaniu z poprzednich edycji programu „Maluch +” zostały utworzone w Żłobku Kraina Malucha w Bolesławicach – uściśla.
Dofinansowanie z programu „Maluch+” przyznano również gminie Ustka (na utworzenie 30 miejsc w żłobku) i gminie Kępice (na utworzenie 16 miejsc w żłobku).
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto
- Piknik w towarzystwie... niedźwiedzia. To nagranie robi furorę w sieci