W Słupsku może powstać muzeum autobusów

Zbigniew Marecki zbigniew.marecki@mediaregionalne.pl tel. (59) 848 81 00 Fot. Archiwum
Być może ten ikarus znajdzie się w słupskim muzeum autobusów.
Być może ten ikarus znajdzie się w słupskim muzeum autobusów.
Udostępnij:
W 1910 roku w Słupsku powstała komunikacja tramwajowa. W maju w mieście odbędą się obchody stulecia jej funkcjonowania. Być może powstanie u nas muzeum autobusów.

Rafał Cezary Piechociński, autor książki "Słupsk i autobusy”, opracowania o dziejach słupskiej komunikacji, uważa, że obchody tego słupskiego jubileuszu mogłyby być szansą na wykreowania w naszym mieście wydarzenia na miarę ogólnopolską.

– Chodzi o to, aby nie był on tylko sztampą i kolejnym dniem, w którym mieszkańcy będą mogli wejść z okazji dni otwartych do bazy MZK – przekonuje.

Według niego na ten dzień można by ściągnąć do Słupska wszystkie wozy, jakie jeździły po ulicach polskich miast od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Proponuje zaangażować w to przedsięwzięcie Muzeum Techniki, prywatnych kolekcjonerów i poszczególne zakłady komunikacyjne w Polsce.

– Historyczne już autobusy mogłyby stać przed ratuszem, z tabliczkami opisującymi ich właściwości i dzieje. Ciekawym pomysłem byłoby także wydanie okolicznościowych biletów z wizerunkami autobusów – rozwija swoją wizję, proponując m.in. zorganizowanie zwiedzania warsztatów MZK w trakcie ich funkcjonowania i wykorzystanie w tych uroczystościach posiadanych przez niego czterech historycznych autobusów, które mogłyby stać się zaczynem muzeum tych pojazdów w Słupsku.

Ponadto w obchody stulecia komunikacji chciałby wciągnąć emerytowanych pracowników MZK, którzy na terenie bazy miejskiej spółki opowiadaliby o poszczególnych pojazdach, a przy okazji w ten sposób doceniono by ich wkład w rozwój firmy. Piechociński byłby także za tym, aby zaprosić słupszczan do udziału w tworzeniu wystawy zdjęć upamiętniających tramwaje, trolejbusy i stare autobusy. Podpowiada również, aby mechanicy MZK wykonali pomnik z części autobusowych, a dzieciom umożliwiono pomalowanie sprayami jednego z autobusów.

Co na to władze Miejskiego Zakładu Komunikacji w Słupsku?

– Obchody stulecia komunikacji miejskiej w Słupsku odbędą się w czasie 33. Krajowego Zjazdu Komunikacji Miejskiej, który zaplanowano w naszym mieście w dniach 27--28 maja – mówi Anna Szabłowińska, rzecznik prasowy Miej­skiego Zakładu Komunikacji w Słupsku. O szczegółach jednak nie chciała jeszcze mówić, bo program obchodów jubileuszu będzie ustalony dopiero pod koniec kwietnia, a ogłoszony zostanie na początku maja.

Z kolei w słupskim ratuszu zapytaliśmy, czy jest szansa na realizację pomysłu otwarcia muzeum autobusów.

– Prezydent spotkał się z panem Piechocińskim, który chce stworzyć w Słupsku muzeum autobusów. Maciej Kobyliński był także dyrektorem naszego przedsiębiorstwa komunikacji, więc zadeklarował wsparcie w realizacji tej idei. Jednak jest za wcześnie, aby można mówić już o konkretach ­– powiedział nam Mariusz Smoliński, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Obchody

W obchody stulecia komunikacji miejskiej włączy się Zarząd Transportu Miejskiego w Słupsku. Z tej okazji trwają prace nad opracowaniem wzoru okolicznościowego biletu.

W zwią­zku z tym świętem ZTM rozpoczyna również na swojej stronie internetowej www.ztmslupsk.pl oraz na stronie przewoźnika www.mzk.slupsk.pl cykl wiadomości o ważniejszych wydarzeniach historycznych z dziejów słupskiej komunikacji. W każdym miesiącu zaprezentuje od 2 do 5 ciekawostek.

Dzięki temu powstanie specyficzne kalendarium, które ZTM chce rozbudowywać z pomocą pasażerów. Dlatego zaprasza do współpracy i przysyłania ciekawych zdjęć, opowieści oraz wspomnień na adres e-mailowy: ztm@ztmslupsk.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie