Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku konsultacje na temat morskich farm wiatrowych, kopalin i podmorskich rurociągach

Wojciech Frelichowski
Jutro, tj. 4 października, w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbędzie się konferencja na temat morskich elektrowni wiatrowych.

Konferencja ma charakter konsultacji dla mieszkańców, samorządowców i przedsiębiorców. Jej głównym tematem jest odpowiedź na pytanie, gdzie powinny się znaleźć morskie farmy wiatrowe i podmorskie rurociągi?

To element projektu planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich. Dokument określa obszary i warunki wykorzystywania przestrzeni morskiej, związane m.in. z ochroną środowiska i dziedzictwa kulturowego, uprawianiem rybołówstwa, pozyskiwaniem energii odnawialnej, a także poszukiwaniem i wydobywaniem kopalin. Plan ten rozstrzyga o rozmieszczeniu inwestycji, kierunkach rozwoju transportu i infrastruktury technicznej w ramach polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, morza terytorialnego oraz części morskich wód wewnętrznych.

Organizatorem konferencji jest dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, działając w imieniu dyrektorów Urzędów Morskich w Słupsku i w Szczecinie. Spotkanie odbędzie się w środę, 4 października 2017 r., w Słupskim Inkubatorze Technologicznym przy ul. Portowej 13B w godz. 10-17.30. Udział w konferencji jest bezpłatny. Wymagane jest jednak wcześniejsze zgłoszenie za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej https://pzp-sk2.konfeo.com/pl/groups.

Przypomnijmy, że zeszłym roku wydano pierwszą pierwszą w Polsce decyzję środowiskowową dotyczącą morskiej farmy wiatrowej. Chodzi o obszat położony na Bałtyku ok. 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz Łeby. Farma nosi nazwę "Bałtyk Środkowy III". Ma tam powstać 120 siłowni wiatrowych. Powierzchnia całkowita farmy to prawie 117 km kw. Projekt jest realizowany przez Polenergię.

Morskie farmy wiatrowe są dobrą alternatywą dla farm zlokalizowanych na lądzie. Po pierwsze, nie kolidują z siedzibami ludzkimi, a po drugie na pełnym morzu wiatr wieje właściwie bez przerwy.

Jednak w projekcie budowy morskich farm wiatrowych chodzi nie tylko o pozyskiwanie energii. To także nowe miejsca pracy i to na bezpośrednim zapleczu tych inwestycji, czyli na wybrzeżu. Do obsługi budowy morskich farm wiatrowych niezbędne jest właściwie zaplecze portowe, zaś po ich wybudowaniu konieczny jest monitoring eksploatacyjny. To wszystko generuje miejsca pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza