Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rościnie w powiecie białogardzkim budują przepławkę

Jakub Roszkowski [email protected] Tel. 94 347 35 99
W Rościnie w powiecie białogardzkim budują przepławkęInwestycję prowadzi Energa Invest.
W Rościnie w powiecie białogardzkim budują przepławkęInwestycję prowadzi Energa Invest. Adam Wójcik
W Rościnie koło Białogardu, tuż przy poniemieckiej elektrowni na Parsęcie, ruszyła wreszcie budowa nowej przepławki dla ryb.

Na tę inwestycję wędkarze i miłośnicy Parsęty czekali wyjątkowo długo.
- No i wreszcie to ruszyło, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni - mówi nam Andrzej Wołkowski, prezes Towarzystwa Miłośników Parsęty. - Dotychczasowa przepławka, teoretycznie działająca od wielu lat, była jednak wykonana błędnie, zupełnie nie spełniała swojej roli. Nowa powinna już problem zamknąć.

Inwestycję prowadzi Energa Invest. Bo to do niej należy, wybudowana już w 1936 roku przez Niemców, unikalna na skalę światową, podwodna elektrownia w Rościnie. Co ważne, ona wciąż działa. To elektrownia przepływowa, w której woda nie jest piętrzona przed stopniem. Oznacza to, że ilość wody dochodzącej do elektrowni i stopnia jest równa ilości wody przechodzącej przez elektrownię i stopień. Zapora, wykonana z betonu, ma szerokość 22 metry i wysokość około 4 metrów. W jej wnętrzu znajdują się pomieszczenia elektrowni. Turbiny Kaplana, umieszczone poniżej poziomu dna rzeki, napędzają dwa generatory o mocy 120 kW każdy.

Zapora stanowiła do tej pory istotną przeszkodę wodną na Parsęcie, utrudniającą migrację ryb łososiowych do tarlisk w górze rzeki. Powstała więc przepławka, ale miała wadliwą konstrukcję, dlatego miłośnicy Parsęty wymusili wreszcie jej przebudowę.

W tej chwili dotychczasowa przepławka jest już wyburzana. Pojawił się tzw. bajpas, czyli koryto zastępcze dla rzeki. Parsęta aż przez rok będzie płynęła nowym korytem wokół hydroelektrowni. W tym czasie ekipy budowlane będą budować nową, nowoczesną przepławkę.

To będzie pierwszy element większej całości. Pojawi się też nowy stopień wodny. Rozpoczęło się również postępowanie przetargowe na monitoring, który będzie zainstalowany nad przepławką i w przepławce. Zamontowane zostaną skanery do liczenia ryb. Przewidywany termin zakończenia prac to wrzesień 2014 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza