Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W słupskim muzeum dyskutowano o pomorskich śladach świętej Barbary (zdjęcia)

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
We wtorek w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku dyskutowano o świętej Barbarze, ale nie jako patronce górników, tylko rybaków i ludzi morza.

Konferencja ph. "Święta Barbara, patronka rybaków i ludzi morza" była drugim spotkaniem w ramach sympozjum "Chrześcijaństwo na Pomorzu. Kultura Duchowa i Materialna". Jej organizatorami był Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Patronat honorowy objął ks. biskup Edward Dajczak, biskup Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, który wziął udział w spotkaniu. Obecni byli także naukowcy, ludzie kultury, duchowni oraz studenci Akademii Pomorskiej.

Jak podkreślali organizatorzy konferencji, inicjatywa jej zorganizowania ma przede wszystkim wymiar naukowy: historyczno-religioznawczy oraz kulturoznawczy. Święta Barbara jest w tradycji polskiej znana głównie jako patronka górników. W chrześcijaństwie występuje jako patronka dobrej śmierci i ciężkiej pracy, m.in. górników, hutników, marynarzy, rybaków.

Dla kultury Pomorza występuje w znaczeniu patronki rybaków i ludzi morza. Opowieści o Świętej do dziś stanowią inspirującą przestrzeń do analiz realizowanych w dukcie literaturoznawstwa oraz historii sztuki.

Podczas konferencji dyskutowano głównie o kulcie świętej Barbary na Kaszubach (m.in. o burzliwych dziejach jej relikwii), ale także o tradycji literackiej związanej z jej postacią oraz symbolice aspektów opowieści o świętej.

Była również mowa o zabytkach sakralnych poświęconych świętej Barbarze, m.in. o późnogotyckim kościele św. Barbary w Gdańsku i kościółku pw. św. Barbary w Swornegaci, który jest uznawany za perłę dawnej architektury Kaszub.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza