Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku rury będą pękać, bo muszą. Przyczyny serii awarii w mieście

Redakcja
Awaria przy ul. Garncarskiej.
Awaria przy ul. Garncarskiej.
Zaledwie kilka procent z 261 km sieci wodociągowej w Słupsku liczy sobie mniej niż 25 lat. Reszta to pozostałości niemieckie i powojenna radosna twórczość PRL-u. To właśnie "dzięki" tym ostatnim, możemy być pewni, że następne awarie będą się zdarzać.

Ostatnie awarie sieci wodociągowej w Słupsku każą postawić pytanie o stan sieci w mieście. I jak się okazuje - mamy się czego obawiać.

Sieć to wielki pierścień

Sieć wodociągowa w Słupsku pracuje w układzie obiegowym. Przewody tworzą zamknięte pierścienie. Dzięki temu do każdego punktu woda może dopływać co najmniej z dwóch stron. To właśnie zapewnia większą skuteczność dostaw wody w przypadku awarii sieci. Gdyby działało to inaczej, po ostatnich awariach mieszkańcy niektórych dzielnic miasta czekaliby na wodę jeszcze dłużej.

Problem płynie jednak gdzie indziej. Wśród przewodów magistralnych - najbardziej istotnych, swego rodzaju arterii rozprowadzających wodę w mieście, oraz rozdzielczych - aż 76,2 procent jest wykonane z żeliwa, substancji o dużej kruchliwości.

Jedynie 8 procent rur wykonanych jest z żeliwa sferoidalnego o bardzo wytrzymałej strukturze. Ze stali - około jedenastu procent, pozostałe pięć procent to tworzywa sztuczne.

Do tego dochodzi też wiek słupskich rur. Dane mogą szokować. Przewodów w wieku do 25 lat mamy w mieście jedynie 2,1 procenta, od 26 do 50 lat - dziesięć procent, od 51 - do 100 lat - aż 64,5 procent, a powyżej stu lat - 23,4 procent!

Trzeba wymienić całą sieć

Zdaniem Przemysława Lipskiego, rzecznika prasowego spółki "Wodociągi", nie wiek jest jednak najważniejszy, a wykonawstwo.

- Największe problemy mamy z przewodami w przedziale wieku 25 - 50 lat. Były one układane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych z materiałów dostępnych z tak zwanego rozdzielnika. Nie były one najlepszej jakości. Do tego dochodziła niska kultura wykonawstwa. Efekt jest taki, że to one są najbardziej awaryjne - mówi Lipski.

Podkreśla jednak, że awaryjność występująca w Słupsku jest podobna na terenie całej Polski.

Jedynym sposobem na uniknięcie awarii jest sukcesywna wymiana rur. Jednak spółka skupia się tylko na najbardziej awaryjnych odcinkach. W ubiegłym roku była to ulica Przemysłowa (około kilometra przewodów), w tym roku zostaną wymienione rury na osiedlu Akademickim (ponad kilometr).

Woda w liczbach

Wodociągi długość sieci wodociągowej ogółem wynosi 261,2 km, w tym 42,2 km magistral, 152,8 km sieci rozdzielczej i 66,2 km przyłączy wodociągowych.

Pojemność zbiorników wody wynosi 6000 m3 d Kanalizacja długość sieci kanalizacyjnej ogółem wynosi 176,3 km, w tym kanalizacji ogólno-spławnej 25,5 km, sieci sanitarnej 108,7 km i 42,1 km przykanalików. Średnio na oczyszczalnię dopływa około 23000 m3 ścieków na dobę, które są oczyszczane mechanicznie, biologicznie i chemicznie.

Ujęcia wody

Westerplatte - Studnie ujmują wodę z czwartorzędowego piętra wodonośnego. Ujęcie Westerplatte jest aktualnie największym ujęciem na terenie miasta.
Legionów Polskich - Studnia ujmuje wodę z czwartorzędowego poziomu wodonośnego.

Głobino - od lat dziewięćdziesiątych jest podstawowym źródłem zaopatrzenia miasta w wodę. Aktualnie udział tego ujęcia w zaopatrzeniu Słupska w wodę wynosi 74,75%. Woda ujmowana jest z tworów czwartorzędowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza