Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku od początku roku urodziło się 75 wcześniaków. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Rodzice maluszków dziękują za ogromne serce i opiekę całemu personelowi oddziału neonatologicznego w Słupsku.
Rodzice maluszków dziękują za ogromne serce i opiekę całemu personelowi oddziału neonatologicznego w Słupsku. Fot. Szpital Słupsk
Czasami ważą mniej niż paczka cukru. Ich przyjście na świat jest ogromnym wyzwaniem dla lekarzy, rodziców, ale przede wszystkich dla nich samych. Słupska lekarska mówi o nich - najdzielniejsi bohaterowie. Mowa o wcześniakach, które 17 listopada obchodzą swoje święto.

Rokrocznie, 17 listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. W Polsce wydarzenie zostało zainicjowane przez Fundację Wcześniak w 2011 r. Z roku na rok obchody zataczają co raz szersze kręgi. Kolorem charakterystycznym dla tego dnia jest fiolet, stąd oddziały oddziały położnicze i neonatologiczne przystrajane są w ozdoby w tym właśnie kolorze. W Słupsku dodatkowo na fioletowo ubrano głównych bohaterów dnia - maluszki przedwcześnie urodzone a lekarze i pielęgniarki przyodziali fioletowe fartuchy. Symbolem obchodów jest także ekspozycja 10 dziecięcych skarpetek, z których jedna jest znacząco mniejsza, co symbolizuje iż jedno na 10 dzieci rodzi się w Europie przedwcześnie.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na dziesięciołóżkowym oddziale neonatologicznym jest kompleksowy sprzęt do opieki nad takimi maleństwami, a ich rodzice mogą bez przeszkód przebywać z dziećmi, są angażowani przez personel w kangurowanie, karmienie i pielęgnację maluchów.

- Średnio sześć procent urodzonych dzieci to wcześniaki. W naszym oddziale w tym roku przyszło na świat 75 przedwcześnie urodzonych maluszków, co stanowi około 12 procent wszystkich urodzeń. Mamy ich więcej, ponieważ do Słupska przyjeżdżają mamy z całego regionu, także z innych ośrodków ze względu na fakt, że nie każdy szpital ma oddział neonatologiczny, który specjalizuje się w opiece nad takimi maluszkami. Tych najbardziej skrajnych wcześniaków jest niewielka liczba - około 1,5 do 2 procent - mówi dr Magdalena Kukulska, neonatolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. - Na szczęście na skutek rozwoju neonatologii i coraz lepszej opieki ginekologicznej liczba tych urodzeń przedwczesnych troszeczkę się zmniejsza, a te, które przychodzą na świat, maja dużo większe szanse na prawidłowy rozwój. Dzisiaj przyszłość tych dzieci jest zdecydowanie lepsza niż 10-15 lat temu, ale problem nieustannie jest duży. Jest to zawsze ogromne wydarzenie dla mamy i ogromne wyzwanie dla całego zespołu neonatologicznego i dla tego dziecka. To są naprawdę bardzo trudne momenty i to są naprawdę bardzo, bardzo dzielni pacjenci - podkreśla dr Kukulska. - Bez żadnych wątpliwości są to najwięksi bohaterowie.

O porodzie przedwczesnym mówimy, gdy dziecko rodzi się przed 38. tygodniem ciąży, ale bywa, że maleństwo przychodzi na świat w 23. tygodniu.
- Porody pomiędzy 23. a 25. tygodniem życia są to porody, kiedy balansujemy na granicy przeżywalności. Rokowanie co do przeżycia poprawia się zdecydowanie po 26. tygodniu ciąży, natomiast co do jakości tego przeżycia, to po 28. tygodniu, a najbardziej po 32. tygodniu ciąży. Tutaj każdy dzień ciąży jest na wagę złota. Jednak tu nie ma żadnej reguły. Są dzieci, które rodzą się w 33. tygodniu ciąży i maja duże problemy i takie, które rodzą się w 27. i idzie im wyśmienicie. Jednak nie można zapomnieć, że taki poród przedwczesny jest ogromnym obciążeniem dla dziecka, ale także ogromnym obciążeniem dla rodziców. Bo to oni stają wobec bardzo trudnego emocjonalnie wydarzenia, poczucia winy, wyrzutów sumienia. Im bardziej skrajny wcześniak, tym to rokowanie jest trudniejsze, jednak zawsze jest to ogromne wydarzenie dla wszystkich - podkreśla dr Kukulska.

Statystyka urodzeń przedwczesnych w 2021 roku
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w 2021 roku odnotowanych zostało 332 731 urodzeń, z czego 24 523 to urodzenia przedwczesne, czyli ciąże rozwiązane przed upływem 37 tygodnia ciąży. Stanowi to 7,37% wszystkich urodzeń. Wcześniaki dzieli się na trzy grupy - ekstremalnie skrajne - urodzone od 23. tygodnia do 27 tygodnia ciąży (takich było 1369), skrajne - urodzone od 28. do 32. tygodnia ciąży (2 376) oraz średnie - urodzone od 33. do 36 tygodnia ciąży. Tych ostatnich w 2021 roku urodziło się najwięcej, bo 20 778.

Spotkanie wcześniaków

Po pandemicznej przerwie słupski szpital powraca do organizacji corocznych spotkań dla wcześniaków oraz ich rodziców.

- To wyjątkowy dzień dla dzieci, które przyszły na świat za wcześnie, i dla personelu Oddziału Neonatologicznego i Ośrodka Rehabilitacji Dziennej, który je leczy i się nimi opiekuje – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. - Niektóre maluszki spędzają w oddziale po narodzinach nawet ponad dwa miesiące – informuje Anetta Barna-Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

W tym roku pracownicy słupskiego szpitala będą obchodzić Dzień Wcześniaka w sobotę, 19 listopada, podczas wspólnego spotkania wcześniaków i ich rodziców w sali zabaw Planeta VIP przy ul. Banacha 2A w godz. 10-12. Nie zabraknie zabaw i tortu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza