Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku powstało kolejne rondo

Alek Radomski [email protected]
Nowe rondo u zbiegu alei 3 Maja i ulicy Chrobrego.
Nowe rondo u zbiegu alei 3 Maja i ulicy Chrobrego. Krzysztof Piotrkowski
Skrzyżowanie alei 3 Maja z ulicą Chrobrego zamieniło się w rondo. Wyspa na środku krzyżówki wyrosła na prośbę mieszkańców. Niektórzy zgłaszają już jednak pierwsze zastrzeżenia.

Choć tego ronda nie było w planach, to jednak powstało. Jak się okazuje, zdecydowano się na jego budowę po sygnałach od mieszkańców, którzy argumentowali, że wyjazd na aleję od strony osiedla i ulicy Chrobrego jest utrudniony.

Michał Żuber, miejski inżynier ruchu, tłumaczy, że ponieważ rondo nie było ujęte w projekcie, na krzyżówce nie można było wprowadzić większych zmian. Z tego powodu wybrano rozwiązanie pośrednie, czyli tzw. minirondo. To kolejny już model skrzyżowania o ruchu okrężnym zastosowany w Słupsku. Przypomnijmy, że w mieście z większym lub mniejszym powodzeniem kręcimy się już po rondach turbinowych oraz jedno- lub wielopasmowych.

Czym takie rozwiązanie różni się od pozostałych? Zarząd Infrastruktury Miejskiej tłumaczy, że podstawową charakterystyką tego typu ronda jest średnica wyspy środkowej, która nie przekracza 10 m. Z tego powodu auta ciężarowe i autobusy nie poruszają się wokół wyspy centralnej jak mniejsze auta osobowe, lecz przejeżdżają przez krzyżówkę na wprost.

- Aby to ułatwić, na rondzie wyspa centralna została wyniesiona tylko na wysokość ośmiu centymetrów - mówi Żuber i zauważa też, że za sprawą nowej nawierzchni remontowanego jeszcze odcinka alei 3 Maja kierowcy pewnie będą jeź-dzić szybciej. Minirondo sprawi, że zwolnią przed wjazdem do miasta.
Są jednak kierowcy, którzy zgłaszają już pierwsze zastrzeżenia.

- Jechałem od miasta w kierunku na Darłowo - mówi Marek Daszkiewicz ze Słupska. - Po drugiej stronie na rondo wjeżdżał autobus. Opuszczając skrzyżowanie, musiał wjechać na mój pas. Ktoś tu chyba najpierw ułożył krawężniki, później wylał asfalt, a dopiero na koniec przypomniał sobie o rondzie.
Co na to Zarząd Infrastruktury Miejskiej?

- Na tę chwilę to jeszcze plac budowy - komentuje Marcin Grzybiński, zastępca dyrektora ZIM w Słupsku. - Na wyspie centralnej są ustawione barierki. Ochraniają wylany niedawno pierścień z betonu, który musi się związać. Kiedy barierki znikną, pojazdy ciężarowe będą przejeżdżać przez wyspę na wprost.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza