W 1910 roku w Słupsku powstała komunikacja tramwajowa. W maju w mieście odbędą się obchody stulecia jej funkcjonowania. Być może powstanie u nas muzeum autobusów.

Rafał Cezary Piechociński, autor książki "Słupsk i autobusy”, opracowania o dziejach słupskiej komunikacji, uważa, że obchody tego słupskiego jubileuszu mogłyby być szansą na wykreowania w naszym mieście wydarzenia na miarę ogólnopolską.

– Chodzi o to, aby nie był on tylko sztampą i kolejnym dniem, w którym mieszkańcy będą mogli wejść z okazji dni otwartych do bazy MZK – przekonuje.

Według niego na ten dzień można by ściągnąć do Słupska wszystkie wozy, jakie jeździły po ulicach polskich miast od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Proponuje zaangażować w to przedsięwzięcie Muzeum Techniki, prywatnych kolekcjonerów i poszczególne zakłady komunikacyjne w Polsce.

– Historyczne już autobusy mogłyby stać przed ratuszem, z tabliczkami opisującymi ich właściwości i dzieje. Ciekawym pomysłem byłoby także wydanie okolicznościowych biletów z wizerunkami autobusów – rozwija swoją wizję, proponując m.in. zorganizowanie zwiedzania warsztatów MZK w trakcie ich funkcjonowania i wykorzystanie w tych uroczystościach posiadanych przez niego czterech historycznych autobusów, które mogłyby stać się zaczynem muzeum tych pojazdów w Słupsku.

Ponadto w obchody stulecia komunikacji chciałby wciągnąć emerytowanych pracowników MZK, którzy na terenie bazy miejskiej spółki opowiadaliby o poszczególnych pojazdach, a przy okazji w ten sposób doceniono by ich wkład w rozwój firmy. Piechociński byłby także za tym, aby zaprosić słupszczan do udziału w tworzeniu wystawy zdjęć upamiętniających tramwaje, trolejbusy i stare autobusy. Podpowiada również, aby mechanicy MZK wykonali pomnik z części autobusowych, a dzieciom umożliwiono pomalowanie sprayami jednego z autobusów.

Co na to władze Miejskiego Zakładu Komunikacji w Słupsku?

– Obchody stulecia komunikacji miejskiej w Słupsku odbędą się w czasie 33. Krajowego Zjazdu Komunikacji Miejskiej, który zaplanowano w naszym mieście w dniach 27--28 maja – mówi Anna Szabłowińska, rzecznik prasowy Miej­skiego Zakładu Komunikacji w Słupsku. O szczegółach jednak nie chciała jeszcze mówić, bo program obchodów jubileuszu będzie ustalony dopiero pod koniec kwietnia, a ogłoszony zostanie na początku maja.

Z kolei w słupskim ratuszu zapytaliśmy, czy jest szansa na realizację pomysłu otwarcia muzeum autobusów.

– Prezydent spotkał się z panem Piechocińskim, który chce stworzyć w Słupsku muzeum autobusów. Maciej Kobyliński był także dyrektorem naszego przedsiębiorstwa komunikacji, więc zadeklarował wsparcie w realizacji tej idei. Jednak jest za wcześnie, aby można mówić już o konkretach ­– powiedział nam Mariusz Smoliński, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Obchody

W obchody stulecia komunikacji miejskiej włączy się Zarząd Transportu Miejskiego w Słupsku. Z tej okazji trwają prace nad opracowaniem wzoru okolicznościowego biletu.

W zwią­zku z tym świętem ZTM rozpoczyna również na swojej stronie internetowej www.ztmslupsk.pl oraz na stronie przewoźnika www.mzk.slupsk.pl cykl wiadomości o ważniejszych wydarzeniach historycznych z dziejów słupskiej komunikacji. W każdym miesiącu zaprezentuje od 2 do 5 ciekawostek.

Dzięki temu powstanie specyficzne kalendarium, które ZTM chce rozbudowywać z pomocą pasażerów. Dlatego zaprasza do współpracy i przysyłania ciekawych zdjęć, opowieści oraz wspomnień na adres e-mailowy: ztm@ztmslupsk.pl.