Chodzi o wykonanie wyroku TSUE z dnia 19 listopada 2019 roku i idącej w ślad za nim uchwały Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 roku, by prezesi sądów wstrzymali przydzielanie spraw sędziom powołanym na wniosek obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.
Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku także podjęło uchwałę wzywającą prezesów sądów rejonowych w okręgu do nieprzydzielania nowych spraw sędziom, którzy uzyskali nominacje od Prezydenta RP z rekomendacji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.
Po uchwale SN takie decyzje podjęły różne sądy w Polsce. Prezesi nie przydzielają spraw, również sędziowie, o których mowa, sami zawieszają swoje postępowania. W tej sytuacji 28 stycznia Trybunał Konstytucyjny (były zdania odrębne) wydał postanowienie o wstrzymaniu stosowania uchwały połączonych izb SN, a rozprawę, która rozstrzygnie, czy w ogóle Sąd Najwyższy jest uprawniony do wydawania takich uchwał, wyznaczył na koniec lutego.
Apel kolegium sędziów SO w Słupsku dotyczy tylko Sądu Rejonowego w Słupsku, gdzie orzekają dwie cywilistki i jedna karnistka, nominowane w 2019 roku. (Kandydatury jednej z cywilistek w ogóle nie przedstawiono Zgromadzeniu SSO w Słupsku, o czym sędziowie powiadomili prokuraturę). Na wokandach nie widać zmian. Władze sądu uznają za wiążące postanowienie TK. - Po pierwsze nie wpłynął jeszcze do nas protokół z posiedzenia kolegium, po drugie obecnie nie widzę podstaw, aby wstrzymywać przydział spraw sędziom opiniowanym przez obecną KRS - mówi Ryszard Błencki, wiceprezes SR w Słupsku.
Protesty w obronie sądów. Demonstracja w Słupsku [zdjęcia]
Zobacz także: Protest przed słupskim sądem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?