Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku stopa bezrobocia w październiku taka, jak we wrześniu

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Pixabay
Znane są szacunkowe październikowe dane dotyczące pomorskiego rynku pracy. Pracodawcy i pracownicy zaczynają odczuwać skutki przedłużającej się pandemii koronawirusa.

Jak informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, który przygotował wstępny raport o rynku pracy na Pomorzu w październiku, we wrześniu były widoczne optymistyczne akcenty i dość prawdopodobny wydawał się powrót do przedkryzysowej normalności. Dane szacunkowe za październik 2020 r. pokazały jednak, że trudności zarówno wśród przedsiębiorców jak i pracowników wciąż występują i mają charakter pogłębiający się. Po siedmiu miesiącach epidemii pracodawcy oraz pracownicy odczuwają coraz większą niepewność. Niestety, z dnia na dzień pogłębia się brak wiedzy o tym, jak ma wyglądać ich funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Poza tym widoczna jest też mniejsza dynamika tworzenia nowych miejsc pracy czy rosnąca od lipca br. stopa bezrobocia.

Coraz silniej uwidacznia się podział rynku pracy na dwie części, to znaczy na branże, które nie odczuły negatywnych skutków pandemii lub zyskały na niej oraz takie, które kryzys dotyka szczególnie mocno. Do pierwszej grupy zaliczyć można telekomunikację, e-commerce czy IT, do drugiej gastronomię czy hotelarstwo.

W stosunku do września, w październiku br. w województwie pomorskim przybyło niemal 900 bezrobotnych, a stopa bezrobocia zwiększyła się do 5,8 proc. (o 0,1 p.p. więcej niż w poprzednim miesiącu). Najwyższa stopa bezrobocia wciąż występuje w powiecie nowodworskim i wynosi 14,3 proc., najniższa jest w Sopocie - 2,3 proc.

Jak na tym tle wygląda rynek pracy w regionie słupskim? W Słupsku stopa bezrobocia jest taka sama, jak we wrześniu, czyli 5,2 proc. W powiecie słupskim nieznacznie wzrosła - z 8,9 proc. we wrześniu do 9 proc. w październiku. Natomiast w powiecie bytowskim stopa bezrobocia spadła do 9,5 proc. (z 9,9 proc.). Ponadto powiat bytowski zanotował największy spadek liczby bezrobotnych w województwie pomorskim - o 4 proc. (z 3006 do 2889 osób).

W październiku nastąpił spadek zgłoszonych do powiatowych urzędów pracy nowych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. W Słupsku było to spadek dość znaczący, bo o ponad 21 proc. (z 441 ofert do 345 w październiku). W powiecie słupskim spadek był jeszcze większy, aż o 34 proc. (z 504 do 332 ofert).

W powiecie słupskim w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku w październiku było 3009 bezrobotnych (we wrześniu 2976 osób), a w Słupsku 456 osób (we wrześniu 450). Stosunkowo nieduży był spadek nowych ofert pracy w powiecie bytowskim - o 8,2 proc (ze 194 do 178).

Należy pamiętać, że oferty pracy zgłoszone do powiatowych urzędów pracy stanowią tylko część ofert dostępnych na rynku. Spadek liczby ofert w urzędach może jednak świadczyć o ponownym pogarszaniu się sytuacji na pomorskim rynku pracy. Nie jest ona tak trudna, jak w okresie wiosennego lockdown’u, jednak wciąż odbiega od normalności.

Jak zauważa WUP, rosnąca liczba bezrobotnych może wynikać m.in. z coraz większych trudności ze znalezieniem pracy, ale również z kwestią bezpieczeństwa dotyczącą warunków sanitarnych. Zakłady pracy, w których wystąpiły zakażenia koronawirusem są mniej chętnie wybierane przez pracowników niż firmy, w których nie miało to miejsca.

Co ciekawe, pomimo wzrostu bezrobocia, przedsiębiorcy wciąż borykają się z trudnościami w obsadzeniu wolnych miejsc pracy.

- Problem ten jest szczególnie istotny w przypadku zakładów produkcyjnych w małych miastach, gdzie pracownicy, nawet ci, którzy utracili pracę, niechętnie podejmują zatrudnienie poza miejscem zamieszkania, wiążącym się z dojazdami. Trudności wynikają nie tylko z dostępności komunikacji, lecz również z ryzyka zakażenia, które jest większe w dużych zakładach produkcyjnych oraz u osób stale korzystających z transportu publicznego - mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. Rynku Pracy WUP w Gdańsku.

Pozytywną perspektywę stwarza deklarowanie przez część firm zwiększenia zatrudnienia oraz przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2020 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza