Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku powstanie nowy dworzec kolejowy

Zbigniew Marecki
Podczas ostatniej konferencji prasowej prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka poinformowała, że budynek słupskiego dworca PKP ma zostać rozebrany w przyszłym roku. Jednocześnie zostanie zachowany kilkupiętrowy biurowiec, wykorzystywany przez służby kolejowe.

Ta informacja to rezultat ostatnich kilku spotkań z Adamem Neumannem, dyrektorem regionalnym ds. komercjalizacji nieruchomości PKP S.A.

- To ostateczna decyzja, jaką przekazały nam Polskie Koleje Państwowe. PKP Nieruchomości kilka lat temu zadeklarowało, że przy okazji modernizacji węzła transportowego chce od podstaw wybudować nowy dworzec. Ostatecznie mamy jednoznaczne stanowisko, że obecny dworzec należy wyburzyć, ponieważ nie jest funkcjonalny i jest przestarzały - powiedziała dziennikarzom prezydent Słupska, Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Mocno już zaawansowana, rozpoczęta w 1987 roku budowa nowego dworca PKP w Słupsku

Jak to z dworcami i koleją w Słupsku bywało [zdjęcia]

W ten sposób ostatecznie zdecydowano, że PKP zburzy obecny dworzec, a na jego miejscu zbuduje zupełnie nowy, który będzie mniejszy i mniej kosztowny w utrzymaniu. Prawdopodobnie będzie to tzw. dworzec modułowy, choć jego koncepcja dopiero powstaje. Nie wiadomo, czy PKP uwzględni zabiegi byłego wiceprezydenta Słupska Marka Biernackiego, który sugerował, aby elewacja nowego dworca nawiązywała do elewacji budynku poniemieckiego, który rozebrano przed budową obecnego dworca. Tymczasem prezydent Słupska poinformowała o planie działań przewidywanych przez PKP i władze miasta.

- Budowa dworca będzie inwestycją PKP, które planuje przystąpić do tych prac w 2021 roku. Moim zadaniem jest teraz poinformować dzierżawców różnych punktów handlowych i gastronomicznych, które mają swoje miejsce w holu dworca o harmonogramie prac - dodała prezydent Słupska.

Natomiast od Tomasza Orłowskiego z Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku dowiedzieliśmy się, że w ramach przebudowy dworca PKP zbuduje także tunel-przejście podziemne, które ma połączyć ulicę Kołłątaja z Zatorzem, gdzie w przyszłości będzie zlokalizowany nowy dworzec autobusowy z całą infrastrukturą, a tę część inwestycji wykona miasto. W ten sposób ostatecznie ma powstać słynna już inwestycja , o której w mieście mówi się od końca lat 50. ubiegłego wieku.

Nowy obiekt dworca PKP ma zostać zbudowany do 2023 roku w uzgodnieniu z władzami Słupska. W praktyce ma być częścią nowego węzła transportowego, który - jak już wspomniałem - ma powstać również po zachodniej stronie torów kolejowych.

Przypomnijmy: obecny dworzec PKP, który według najnowszych zapowiedzi zostanie zburzony, zost zbudowany na przełomie lat 80-tych i 90-tych, w dwa lata po elektryfikacji całej linii kolejowej ze Stargardu do Trójmiasta. W 1991 roku został oficjalnie oddany do użytku. Miał być ówczesną wizytówką Słupska. Wtedy wielu słupszczan z dumą mówiło, że jest to najpiękniejszy i najnowocześniejszy dworzec w Polsce. W XXI wieku już nie można tego powiedzieć. Budynek z pewnością nie należy do najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych, ale na pewno jest bardzo rozpoznawalny.

Przypomnijmy, władze Słupska od lat przygotowywały się do przebudowy tej części miasta. W 2015 roku odbył się nawet specjalny konkurs architektoniczny.

Wiceprezydent Marek Biernacki na dzisiejszej konferencji potwierdził, że dworzec PKP w Słupsku będzie wyburzony.

Dworzec PKP w Słupsku do wyburzenia. Informację potwierdziły...

ZOBACZ TAKŻE: Będą warsztaty dotyczące przyszłości dworca PKP w Słupsku [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza